Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Cewniki hydrofilowe refundowane jeszcze w tym roku? Co jeszcze do refundacji? Minister Łanda odpowiada

26.01.2017
Autor: Mateusz Różański, fot. arch.
mężczyzna na wózku wyciąga ręce w geście zwycięstwa, za nim jedzie dziewczynka na rowerze

- Kiedy ustawa o refundacji wyrobów medycznych wejdzie w życie, refundacja cewników hydrofilowych będzie rozpatrywana w pierwszym rzucie, razem z refundacją stentów, stentgraftów, środków absorpcyjnych (pieluch, pieluchomajtek – przyp. red.), a także soczewek dla chorych na zaćmę – powiedział nam wiceminister zdrowia, Krzysztof Łanda. Poznaliśmy też odpowiedź na pytanie o to, kiedy można się spodziewać zapowiadanych zmian.

Nowelizacja Ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych wprowadza nowe zasady finansowania wyrobów medycznych – bo tak brzmi pełna nazwa aktu prawnego, ma zmienić całkowicie system refundacji wyrobów medycznych – od pieluch, przez sprzęt stomijny po wózki inwalidzkie. Zapowiadane przez resort zdrowia zmiany wzbudziły ogromne kontrowersje i obawy środowisk pacjenckich.

Obawy te, zdaniem ministra Łandy, są niezasadne.

- Ustawa da podstawę ministrowi zdrowia obejmować refundacją kolejne grupy wyrobów medycznych, określać minimalne wymagania jakościowe, czyli eliminować produkty niskiej jakości z polskiego rynku – przedstawiał swoje stanowisko wiceminister zdrowia. – Świadczeniodawcy przestaną oszczędzać na wyrobach medycznych. Natomiast pacjenci uzyskają bardzo dobre ceny.

Spadek cen ma być efektem m.in. ustalenia ceny urzędowej dla wyrobów medycznych – tak jak ma to miejsce przypadku leków.

Dobre wieści dla stomików i osób niedowidzących

Przedstawione w zeszłym roku założenia nowelizacji ustawy wzbudziły ogromne zaniepokojenie m.in. w środowisku stomików. Pacjenci z wyłonioną stomią obawiali się utraty dostępu do najwyższej jakości zaopatrzenia, m.in. worków stomijnych. Ministerstwo wzięło pod uwagę ich obawy i argumenty.

- Worki stomijne będą bezpłatne, proszę się nie martwić. Zapisy ustawy zostały poprawione – uspokajał stomików minister Landa.

Minister odniósł się też do obaw środowiska osób z niepełnosprawnością narządu wzroku, związanych z dostępem m.in. do specjalistycznych soczewek i okularów, często produkowanych na potrzeby konkretnej osoby.

- Wyroby medyczne, które wymagają indywidualnego dostosowania i są stosowane u nielicznych pacjentów, a z drugiej strony nie są bardzo drogie, jeśli chodzi o indywidualne leczenie, nie będą podlegać ustawie o refundacji wyrobów medycznych. Będą finansowane tak, jak są finansowane dzisiaj. Nie ma żadnych powodów do obaw – odniósł się do obaw osób z niepełnosprawnością narządu wzroku Krzysztof Łanda.

Wskazał, że na nowym prawie zyskają m.in. osoby chore na zaćmę.

- Dzięki tej ustawie będziemy mogli zrefundować soczewki stosowane w zaćmie, np. soczewki multifokalne i toryczne, które dzisiaj są zupełnie nierefundowane – zapowiedział wiceminister.

Co z „motylkami”?

Niejako równolegle do prac nad nowelizacją ustawy refundacyjnej wypłynął problem pacjentów chorych na pęcherzowe oddzielanie się naskórka (Epidermolysis Bullosa, w skrócie: EB). Od stycznia tego roku koszt niezbędnego dla nich opatrunku typu Mepilex wzrósł do 3478 zł miesięcznie. W tej sprawie odbyły się spotkania w Ministerstwie Zdrowia.

- W tej chwili trwają rozmowy z producentem i jest duża szansa, że te opatrunki będą dostępne po bardzo niskich cenach dla osób chorych na EB – odpowiedział na pytanie o przebieg prac ministerstwa Krzysztof Łanda. – My moglibyśmy zastanowić się nad objęciem opatrunków ustawą o refundacji wyrobów medycznych. Natomiast w tej chwili nie ma takiej możliwości.

Pierwsze refundacje już latem

Zdaniem wiceministra, nowelizacja ustawy refundacyjnej jest niezwykle potrzebna pacjentom i powinna być jak najszybciej procedowana przez rząd, a potem obie izby parlamentu.

- Nowelizacja ustawy o refundacji wyrobów medycznych już raz stawała na Komitecie Stałym Rady Ministrów – mówił Krzysztof Łanda. – Została zawieszona po jednej z uwag Centralnego Biura Antykorupcyjnego, dotyczącej określania jakości wyrobów medycznych. Przeprowadziliśmy rozmowy z CBA i osiągnęliśmy wspólne stanowisko, które jest wpisywane do ustawy. Mam nadzieję, że w ciągu 1-2 tygodni nowelizacja ponownie zostanie przedłożona pod obrady komitetu a następnie rządu. Mam nadzieję, że ustawa wejdzie w życie w kwietniu lub w maju. Potem ministerstwo będzie musiało przygotować odpowiednie rozporządzenia dla pierwszych grup wyrobów. Sądzę, że pierwsze grupy wyrobów będą refundowane zgodnie z tą ustawą najwcześniej w drugim, a prawdopodobnie w trzecim kwartale tego roku.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czy popierasz zakaz aborcji, gdy zachodzi duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu?

Biuletyn

Wspierają nas