Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Nie tylko dla seniorów

20.12.2016
Autor: Beata Dązbłaż, fot. archiwa producentów, Trine Harritz Larsen/rgbstock.com
Źródło: Integracja 6/2016

Wśród nowinek technologicznych jest mnóstwo produktów ciekawych i przyjaznych dla osób w wieku, gdy i wzrok nie taki jak niegdyś, i ze słuchem słabiej... Nie pogardzą nimi także młodsi konsumenci. Wiele tu rodzimych wynalazków i „patentów”.

Wózek za 600 zł

Robert Skop z Zabrza, po amputacji nóg i lewostronnie sparaliżowany, wymyślił elektryczne wspomagania do wózka za jedyne... 600 zł. Bezproblemowo i samodzielnie porusza się w ten sposób już trzy lata. Konstrukcja jego przystawki do wózka jest bardzo prosta. Składa się z dwóch silników elektrycznych (250 W, 12 V), dwóch sterowników i dwóch manetek. Potrzebne są też oczywiście akumulatory.

Trzy zdjęcia Roberta Skopa na wózku z doczepioną przystawką

- Sprzęt działa na jednym akumulatorze, każde koło ma osobny napęd – tłumaczy Robert Skop. – Wózek dzięki temu może jeździć w każdą stronę swobodnie, pasuje na każdy schodołaz.

Osoby prywatne lub firmy zainteresowane tym udogodnieniem mogą kontaktować się z pomysłodawcą – tel.: 32 272 81 38, mail: jrskop8@gmail.com.

Laptop w łóżku

Maciej Szyszka z Nowego Targu zaprojektował profesjonalny wysięgnik do laptopa ze stojakiem, przeznaczony do długotrwałej pracy w pozycji leżącej, półleżącej lub półsiedzącej.

Dziewczyna leży w łóżku i pracuje na wiszącym nad nią na wysięgniku laptopie

Może służyć osobom długotrwale przebywającym w łóżku, w tym sparaliżowanym, mającym laptopy obsługiwane jedynie wzrokiem. Z wysięgnika mogą skorzystać osoby mające problemy z kręgosłupem, ale i zdrowe, które chcą zadbać o wygodną pozycję podczas uczenia się czy pracy. Blat urządzenia można odsunąć i regulować kąt nachylenia, jeść na nim, rysować, zamocować laptop lub inne urządzenie. Do masywnego stojaka można przymocować np. kroplówkę, kolejne ramiona i uchwyty. Aby wstać z łóżka, nie trzeba przesuwać stojaka, a jedynie zwolnić dźwignię blokującą i odsunąć blat. Twórca podkreśla, że urządzenie jest świetne jakościowo, lekkie, mobilne i ma duży zakres ruchów.

Jest stabilne, ma wysokie kółka i może jeździć też po grubym dywanie. Cena jest konkurencyjna w porównaniu z podobnym sprzętem zagranicznym. Więcej: mojagaleria.pracownia-ariana.pl.

Robot społeczny

Robot społeczny. Srebrna kula to głowa z doklejonymi oczymaNa razie testowany jest m.in. w Holandii, ale to polski wynalazek – robot społeczny, który pomoże w funkcjonowaniu osobom starszym z zaburzeniami poznawczymi. Robot mówi np.: „Weź tabletkę” lub może zapytać: „Dlaczego nic nie robisz”.

Na jego ekranie widać, czy osoba starsza dobrze ćwiczy; wyposażony jest także w gry do treningu funkcji poznawczych i przypomina o wykonaniu jakiejś czynności. Robota stworzyli naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. W przyszłym roku ma on trafić do prywatnych domów seniora.

Mikrochip bioSOC

kobieta z opaską mikrochipuMikrochip bioSOC nie tylko zmierzy tętno, częstość oddechu i temperaturę, ale również napięcie mięśni, potliwość skóry, saturację krwi, zarejestruje EKG. To w pełni autorski projekt naukowców Laboratorium Badawczego Wojskowego Instytutu Medycyny Lotniczej, Politechniki Warszawskiej, Instytutu Technologii i Aparatury Medycznej oraz firmy Fonon.

Tę minikostkę można zintegrować z dowolnym urządzeniem elektronicznym np. smartfonem, wszyć w ubranie, zainstalować w samochodzie. Jej zastosowanie może być bardzo różnorodne – w domach opieki czy w rodzinie pozwoli na monitorowanie starszej osoby w przyjazny dla niej sposób. Mikrochipa można użyć także w systemach wczesnego reagowania w pracy górników, strażaków czy ratowników.

eFOLDI

A teraz nowinki zza granicy. Krzesło, walizka na kółkach i skuter w jednym? Tak, to możliwe, bo eFOLDI – tak właśnie nazywa się pierwszy na świecie elektryczny składany skuter – ma wielkość walizki i waży mniej niż 20 kg. W tramwaju można na nim usiąść, a po wyjściu – rozłożyć go i pojechać.

skuter, przy którym stoi współautorka produktu Sumi Wang

Pomysłodawcą jest emerytowany inżynier Jianming Wang, który po złamaniu nogi nie mógł znaleźć odpowiedniego dla siebie pojazdu, zatem postanowił go wymyślić. Skuter kosztuje ok. 1259 funtów (plus koszt przesyłki). Więcej: efoldi.co.uk

Siatka ze złota i polimerów

Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda w USA wymyślili nowy sposób walki z chorobą Parkinsona. Cienką siatkę, wykonaną ze złota i polimerów, mocuje się przez niewielki otwór w czaszce. Siatka jest podłączona do komputera, i na bieżąco monitoruje aktywność mózgu. Dostarcza mu także impulsy elektryczne, które zapobiegają śmierci neuronów.

Urządzenie ubieralne

mężczyzna trzyma w dłoni czarno-pomarańczowe urządzenieUrządzenie ubieralne wygląda jak większy zegarek i może w czasie rzeczywistym monitorować stan zdrowia i miejsce pobytu np. osób cierpiących na demencję.

Urządzenie śledzi szczegółowo ruchy użytkownika, monitoruje jego temperaturę, wilgotność i ciśnienie powietrza w bezpośrednim otoczeniu oraz stan zdrowia użytkownika – mierzy tętno i częstotliwość oddychania. Ma nadajnik GPS oraz możliwość komunikacji w sieci Bluetooth. Zebrane dane przetwarzane są przez system, który „uczy” się ich i jest w stanie zauważyć odchylenia od normy. Urządzenie opracowali badacze z Missouri University of Science and Technology.


Partnerem artykułu jest Orange Polska
logo Orange

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czy nosisz maseczkę?

Biuletyn

Wspierają nas