Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Eurowybory

21.05.2009
Autor: Dominika Trębacz, fot: Filip Miłuński
Źródło: inf. własna

7 czerwca wybierzemy naszych przedstawicieli do Europarlamentu. Jednak nie wszyscy Polacy będą mogli oddać głos. W naszym ustawodawstwie brak zapisów dających możliwość osobom z niepełnosprawnością,  chorym, czy starszym głosowania przez pełnomocnika, bądź wykorzystując inne formy głosowania, stosowane dziś w wielu krajach.

O to, by umożliwić osobom z niepełnosprawnością  pełnoprawny udział w wyborach walczy Koalicja na Rzecz Osób z  Niepełnosprawnością oraz różne pozarządowe organizacje. Stowarzyszenie „Traf do urny” zorganizowało w Warszawie happening,  podczas którego przechodnie goniąc „uciekającą” urnę  wyborczą mogli poczuć się jak osoby z  niepełnosprawnością, dla których oddanie głosu w wyborach nie zawsze jest prostą sprawą.

 

Eurowybory (mp3, 1,7MB)

Problemem bywają także niedostosowane lokale wyborcze.  Od kwietnia do połowy maja biuro Rzecznika Praw Obywatelskich  prowadziło  kontrolę lokali wyborczych pod kątem ich dostępności.

Osoby, które mają zastrzeżenia co do dostosowania lokalu w ich obwodzie, mogą zgłosić to w urzędzie gminy do 28 maja. Zostaną wówczas przypisane do innego obwodu wyborczego.
 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Na kogo zagłosujesz w II turze wyborów prezydenckich? (kolejność alfabetyczna)

Biuletyn

Wspierają nas