Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

O prawach pacjenta w programie „Misja Integracja”

09.02.2017
Autor: Magdalena Dąbek
prof. Karkowska i Piotr Pawłowski

Wywiad lekarski przeprowadzany w towarzystwie innych pacjentów, rodziny czy pielęgniarek. Zamiana leków bez konsultacji i poinformowania pacjenta. Brak w szpitalu choć jednej osoby, która posługiwałaby się językiem migowym. Koszmar czy codzienność? W najbliższym odcinku programu „Misja Integracja” sprawdzimy, jaka jest kondycja przestrzegania praw pacjenta w Polsce i co sami tak naprawdę o nich wiemy. Przez meandry kodeksów i ustaw przeprowadzi nas prof. Dorota Karkowska z Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej. Premiera odcinka „Misja Integracja” w sobotę 11 lutego o godz. 8:40 na TVP3. Powtórka w niedzielę o godz. 6:20. 

11 lutego przypada Światowy Dzień Chorego. Czy chorując pamiętamy o prawach, które nam przysługują? Niekoniecznie – przekonuje prof. Dorota Karkowska z Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej. Żeby pamiętać o swoich prawach, trzeba je najpierw poznać, a to nie lada wyczyn:

- Kiedy pacjent bierze do ręki ustawę i czyta, nie jest w stanie tak naprawdę zinterpretować jakie prawo mu przysługuje, bo część z tych regulacji jest rozrzucona po innych aktach prawnych – zaznacza prof. Karkowska. – Orędownikiem takich praw pacjenta powinien być przedstawiciel każdego zawodu medycznego: lekarz, pielęgniarka. W niektórych placówkach są powoływane stanowiska specjalisty praw pacjenta, ale nie zawsze są one dobrze odbierane przez środowisko.

Jeśli pacjent jest osobą z niepełnosprawnością z wieloma kwestiami musi poradzić sobie sam:

- Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia każda placówka powinna być dostosowana pod kątem architektonicznym. Nie ma natomiast szczególnych wytycznych jeżeli chodzi o opiekę nad pacjentami niewidzącymi czy niesłyszącymi. Tutaj często pacjenci są zdani na osoby bliskie – mówi gość „Misji Integracja”.

W programie pokazujemy też jak korzystać z cewników. Krótki instruktaż przygotował dla nas Rafał Miszkiel z kanału „Życie na wózku” na platformie YouTube.com.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • prawa pacjęta
    Marek Karankowski
    11.02.2017, 14:36
    Aż samo się prosi aby te prawa zostały opracowane w zrozumiały sposób dla pacjęta.
    odpowiedz na komentarz
  • Prawa usługobiorcy (d. pacjent).
    Zbigniew
    10.02.2017, 08:23
    Prawa w bezprawiu! Lekarze tzw. biegli sądowi, to kpina! Żaden lekarz nie będzie występował przeciw kolegom po fachu! Ponieważ sam w przeszłości popełniał błędy lub może popełnić. Mamy komercjalizację tzw. służby zdrowia, nazwa pacjent (łac. cierpliwy) to już przeszłość! Wiec bardzo proszę pisać poprawnie czyli USŁUGOBIORCA!!! Do refleksji!
    odpowiedz na komentarz
  • Co tu mówić o dostosowaniach pod kątem architektonicznym
    Borzoi
    09.02.2017, 19:33
    Jestem osobą niepełnosprawną (orzeczenie - znaczny) z tej przyczyny nieprzerwanie zażywam odpowiednie leki (niestety wszystkie na receptę). Co trzy miesiące zmusza mnie to do stawienia się przed obliczem lekarza rodzinnego w celu otrzymania przedmiotowych recept na leki których lista nie zmieniła się od ponad 10 lat. Innego sposobu nie wymyślił na razie nawet Pan Minister. Żeby otrzymać recepty wstaję o 3.00 rano. O 4.00 wsiadam do zamówionej taksówki żeby o 4.15 stanąć w kolejce po przysłowiowy ,,numerek" do lekarza przed Przychodnią Lekarską. O godzinie 5 z minutami po przyjechaniu pierwszych autobusów komunikacji miejskiej z pacjentami w kolejce jest już tyle osób, że kolejni mogą zapomnieć o dostaniu ,,numerka". Stoję lub siedzę na ziemi od 4.15 do 7.00 (niestety przed przychodnią brak jest ławek a do środka można wejść dopiero po godzinie 7.30). Teraz zima to stoję oparty o ścianę. Przyroda jednak jest łaskawsza niż nasza władz bo nie włącza minus 30. Co tu mówić o dostosowaniach. W takim poważaniu ma się pacjentów w naszej służbie zdrowia. Nie wiem dlaczego eutanazja jest jeszcze u nas zabroniona.
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas