Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Marcin Chojnowski

10.06.2009
Autor: Magdalena Gajda, Fot.: arch. Marcina Chojnowskiego

"Szachy to nie tylko gra, ale też możliwość poznania własnych słabości i uporania się z nimi."

Urodził się w 1978 r. w Ostrołęce. Miał 4 lata, kiedy jego wzrok zaczął słabnąć. Do IV klasy szkoły podstawowej uczył się w rodzinnym mieście, potem przeniósł się do szkoły dla osób słabowidzących w Warszawie. Kiedy kończył VII klasę, wykryto też u niego niedosłuch. Od 6 lat ma wszczepiony implant ślimakowy. Obecnie jest studentem wydziału socjologii Akademii Humanistycznej w Pułtusku i jednym z najlepszych szachistów wśród osób niewidomych. 

Szachy zafascynowały go, gdy miał 12 lat. Najpierw grał w Stowarzyszeniu Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki Niewidomych i Słabowidzących CROSS, a od 2007 r. związany jest z Towarzystwem Pomocy Głuchoniewidomym. Bierze udział w wielu zawodach krajowych i międzynarodowych. Jako instruktor szachowy dzieli się swoją wiedzą i umiejętnościami z młodszym pokoleniem. Udowadnia tym samym, że nawet z tak złożoną niepełnosprawnością, jak jego, można prowadzić aktywne, samodzielne życie.

OSTATNIE OSIĄGNIĘCIA - w 2008 r. wziął udział w XIII Olimpiadzie Szachowej Niewidomych i Słabowidzących IBCA w Grecji i wraz z drużyną wywalczył 4. miejsce; na Mistrzostwach Świata Głuchoniewidomych w Szwajcarii zdobył Wicemistrzostwo Świata. Uzyskał też 5. miejsce podczas Mistrzostw Polski Niewidomych.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czas pracy osoby z niepełnosprawnością nie może przekraczać 8 godzin na dobę, a przy stopniu znacznym lub umiarkowanym – 7 godzin. Czy słusznie nie stosuje się tych zasad m.in. do osób zatrudnionych w ochronie?

Biuletyn

Wspierają nas