Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Praca? To możliwe! Przeczytaj poradnik „Jak żyć... na wózku”

05.01.2017
Autor: Redakcja
Okładka poradnika Jak żyć... na wózku. Na zdjęciu mężczyzna na wózku pracuje na komputerze

Ukazał się poradnik „Jak żyć... na wózku”, opracowany przez Integrację wspólnie z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. W tej wyjątkowej publikacji opowiadamy, jak można aktywnie żyć i znaleźć pracę poruszając się na wózku.

Podjęcie i wykonywanie pracy jest bardzo istotne dla każdego dorosłego człowieka. Związane są z nią satysfakcja, rozwój osobisty i dobra finansowe. Praca ma szczególne integracyjne znaczenie dla osób poruszających się na wózkach. Nie tylko zapewnia środki do życia, ale także pozwala na nawiązywanie kontaktów z ludźmi, wzmacnianie charakteru, nabywanie kompetencji i doświadczeń, które można przenieść na inne sfery życia.

Nie ulega wątpliwości, że osoba poruszająca się na wózku, w porównaniu do tej, która go nie potrzebuje, będzie musiała włożyć więcej energii i wysiłku w zrealizowanie tych samych obowiązków zawodowych. Odpowiednie nastawienie, sprzyjające środowisko i rozwiązania techniczne mogą w dużym stopniu zniwelować trudności wynikające z niepełnosprawności – i na tym właśnie skupiamy się w tej publikacji.

Nie jest ona wyczerpującym źródłem wiedzy, porusza jednak najważniejsze kwestie i aspekty podejmowania pracy, nad którymi warto się zastanowić. Mamy nadzieję, że ten poradnik stanie się inspiracją do podjęcia małych kroków w kierunku prowadzenia aktywnego życia oraz sprawi, że we własnych ograniczeniach będzie można dostrzec wiele możliwości.

W poradniku znajdziesz:

 • Trzy opowieści o osobach poruszających się na wózkach. Można w tych historiach znaleźć wspólny mianownik, choć ścieżki ich bohaterów biegły i biegną inaczej. Wszyscy mają własne pomysły na siebie, a ich życie nie jest determinowane przez niepełnosprawność.
 • Informacje o najczęstszych schorzeniach wymagających korzystania z wózka.
 • Rozdział „Zrozumieć niepełnosprawność”, czyli psychologiczne aspekty ograniczeń ruchowych.
 • Informacje o korzyściach i wyzwaniach związanych z podjęciem pracy, wraz z opisem systemu wsparcia zatrudnionych.
 • Obszerny rozdział „Jak znaleźć pracę?”, czyli m.in. odpowiedzi na pytania, gdzie szukać ofert, kiedy i jak mówić o niepełnosprawności, jak skonstruować CV i zachowywać się na rozmowie kwalifikacyjnej.
 • Rady dla osób z niskim lub nieodpowiednim wykształceniem.
 • Porady biomedyczne dla osób na wózkach, udzielane przez fizjoterapeutów.

Pliki poradnika do pobrania:

Komentarz

 • NIEPOTRZEBNI LUDZIE
  waldi ORYGINAŁ
  16.07.2017, 00:58
  A jak żyć na wózku , będąc pampersowanym i cewnikowanym ? O tym już nikt nie jest skory napisać poradnika ......A szkoda . W mediach i reklamach Służby Zdrowia jest wszystko pięknie i ładnie , jakie schorzenia się leczy , jaki dostęp ma niepełnosprawny do opieki lekarskiej , pod warunkiem że ktoś dostawi go na miejsce pod sam gabinet a jeszcze osoba / opiekun , wystoi kilka godzin po numerek do specjalisty.... Żeby choć trochę zainteresować odpowiednie służby do tego powołane ,musi ktoś wychodzić tygodniami jakąkolwiek pomoc / jałmużnę , bo opiekun nie może na tak długo zostawiać samego chorego w domu .To to samo jakby zostawić noworodka bez opieki ......Dlaczego do takiego niepełnosprawnego nie przyjdą osobiście , ci ludzie którzy powinni pomagać i mają to zapisane w swojej wykonywanej pracy , jako obowiązek . To moja opiekunka która jest ze mną przez 24 godzin za 520zł na miesiąc , ma jeszcze latać zmęczona i niewyspana , po lekarzach i urzędach i o wszystko się prosić , a i tak potem wysłuchiwać odpowiedzi , nie mamy , to nie do nas , przekroczony w tym roku limit na pomoc , mamy za mało środków , są biedniejsi .............Czyli jak nie masz Pleców czy wielkiej siły przebicia , jak nie jesteś Narkomanem i nie pochodzisz czy też nie jesteś rodziną patologiczną :TO NA JAKOM KOLWIEK POMOC OD STRONY PAŃSTWA I RÓŻNYCH INSTYTUCJI POZA RZĄDOWYCH - NIE MASZ CO LICZYĆ . ZAWSZE ZNAJDZIE SIĘ PRETEKST DO ODMOWY POMOCY DLA TAKICH OSÓB NIEWYGODNYCH DLA INNYCH . PRZYKŁAD : WYSTARCZY BYĆ PAMPERSOWANYM / CEWNIKOWANYM / LEŻĄCYM I DOSTAĆ SIĘ DO SZPITALA - TAM PRZEKONAJĄ SIĘ NIEDOWIARKI JAKĄ MAJĄ ZAPEWNIONĄ OPIEKĘ I NA JAK NIEWIELE RZECZY MOGĄ LICZYĆ ....WSZELKIE WSPÓŁCZUCIE I SZACUNEK ZOSTAJĄ ZA BRAMĄ SZPITALNĄ I JAK NIE WYWALCZYSZ SWOJEGO , TO BĘDZIESZ LEŻEĆ W ZASRANYM PAMPERSIE PRZEZ CAŁY DZIEŃ I SŁUCHAŁ NIEPRZYCHYLNE OPINIE OD CHORYCH ..

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Sonda

Czas pracy osoby z niepełnosprawnością nie może przekraczać 8 godzin na dobę, a przy stopniu znacznym lub umiarkowanym – 7 godzin. Czy słusznie nie stosuje się tych zasad m.in. do osób zatrudnionych w ochronie?

Biuletyn

Wspierają nas