Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Będzie jedno orzeczenie? Rząd szykuje reformę orzekania o niepełnosprawności i niezdolności do pracy

08.02.2017
Autor: Mateusz Różański, fot. Max Mitenkov/Freeimages.com
Źródło: bip.kprm.gov.pl
Zwrotnica kolejowa. Dwa tory łączą się w jeden

Premier Beata Szydło powołała Międzyresortowy Zespół do spraw Opracowania Systemu Orzekania o Niepełnosprawności oraz Niezdolności do Pracy. Ma on przeanalizować funkcjonowanie dotychczasowego systemu i opracować projekt nowej ustawy.

O zmianach w orzecznictwie, którymi ma się zająć powołany przez premier Beatę Szydło zespół, mówi się w kręgach rządowych już od dłuższego czasu. Z początkiem lutego 2017 r. zadanie dokonania analizy i wypracowania zmian legislacyjnych otrzymał Międzyresortowy Zespół do spraw Opracowania Systemu Orzekania o Niepełnosprawności oraz Niezdolności do Pracy.

W jego skład mają wejść przedstawiciele ZUS, KRUS, a także resortów edukacji, obrony narodowej, rolnictwa i rozwoju wsi, finansów i rozwoju, sprawiedliwości, spraw wewnętrznych i administracji, zdrowia oraz rodziny, pracy i polityki społecznej. To właśnie przedstawiciel ostatniego z ministerstw stanie na czele zespołu. Jako eksperci w pracach zespołu wezmą udział przedstawiciele PFRON, Naczelnej Izby Lekarskiej, Polskiego Towarzystwa Orzecznictwa Lekarskiego, a także organizacji pozarządowych działających na rzecz osób z niepełnosprawnością.

Nowa ustawa w 2018 r.

Zespół ma dokonać przeglądu systemów orzecznictwa w Polsce z założeniem ich ujednolicenia, a także opracować założenia i projekt ustawy o orzekaniu o niepełnosprawności i niezdolności do pracy.

Prace te mają zakończyć się w marcu 2018 roku. Pierwsze posiedzenie Zespołu ma się odbyć do 4 marca bieżącego roku.

Komentarz

  • Doradzam
    Ewa
    12.03.2017, 22:23
    Ponieważ mój problem to cukrzyca I stopnia, więc ja wypowiem się od strony chorych na cukrzycę. Doradzam: 1. Orzecznictwo, zasady - orzekanie w jednej instytucji; 2. Orzekanie o stopniu niepełnosprawności uzależnione od choroby, a nie od lekarza (opracowany wykaz chorób i okres na jaki wydawane jest orzeczenie) 3. Komisje orzekające z lekarzami specjalistami, psychologami …..ludźmi, 4. Odpisy dokumentacji na cele orzecznictwa bezpłatne, 5. Refundacja wkłuć do pomp insulinowych nie tylko DO 26 lat, ale na stałe, refundacja nowości w lecznictwie przecież lepiej zapobiegać skutkom niż potem łożyć na leczenie powikłań, 6. Przyznawanie rent socjalnych – zmienić te chore przepisy - to chore określenie ‘niezdolny do pracy”(raz z cukrzycą I stopnia chory dostaje rentę, a na następnej komisji lekarz uznaje że jest zdolny do pracy - i nie dostaje renty) - to w rezultacie która komisja orzekła prawidłowo i co najważniejsze, która zgodnie z przepisami? Renta socjalna jak sama nazwa mówi powinna być przyznawana każdej osobie niepełnosprawnej, jak sama nazwa mówi powinna poprawiać sytuację socjalną osoby niepełnosprawnej ….. A na pewno powinna być przyznawana osobie uczącej się do zakończenia nauki. Rodzic nie jest w stanie pomóc w mieszkaniu, wyżywieniu i lekach (jeżeli studiuje w mieście odległym od miejsca zamieszkania).Cukrzyk pracujący fizycznie u prywaciarza nie długo będzie cieszył się brakiem powikłań.. 7. Dlaczego cukrzyk prawo jazdy dostaje przeważnie - tylko na dwa lat? I tak tylko od niego zależy czy będzie odpowiedzialny za kierownicą. W tej chwili wiąże się to tylko z utrudnieniem mu życia i pieniędzmi na lekarza, na nowe prawo jazdy, i oczywiście z czasem na to załatwianie. Życie cukrzyka I stopnia nie jest łatwe. Wszystkim na pierwszy rzut oka wydaje się, co to za choroba ? W tej chorobie jednak konieczne jest ciągłe badanie poziomu cukru, w dzień i w nocy. Nie da się odpocząć od choroby nawet na chwilę. Myślenie ile zjadłęm/am, ile się ruszałem , jaki poziom cukru, ile podać insuliny. Na studiach nie ma ulg. Wizyty lekarskie, badania wszystkie zajęcia trzeba odrobić. Wygląda się na zdrowego więc nikt się nie rozczula. Chory musi zrobić wszystko - to co zdrowy i poradzić sobie z chorobą i wszystkimi sprawami z nią związanymi. Cukry zazwyczaj i tak nie dają się utrzymać w ryzach, lekarze specjaliści to wiedzą. Student , to ciągły stres, życie nieunormowane bo na zajęcia chodzi się o różnych porach. Stres, nerwy prowadzą do tego że cukier rośnie do 300-400.Później bardzo trudno go zbić. W pracy nie ma lepiej, najlepiej ukryć chorobę bo …… wiadomo o pracę trudno! Pozdrawiam

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Wspierają nas