Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Prezes ZUS stanie na czele zespołu ds. zmian w systemie orzekania

15.02.2017
Autor: Mateusz Różański, fot. Freeimages.com
Czerwony wykrzyknik na białym tle

- Z ulgą wręczam tę nominację, gdyż mam gwarancję wysokiej jakości i efektywności pracy zespołu, który stanął przed tak trudnym zadaniem – mówiła 15 lutego 2017 r. minister Elżbieta Rafalska, powołując prof. Gertrudę Uścińską, prezes ZUS, na przewodniczącą zespołu, który ma się zająć reformą orzecznictwa w Polsce.

- Pozwolę sobie wręczyć powołanie na stanowisko przewodniczącej Międzyresortowego Zespołu do spraw Opracowania Systemu Orzekania o Niepełnosprawności oraz Niezdolności do Pracy pani prof. Gertrudzie Uścińskiej, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – ogłosiła podczas debaty na temat sytuacji seniorów w Polsce minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

To właśnie jej resort, wedle rozporządzenia wydanego przez premier Beatę Szydło, miał wyznaczyć swojego przedstawiciela do kierowania zespołem.

- Prace zespołu będą dotykać obszarów działania nie tylko Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej, ale też innych resortów: sprawiedliwości, obrony narodowej, spraw wewnętrznych – mówiła minister Rafalska. – To bardzo ambitne zadanie, a najbliższy rok będzie czasem bardzo intensywnej pracy.

Zintegrować systemy orzecznictwa

Zadaliśmy prof. Gertrudzie Uścińskiej pytanie o to, czym konkretnie zajmie się kierowany przez nią zespół.

- Wieloletnie badania moje i innych ekspertów wskazują, że mamy w Polsce różne systemy orzecznictwa, które są niescalone, nieskoordynowane i nieuznające swoich decyzji – wyjaśniała prof. Uścińska. – W konsekwencji mamy wielkie rozproszenie, dodatkowe koszty i orzecznictwo nieodpowiadające potrzebom współczesności.

Prezes ZUS podkreśliła, że głównym zadaniem zespołu będzie zintegrowanie systemów orzecznictwa i oparcie ich na jednej instytucji orzekającej do celów rentowych i pozarentowych.

Zdjęcie portretowe Gertrudy Uścińskiej
Prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, fot. archiwum ZUS

ICF to konieczność

Prof. Uścińską zapytaliśmy też o postulat całkowitej zmiany samego modelu orzekania o niepełnosprawności. Coraz częściej i coraz głośniej mówi się przecież o wprowadzeniu w Polsce Międzynarodowej Klasyfikacji Funkcjonowania, Niepełnosprawności i Zdrowia (ICF). Taki zamiar ma na przykład Ministerstwo Edukacji Narodowej.

- Jak najbardziej ICF będzie uwzględniany w procesie zmian – odpowiedziała prezes ZUS. – Jest to oczywista konieczność.


Prof. Gertruda Uścińska kieruje Zakładem Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) od 11 lutego 2016 r. Wcześniej pełniła funkcję prodziekana ds. studenckich na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, kierowała tam także Zakładem Zabezpieczenia Społecznego Instytutu Polityki Społecznej. Od lat organizuje międzynarodowe programy badawcze dotyczące realizacji prawa do swobodnego przemieszczania się osób i członków ich rodzin w Unii Europejskiej, w których występuje także w roli eksperta. Jest członkiem Komitetu Nauk o Pracy i Polityce Społecznej Polskiej Akademii Nauk. Współpracuje z polskimi i europejskimi instytucjami ubezpieczeniowymi.

Komentarz

  • w tej sytuacji po co ten zespół?
    Maria
    16.02.2017, 07:34
    Jeśli kieruje zespołem Prezes ZUS, która ma już ukształtowany pogląd, jak ma wyglądać orzecznictwo to po co ten zespół? Pani Prezes będzie przecież forsowała swoją koncepcję.

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Wspierają nas