Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Praca? To możliwe! Przeczytaj poradnik „Jak żyć... na wózku”

05.01.2017
Autor: Redakcja
Okładka poradnika Jak żyć... na wózku. Na zdjęciu mężczyzna na wózku pracuje na komputerze

Ukazał się poradnik „Jak żyć... na wózku”, opracowany przez Integrację wspólnie z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. W tej wyjątkowej publikacji opowiadamy, jak można aktywnie żyć i znaleźć pracę poruszając się na wózku.

Podjęcie i wykonywanie pracy jest bardzo istotne dla każdego dorosłego człowieka. Związane są z nią satysfakcja, rozwój osobisty i dobra finansowe. Praca ma szczególne integracyjne znaczenie dla osób poruszających się na wózkach. Nie tylko zapewnia środki do życia, ale także pozwala na nawiązywanie kontaktów z ludźmi, wzmacnianie charakteru, nabywanie kompetencji i doświadczeń, które można przenieść na inne sfery życia.

Nie ulega wątpliwości, że osoba poruszająca się na wózku, w porównaniu do tej, która go nie potrzebuje, będzie musiała włożyć więcej energii i wysiłku w zrealizowanie tych samych obowiązków zawodowych. Odpowiednie nastawienie, sprzyjające środowisko i rozwiązania techniczne mogą w dużym stopniu zniwelować trudności wynikające z niepełnosprawności – i na tym właśnie skupiamy się w tej publikacji.

Nie jest ona wyczerpującym źródłem wiedzy, porusza jednak najważniejsze kwestie i aspekty podejmowania pracy, nad którymi warto się zastanowić. Mamy nadzieję, że ten poradnik stanie się inspiracją do podjęcia małych kroków w kierunku prowadzenia aktywnego życia oraz sprawi, że we własnych ograniczeniach będzie można dostrzec wiele możliwości.

W poradniku znajdziesz:

 • Trzy opowieści o osobach poruszających się na wózkach. Można w tych historiach znaleźć wspólny mianownik, choć ścieżki ich bohaterów biegły i biegną inaczej. Wszyscy mają własne pomysły na siebie, a ich życie nie jest determinowane przez niepełnosprawność.
 • Informacje o najczęstszych schorzeniach wymagających korzystania z wózka.
 • Rozdział „Zrozumieć niepełnosprawność”, czyli psychologiczne aspekty ograniczeń ruchowych.
 • Informacje o korzyściach i wyzwaniach związanych z podjęciem pracy, wraz z opisem systemu wsparcia zatrudnionych.
 • Obszerny rozdział „Jak znaleźć pracę?”, czyli m.in. odpowiedzi na pytania, gdzie szukać ofert, kiedy i jak mówić o niepełnosprawności, jak skonstruować CV i zachowywać się na rozmowie kwalifikacyjnej.
 • Rady dla osób z niskim lub nieodpowiednim wykształceniem.
 • Porady biomedyczne dla osób na wózkach, udzielane przez fizjoterapeutów.

Pliki poradnika do pobrania:

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • uczelniany asystent
  Hania
  24.10.2017, 13:37
  Przeczytałam tę publikację. Ciekawa, ale chciałabym sprostować jedną rzecz. Nie wszystkie uczelnie wspierają niepełnosprawnych studentów poprzez opłacanie asystenta. Do takiej pomocy nie mają również prawa słuchacze studiów podyplomowych.
  odpowiedz na komentarz
 • NIEPOTRZEBNI LUDZIE
  waldi ORYGINAŁ
  16.07.2017, 00:58
  A jak żyć na wózku , będąc pampersowanym i cewnikowanym ? O tym już nikt nie jest skory napisać poradnika ......A szkoda . W mediach i reklamach Służby Zdrowia jest wszystko pięknie i ładnie , jakie schorzenia się leczy , jaki dostęp ma niepełnosprawny do opieki lekarskiej , pod warunkiem że ktoś dostawi go na miejsce pod sam gabinet a jeszcze osoba / opiekun , wystoi kilka godzin po numerek do specjalisty.... Żeby choć trochę zainteresować odpowiednie służby do tego powołane ,musi ktoś wychodzić tygodniami jakąkolwiek pomoc / jałmużnę , bo opiekun nie może na tak długo zostawiać samego chorego w domu .To to samo jakby zostawić noworodka bez opieki ......Dlaczego do takiego niepełnosprawnego nie przyjdą osobiście , ci ludzie którzy powinni pomagać i mają to zapisane w swojej wykonywanej pracy , jako obowiązek . To moja opiekunka która jest ze mną przez 24 godzin za 520zł na miesiąc , ma jeszcze latać zmęczona i niewyspana , po lekarzach i urzędach i o wszystko się prosić , a i tak potem wysłuchiwać odpowiedzi , nie mamy , to nie do nas , przekroczony w tym roku limit na pomoc , mamy za mało środków , są biedniejsi .............Czyli jak nie masz Pleców czy wielkiej siły przebicia , jak nie jesteś Narkomanem i nie pochodzisz czy też nie jesteś rodziną patologiczną :TO NA JAKOM KOLWIEK POMOC OD STRONY PAŃSTWA I RÓŻNYCH INSTYTUCJI POZA RZĄDOWYCH - NIE MASZ CO LICZYĆ . ZAWSZE ZNAJDZIE SIĘ PRETEKST DO ODMOWY POMOCY DLA TAKICH OSÓB NIEWYGODNYCH DLA INNYCH . PRZYKŁAD : WYSTARCZY BYĆ PAMPERSOWANYM / CEWNIKOWANYM / LEŻĄCYM I DOSTAĆ SIĘ DO SZPITALA - TAM PRZEKONAJĄ SIĘ NIEDOWIARKI JAKĄ MAJĄ ZAPEWNIONĄ OPIEKĘ I NA JAK NIEWIELE RZECZY MOGĄ LICZYĆ ....WSZELKIE WSPÓŁCZUCIE I SZACUNEK ZOSTAJĄ ZA BRAMĄ SZPITALNĄ I JAK NIE WYWALCZYSZ SWOJEGO , TO BĘDZIESZ LEŻEĆ W ZASRANYM PAMPERSIE PRZEZ CAŁY DZIEŃ I SŁUCHAŁ NIEPRZYCHYLNE OPINIE OD CHORYCH ..
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas