Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

USG – pęcherz widoczny jak na dłoni

25.12.2016
Autor: Magdalena Gajda, fot. sxc.hu
lekarz wykonuje na brzuchu usg

Ultrasonografia (USG) to kolejne badanie z typu tzw. obrazowych wykorzystywane w diagnostyce zaburzeń budowy i działania układu moczowego. Pozwala ono na dokładny ogląd i ocenę funkcjonowania nerek, pęcherza i dróg moczowych.  

Na czym polega USG?

W badaniu ultrasonograficznym wykorzystuje się wiązki fal ultradźwiękowych o wysokiej częstotliwości. Specjalną głowicę emitującą te fale kieruje się na ciało, a następnie zapisuje się ich odbicie od jego tkanek i innych struktur. Dzięki odpowiedniemu oprogramowaniu, obrazy wnętrza organizmu pokazywane są na ekranie komputera.  

Najczęstsze wskazania do USG dróg moczowych to:

 • nieprawidłowe wyniki ogólnego badania moczu
 • bóle brzucha, nadbrzusza i okolicy lędźwiowej
 • bóle kolkowe – mogą świadczyć o kamicy nerkowej
 • krwiomocz – obecność krwi w moczu
 • bolesność przy opukiwaniu nerek
 • wyczuwalny guz w jamie brzusznej
 • upośledzenie czynności nerek
 • nadciśnienie tętnicze
 • obrzęki, białkomocz
 • zaburzenia gruczołu krokowego (prostaty)
 • bezmocz, trudności w oddawaniu moczu

Przeciwwskazania i powikłania?

USG nie jest badaniem rentgenowskim (RTG) i nie podaje się przy nim żadnego chemicznego środka kontrastowego, czyli cieniującego obraz narządów wewnętrznych. Badanie to jest w pełni bezpieczne, o czym świadczy choćby fakt, że wykonuje się je także u kobiet ciężarnych, aby ocenić stan rozwoju i zdrowia dziecka. USG jest także zupełnie bezbolesne i całkowicie bezinwazyjne, to znaczy nie wiąże się z żadną ingerencją w organizm i jego działanie.

Szczególną odmianą USG jest badanie, w którym głowicę ultrasonografu kieruje się do wnętrza ciała. Chodzi tutaj np. o badanie przez pochwę lub odbyt. W takich sytuacjach, u niektórych pacjentów czasem występują przeciwwskazania, a wtedy o wykonaniu USG decyduje lekarz.

Jak przygotować się do USG?

Ponieważ jest to badanie części narządów jamy brzusznej, lekarze zalecają, aby na dzień przed nim jeść tylko potrawy lekkostrawne, z całkowitym wyłączeniem pokarmów i napojów rozdymających (np. grochu, fasoli, napojów gazowanych). Z kolei na kilka godzin przed badaniem należy w ogóle powstrzymać się od jedzenia, a najlepiej być w ogóle na czczo.

Zazwyczaj USG układu moczowego obejmuje także pęcherz moczowy. Aby jego obraz był dobrze widoczny, pacjent może otrzymać zalecenie wypełnienia go do takiego stopnia, aby odczuwać wyraźną potrzebę oddania moczu. A to oznacza, że przed badaniem należy wypić odpowiednią ilość płynów. Rekomendowana jest w takich przypadkach woda niegazowana. Pacjenci korzystający z cewników w celu opróżnienia pęcherza, są proszeni o nie wykonywanie procedury cewnikowania przed badaniem.   

Jeśli pacjent bierze leki na określone schorzenia, lub dolegliwości, może przyjąć je o odpowiednich porach popijając je odpowiednią ilością płynów.

Jak przebiega badanie?

Podczas USG, pacjent kładzie się na leżance przyjmując pozycje zgodne z instrukcjami lekarza. Badanie przeprowadza się na gołej skórze. Konieczne jest więc odsunięcie lub zdjęcie górnych i dolnych części garderoby. Na początku badania, lekarz nawilża skórę pacjenta specjalnym żelem przewodzącym, który zapewnia głowicy USG łatwiejsze przesuwanie się po ciele i przewodzenie fal ultradźwiękowych.

Badanie trwa od kilku do kilkunastu minut. Podczas nacisku na wypełniony szczelnie pęcherz pacjent może odczuwać lekki, ale konieczny dyskomfort wynikający z potrzeby oddania moczu. Po badaniu pacjent otrzymuje wynik w postaci wydruku obrazów USG i ich opisów.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czy popierasz zakaz aborcji, gdy zachodzi duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu?

Biuletyn

Wspierają nas