Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Prezes ZUS w „Rzeczpospolitej”: ICF wskazówką w nowym systemie orzekania

27.02.2017
Autor: Mateusz Różański, fot. archiwum ZUS
Prof. Gertruda Uścińska

- Jestem zwolenniczką podejścia funkcjonalnego do orzeczeń lekarskich. Na szczeblu międzynarodowym została opracowana Klasyfikacja Funkcjonowania, Niepełnosprawności i Zdrowia (ICF), która może stanowić wskazówkę do opracowania nowego systemu orzekania o niepełnosprawności w Polsce – powiedziała w wywiadzie dla dziennika „Rzeczpospolita” prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

W połowie lutego 2017 r. prof. Uścińska została przewodniczącą Międzyresortowego Zespołu do spraw Opracowania Systemu Orzekania o Niepełnosprawności oraz Niezdolności do Pracy. Zespół ma dokonać przeglądu systemów orzecznictwa w Polsce, z założeniem ich ujednolicenia, a także opracować projekt ustawy o orzekaniu o niepełnosprawności i niezdolności do pracy.

Unowocześnić i ujednolicić orzecznictwo

Prace Zespołu mają zakończyć się w marcu 2018 r. Pierwsze posiedzenie ma się odbyć do 4 marca br. O swoich planach związanych z pracą Zespołu prezes ZUS opowiedziała dziennikowi „Rzeczpospolita”.

Jak czytamy w wywiadzie przeprowadzonym przez Mateusza Rzemka, prof. Uścińska uważa, że nowy system orzeczniczy powinien zachęcać osoby z niepełnosprawnością do aktywności. Prezes ZUS krytykuje też dzielenie na grupy i kategorie pod względem stopnia dysfunkcji. Jej zdaniem do każdej osoby orzekanej powinno się podchodzić indywidualnie i dokładnie przyglądać się jej potrzebom oraz możliwościom.

Prof. Uścińska zapowiada też w wywiadzie ujednolicenie systemu orzecznictwa.

- W różnych systemach obowiązują różne zasady przyznawania uprawnień i późniejszego ich kontrolowania – czytamy w „Rzeczpospolitej”. – To musi się zmienić, bo powoduje nie tylko niepotrzebne zamieszanie i niezrozumienie systemu ze strony osób niepełnosprawnych, ale także generuje wysokie koszty dla systemu orzeczniczego.


Cały wywiad z prezes ZUS, prof. Gertrudą Uścińską, do przeczytania w dzienniku „Rzeczpospolita” i na jego stronie internetowej.

Obszerny wywiad z prof. Gertrudą Uścińską już wkrótce także w programie „Misja Integracja” i na portalu Niepelnosprawni.pl.

Komentarz

  • nowe zasady a stała niepełnosprawność
    Maria
    01.03.2017, 13:06
    Co ze stałymi orzeczeniami o niepełnosprawności? czy będą weryfikowane, czy jak ma to wyglądać, Zastanawia mnie to bardzo.

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Sonda

Na kogo zagłosujesz w II turze wyborów prezydenckich? (kolejność alfabetyczna)

Biuletyn

Wspierają nas