Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Prezes ZUS stanie na czele zespołu ds. zmian w systemie orzekania

15.02.2017
Autor: Mateusz Różański, fot. Freeimages.com
Czerwony wykrzyknik na białym tle

- Z ulgą wręczam tę nominację, gdyż mam gwarancję wysokiej jakości i efektywności pracy zespołu, który stanął przed tak trudnym zadaniem – mówiła 15 lutego 2017 r. minister Elżbieta Rafalska, powołując prof. Gertrudę Uścińską, prezes ZUS, na przewodniczącą zespołu, który ma się zająć reformą orzecznictwa w Polsce.

- Pozwolę sobie wręczyć powołanie na stanowisko przewodniczącej Międzyresortowego Zespołu do spraw Opracowania Systemu Orzekania o Niepełnosprawności oraz Niezdolności do Pracy pani prof. Gertrudzie Uścińskiej, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – ogłosiła podczas debaty na temat sytuacji seniorów w Polsce minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

To właśnie jej resort, wedle rozporządzenia wydanego przez premier Beatę Szydło, miał wyznaczyć swojego przedstawiciela do kierowania zespołem.

- Prace zespołu będą dotykać obszarów działania nie tylko Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej, ale też innych resortów: sprawiedliwości, obrony narodowej, spraw wewnętrznych – mówiła minister Rafalska. – To bardzo ambitne zadanie, a najbliższy rok będzie czasem bardzo intensywnej pracy.

Zintegrować systemy orzecznictwa

Zadaliśmy prof. Gertrudzie Uścińskiej pytanie o to, czym konkretnie zajmie się kierowany przez nią zespół.

- Wieloletnie badania moje i innych ekspertów wskazują, że mamy w Polsce różne systemy orzecznictwa, które są niescalone, nieskoordynowane i nieuznające swoich decyzji – wyjaśniała prof. Uścińska. – W konsekwencji mamy wielkie rozproszenie, dodatkowe koszty i orzecznictwo nieodpowiadające potrzebom współczesności.

Prezes ZUS podkreśliła, że głównym zadaniem zespołu będzie zintegrowanie systemów orzecznictwa i oparcie ich na jednej instytucji orzekającej do celów rentowych i pozarentowych.

Zdjęcie portretowe Gertrudy Uścińskiej
Prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, fot. archiwum ZUS

ICF to konieczność

Prof. Uścińską zapytaliśmy też o postulat całkowitej zmiany samego modelu orzekania o niepełnosprawności. Coraz częściej i coraz głośniej mówi się przecież o wprowadzeniu w Polsce Międzynarodowej Klasyfikacji Funkcjonowania, Niepełnosprawności i Zdrowia (ICF). Taki zamiar ma na przykład Ministerstwo Edukacji Narodowej.

- Jak najbardziej ICF będzie uwzględniany w procesie zmian – odpowiedziała prezes ZUS. – Jest to oczywista konieczność.


Prof. Gertruda Uścińska kieruje Zakładem Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) od 11 lutego 2016 r. Wcześniej pełniła funkcję prodziekana ds. studenckich na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, kierowała tam także Zakładem Zabezpieczenia Społecznego Instytutu Polityki Społecznej. Od lat organizuje międzynarodowe programy badawcze dotyczące realizacji prawa do swobodnego przemieszczania się osób i członków ich rodzin w Unii Europejskiej, w których występuje także w roli eksperta. Jest członkiem Komitetu Nauk o Pracy i Polityce Społecznej Polskiej Akademii Nauk. Współpracuje z polskimi i europejskimi instytucjami ubezpieczeniowymi.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Wprowadżcie na procenty i renty tym poszkodowanym Głuchym sprawiedliwe .
  Edward Rukat
  18.03.2017, 14:21
  Obawiam się że ZUS zostaje monopolistą i narzucać będzie swoje powielanie z lat w podziale grup stopnia zdolności a nie procenty( jakie są w wielu państwach ,tam są tylko procenty a nie grupy) .Bo jaką dać osobie głucho-niewidomej.W tym wypadku wypadki z pracy mają procenty,a zdolności do pracy też muszą mieć pozostał procenty. Na przykłady są ci co uległy wypadek przy pracy stratę mowy czy słuch wracają z rentą do pracy i bez ograniczenia wysokości zarobków,a tym z urodzenia i z utraty słuch w czasie II wojny światowej i z winy Niemców jako ofiar cywilna wojny nic nie dają żadnej renty i odszkodowania.
  odpowiedz na komentarz
 • Tylko nie prezes ZUS!!!
  Moga
  21.02.2017, 11:34
  Tylko nie ZUS. Nie róbcie nam tego!
  odpowiedz na komentarz
 • ICF i ZUS
  krzysztof
  21.02.2017, 10:11
  To,że przewodnicząca ZUS staje na czele zespołu,należy skomentować tylko jednym zdaniem.Będzie nagonka na rencistów,brakuje pieniędzy,tniemy,tniemy,aż wytniemy.Po tych ludziach nie należy spodziewać się nic dobrego,ani po Pani Minister,która zdając sobie doskonale sprawę czym to się skończy.Miała być tzw.dobra zmiana wyszło jak zwykle.Oni chcą zrobić ICF?.Wyjdą z tego kpiny.Ten który staje na czele własnej sprawy,to nazywa się cyrk i komedia,paranoja i porażka tego rządu.
  odpowiedz na komentarz
 • Skandal-zus stalinowski monopolista na czele Zespołu ?
  Antek Proca
  20.02.2017, 14:35
  Nic dobrego sie nie spodziewajcie- niepełnosprawni od Szefowej zus na czele Zespołu d/s Orzekania. Nie można być świadkiem w własnej sprawie.Stawiam talara, że bedzie gorzej jak jest.Co robić.Piszmy listy,maile do Pani Minister aby zmieniła Przewodniczącą Zesspołu.Ona potraktuje Niepełnosprawnych jak Bismark Polaków- " podbitym Narodom należy zabrać wszystko, wszystko oprócz oczu - aby płakały nad swoim losem ".Tego chcemy ?
  odpowiedz na komentarz
 • dot. leg. osoby niepełosprawnej
  E.G
  17.02.2017, 14:01
  chciałam się zapytać o legtymację osoby z niepełnosprawnoscą,która będzie ważna w całej Europie.
  odpowiedz na komentarz
 • hahahahaha ICF w POLSCE
  dramat
  17.02.2017, 10:25
  nie wiem czy wy wiecie jak funkcjonuje ICF w normalnych krajach, tam po uwage bierze się anwet zdanie rodziny czy OPS nt ON by mu pomóc a u nas cuda się zdarzają
  odpowiedz na komentarz
 • ZUS
  Zbigniew
  17.02.2017, 06:12
  Od 2006 roku zasiłek pielęgnacyjny jest 153 zł. Czy paniusia z ZUS zrówna ten zasiłek pielęgnacyjny z świadczeniem pielęgnacyjnym ZUSowskim??? Czy być może odbierze kaleką te 153 zł??? Kolesiostwo ma się dobrze! W ZUSie jest rozdęta administracja! Do refleksji! Pozdro.
  odpowiedz na komentarz
 • im bardziej niezdolny do pracy tym większe pieniądze na zatrudnienie
  Marta
  16.02.2017, 21:25
  Paradoksem jest "uzdrawianie osób przez ZUS" jak również do finansowanie do stanowiska pracy w zakresie na zasadzie im bardziej niezdolny do pracy tym większe pieniądze z PFRON do stanowiska pracy. Mam 2 orzeczenia - w ZUS II grupa a w Zespół ds Orzekania o Niepełnosprawności Znaczny stopień. Pracodawcy największe dofinansowanie dostają na osoby ze znacznym i jedno orzeczenie pozbawi mnie pracy, bo przestanę być opłacalna
  odpowiedz na komentarz
 • Zespół orzekający
  krzysztof
  16.02.2017, 20:25
  Oczywiście nikogo innego nie można było się spodziewać.Konsultacje będą wyglądać w sposób następujący:Każdy ma własną koncepcję,ale na koniec wdrażamy pomysł ZUS,następnie rozpoczynamy uzdrawiać.A co do ważności orzeczeń.Czy zostaną podzielone na wydane od roku 2018 i przed 2018?Czuję,że też może być z tym różnie,choć nie przewiduję,ponieważ w tym kraju wszystko się może zdarzyć.Obywatel powinien stać na pierwszym miejscu.Niestety dla zwykłego człowieka jest zupełnie odwrotnie.Zapewne i tym razem tak się okaże.Obym się mylił,ale .... rozum mówi co innego.
  odpowiedz na komentarz
 • Nowy zespół?
  niepełnosprawny.
  16.02.2017, 14:19
  Obywatele chcieliby być traktowani po ludzku przez tych wszystkich orzeczników,jak również przez ubezpieczycieli ZUS,KRUS aby latami nie walczyć o stwierdzenie niepełnosprawności czy też niezdolności do pracy,a jeżeli mają orzeczenie czy decyzje ,muszą walczyć latami o świadczenia z tego tytułu.Ludzie ci są pozostawieni sami sobie,jeżeli uważają że dzieje się im krzywda to każe się im iść do Sądu i tracić zdrowie i pieniądze.Mają niewielkie szanse żeby wygrać z urzędnikami którzy oskarżają lub bronią się za państwowe pieniądze za pośrednictwem pełnomocników.Obywatelom jest potrzebna organizacja do której mogliby się odwołać jeżeli zostaną żle,niezgodnie z prawdą i z przepisami potraktowani przez orzeczników i urzędników a nie kazać im iść do Sądu i latami czekać na rozstrzygnięcia.
  odpowiedz na komentarz
 • Waznosc orzeczen
  Slawek
  16.02.2017, 12:09
  Czy trzeba bedzie sie na nowo orzekac a wszystkie orzeczenia wydane do tej pory straca waznosc mimo ze byly wydane na stale ?
  odpowiedz na komentarz
 • Praca
  kosa
  16.02.2017, 08:50
  Witam. A ja, jako osoba z niepełnosprawnością po amputacji nogi pracuję już 24 lata na pełnym etacie w różnych firmach...mam 52 lata...i już nie daję rady zdrowotnie....bóle kręgosłupa, bioder i ostatniego kolana sprawiają że myślę od jakiegoś czasu aby przejść na drugą grupę i właśnie odpocząć i zadbać o siebie....ale widzę że będę musiał zacisnąć zęby i pracować w bólu dalej....a zdrowe nygusy po piwie chodzą do opieki społecznej po obiadki, zasiłki celowe i miesięczne!!!
  odpowiedz na komentarz
 • w tej sytuacji po co ten zespół?
  Maria
  16.02.2017, 07:34
  Jeśli kieruje zespołem Prezes ZUS, która ma już ukształtowany pogląd, jak ma wyglądać orzecznictwo to po co ten zespół? Pani Prezes będzie przecież forsowała swoją koncepcję.
  odpowiedz na komentarz
 • Brawo
  Mark
  15.02.2017, 20:43
  ZUS nas wyleczy. Już się lepiej czuję.
  odpowiedz na komentarz
 • "jakiejkolwiek pracy"
  miner
  15.02.2017, 19:17
  Jaki procent niepełnosprawnych 50 + gotowa jest, na przekwalifikowanie i zmianę miejsca zamieszkania ?. To pytanie zada sobie wielu, po otrzymaniu pisemnej odpowiedzi orzecznika.
  odpowiedz na komentarz
 • Nieźle.
  Blanka Rudy
  15.02.2017, 17:52
  "Prof. Gertruda Uścińska kieruje Zakładem Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) od 11 lutego 2016 r. Wcześniej pełniła funkcję prodziekana ds. studenckich na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, kierowała tam także Zakładem Zabezpieczenia Społecznego Instytutu Polityki Społecznej." Pani profesor zatem świetnie się zna na przepisach dotyczących rent i emerytur z FUS, być może również na orzecznictwie ZUS/KRUS, ale o ZON wie niewiele, jak mam powody mniemać. Będzie kolejna #dobrazmiana i kolejne cudowne uzdrowienia.
  odpowiedz na komentarz
 • Międzyresortowego Zespołu do spraw Opracowania Systemu Orzekania
  Matka ON
  15.02.2017, 17:25
  Mam nadzieje że w końcu wprowadzą dodatkową grupę ''0'' dla osób niezdolnych do pracy i samodzielnego życia .Obecnie system nie widzi takich osób .Bo osoba ze stopniem znacznym może pracować na co dowodem są panowie posłowie .
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Jak angażujesz się w wybory parlamentarne?

Biuletyn

Wspierają nas