Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Będzie jedno orzeczenie? Rząd szykuje reformę orzekania o niepełnosprawności i niezdolności do pracy

08.02.2017
Autor: Mateusz Różański, fot. Max Mitenkov/Freeimages.com
Źródło: bip.kprm.gov.pl
Zwrotnica kolejowa. Dwa tory łączą się w jeden

Premier Beata Szydło powołała Międzyresortowy Zespół do spraw Opracowania Systemu Orzekania o Niepełnosprawności oraz Niezdolności do Pracy. Ma on przeanalizować funkcjonowanie dotychczasowego systemu i opracować projekt nowej ustawy.

O zmianach w orzecznictwie, którymi ma się zająć powołany przez premier Beatę Szydło zespół, mówi się w kręgach rządowych już od dłuższego czasu. Z początkiem lutego 2017 r. zadanie dokonania analizy i wypracowania zmian legislacyjnych otrzymał Międzyresortowy Zespół do spraw Opracowania Systemu Orzekania o Niepełnosprawności oraz Niezdolności do Pracy.

W jego skład mają wejść przedstawiciele ZUS, KRUS, a także resortów edukacji, obrony narodowej, rolnictwa i rozwoju wsi, finansów i rozwoju, sprawiedliwości, spraw wewnętrznych i administracji, zdrowia oraz rodziny, pracy i polityki społecznej. To właśnie przedstawiciel ostatniego z ministerstw stanie na czele zespołu. Jako eksperci w pracach zespołu wezmą udział przedstawiciele PFRON, Naczelnej Izby Lekarskiej, Polskiego Towarzystwa Orzecznictwa Lekarskiego, a także organizacji pozarządowych działających na rzecz osób z niepełnosprawnością.

Nowa ustawa w 2018 r.

Zespół ma dokonać przeglądu systemów orzecznictwa w Polsce z założeniem ich ujednolicenia, a także opracować założenia i projekt ustawy o orzekaniu o niepełnosprawności i niezdolności do pracy.

Prace te mają zakończyć się w marcu 2018 roku. Pierwsze posiedzenie Zespołu ma się odbyć do 4 marca bieżącego roku.

Komentarz

  • zracjonalizować przepisy
    Dagmara
    10.02.2017, 19:50
    Przede wszystkim pierwszoplanowo zweryfikować wszystkich niepełnosprawnych głównie tych pełnoletnich na których jest pobierane niemałe świadczenie pielęgnacyjne w wysokości 1400zł. Połowa z nich jest samodzielna, a świadczenia są wyłudzane bo nie chce się iść do roboty. Byłyby spore oszczędności np na 500+.

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Wspierają nas