Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Niepełnosprawność tematem styczniowego „Znaku”. Nasz portal ma w tym swój udział

05.01.2017
Autor: Redakcja, fot. Miesięcznik Znak
Okładka magazynu Znak z tytułem: Dumni, silni, niepełnosprawni

Niepełnosprawność jest wiodącym tematem styczniowego numeru prestiżowego miesięcznika „Znak”. Twórcy pisma starają się odpowiedzieć na szereg pytań, m.in.: Co to znaczy być osobą z niepełnosprawnością? Czym jest ruch disability pride? Kim są polscy paraolimpijczycy? Na ostatnie z pytań odpowiada w artykule „Sportowcy i śmiertelnicy” Tomasz Przybyszewski, sekretarz redakcji portalu Niepelnosprawni.pl.

„Oszukać dali się wszyscy – pełnosprawni i niepełnosprawni. Wszyscy uwierzyli, że niepełnosprawność musi oznaczać tragedię, rozpacz i ograniczenia”. Pisze w znakomitym artykule-refleksji dotyczącej dumy i niepełnosprawności, a szerzej ruchu disability pride, Marzena Zdanowska, współautorka, z Janiną Ochojską, książki „Świat według Janki”.

„Założenia ruchu disability pride w pierwszym momencie mogą szokować, ale po wsłuchaniu się w argumenty teoretyków niepełnosprawności racjonalne staje się rozróżnienie na neutralną niepełnosprawność i negatywne ograniczenia, jakie niepełnosprawni spotykają w świecie zaprojektowanym dla pełnosprawnych” – zaczyna autorka swój artykuł.

Istniejemy! Zobaczcie nas!

Drugi tekst to rozmowa Artura Zaborskiego z Ewą Maksymowicz, która w wyniku zwyrodnienia barwnikowego straciła wzrok, ale pełni wszystkie role społeczne tak jak wtedy, kiedy widziała. Lubi tańczyć, pływać, jeździć na motorze. Jest żoną, matką, kreatorką życia społecznego i kulturalnego. Napisała książkę kucharską dla osób niewidomych „Kuchnia czterech zmysłów”.

„My, niewidomi, dopiero niedawno przebiliśmy się ze swoimi sprawami i powiedzieliśmy: istniejemy! Zobaczcie nas! Wyszliśmy z domu z naszymi laskami i powiedzieliśmy, że pragniemy żyć, cieszyć się światem, chcemy dostępu do kultury i sztuki, chcemy pełnić normalne funkcje w społeczeństwie i rodzinie” – czytamy we fragmencie.

Masz być jak byk!

Trzecim obszernym tekstem jest poświęcony paraolimpijczykom artykuł „Sportowcy i śmiertelnicy”, autorstwa Tomasza Przybyszewskiego, sekretarza redakcji portalu Niepelnosprawni.pl.

Na początku artykułu czytamy: „Joanna po wejściu na bieżnię stadionu była zdezorientowana, bo nie przywykła do obecności kibiców na zawodach w kraju. Wojciech przed finałem pływackim potrafił wyłączyć się, nie odbierać bodźców. Janusz nie wiedział, czy zerwany mięsień pozwoli pchać kulą. Jakub tuż przed kajakarskim finałem usłyszał od trenerki: „Masz być jak byk!”. Igrzyska Paraolimpijskie w Rio de Janeiro to już czysty sport. Na pokonanie swojej niepełnosprawności był czas wcześniej.”

Fragmenty wspomnianych artykułów dostępne są na stronie internetowej miesięcznika „Znak”.

Komentarz

  • Dwaj murzyni w USA znęcali się nad niepełnosprawnym umysłowo białym!!!
    Biały Europejczyk
    06.01.2017, 13:19
    Ja rasistą nie jestem, chodzi mi o ich czyn, nie kolor skóry!!! http://wrealu24.pl/services/3629-czarnoskorzy-porwali-i-torturowali-niepelnosp rawnego-wszystko-puscili-na-zywo-na-facebooku-video-18 Jeśli podobną rzecz zrobiliby biali, to byłoby aj waj!!! Powtarzam, kolor skóry oprawców jest bez znaczenia, ważne co te bydlaki zrobiły!!! No i gdzie Tomasz Lis i Karolina Korwin-Piotrowska???!!! Niech Państwo nagłośnią ten temat!!!

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Wspierają nas