Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Zatrudnienie osoby niepełnosprawnej „przy pilnowaniu”

03.02.2017
Autor: Tomasz

Witam. Czy na podstawie obowiazujących przepisów osoba z umiarkowanym lub lekkim orzeczeniem może pracować „przy pilnowaniu” na portierni 12 h, czy jest to 8 godzin maksymalnie? Dziękuję za odpowiedź.

Szanowny Panie,

O tym, czy osoba posiadająca orzeczenie o stopniu niepełnosprawności może być zatrudniona na określonym stanowisku (podobnie jak osoba pełnosprawna), decyduje lekarz medycyny pracy. Wstępne badania lekarskie do pracy musi wykonać każda osoba rozpoczynająca pracę w oparciu o umowę o pracę. Osoba rozpoczynająca pracę otrzymuje od pracodawcy skierowanie na badania lekarskie, w których określone jest stanowisko pracy oraz związane z nim zagrożenia. Po przeprowadzeniu określonych badań, lekarz medycyny pracy wydaje pracownikowi orzeczenie o zdolności (lub niezdolności) do pracy.

W myśl przepisów Ustawy o rehabilitacji zawodowej, skróconej normy czasu pracy nie stosuje się m.in. do osób zatrudnionych przy pilnowaniu. Zatem jeśli lekarz medycyny pracy wyda orzeczenie o zdolności do pracy na określonym stanowisku, np. przy pilnowaniu, to osoba posiadająca orzeczenie o stopniu niepełnosprawności może być zatrudniona. Jej czas pracy regulują przepisy kodeksu pracy.

Z poważaniem,

Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie

Prawy panel

Sonda

Jak angażujesz się w wybory parlamentarne?

Biuletyn

Wspierają nas