Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Zakupy podczas prezentacji. Sprzedawca nie chce przyjąć zwrotu

16.12.2016
Autor: Julita Kuczkowska, konsultacja: Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, fot. W. Strasenburg
Światła reflektorów

„Ostatnio wraz z koleżanką wybrałyśmy się na pokaz sprzętu kuchennego, organizowanego w szkole podstawowej w naszym miasteczku – pisze Czytelniczka. – Zachęcona prezentacją, zakupiłam sprzęt kuchenny, jednak po powrocie do domu, kiedy wszystko na spokojnie przemyślałam, stwierdziłam, że był to pochopny zakup. Problem w tym, że ja zakupiłam ten sprzęt na raty. Sprzedawca poinformował mnie, że za odstąpienie od umowy muszę zapłacić karę. Co mogę zrobić?”. Odpowiadamy.

- Pokaz odbył się w szkole, poza lokalem przedsiębiorcy, zatem obowiązują nas zasady sprzedaży na odległość – poinformował Konrad Trześniak z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK).

Dodał, że prawo do odstąpienia nie może być połączone z dodatkowymi warunkami. Oznacza to, że nawet jeśli w umowie kupna był jakiś zapis odnośnie kary pieniężnej za rezygnację z zakupu, to jest to niezgodne z prawem i kupujący nie ma obowiązku płacić żadnych dodatkowych pieniędzy.

Co z ratami?

- Prawo do odstąpienia od umowy dotyczy również towaru zakupionego na raty – powiedział Konrad Trześniak.

Pamiętaj, że przedsiębiorca może jedynie zatrzymać odsetki od kwoty kredytu, naliczone proporcjonalnie.

Pamiętaj, że towar zakupiony na odległość możesz zwrócić do 14 dni, bez podawania przyczyny. Jest to tak zwane prawo do namysłu. Jeżeli sprzedawca nie poinformował o takiej możliwości, prawo do zwrotu towaru bez podania przyczyny wydłuża się aż do 12 miesięcy. Koszt odesłania towaru ponosi kupujący.

Od zakupu możesz odstąpić pisemnie – drogą pocztową lub elektroniczną poprzez e-mail. Przygotuj własne oświadczenie lub skorzystaj z formularza zawartego na stronie UOKiK.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel
Partnerem działu Finanse i Ubezpieczenia jest

Sonda

Czas pracy osoby z niepełnosprawnością nie może przekraczać 8 godzin na dobę, a przy stopniu znacznym lub umiarkowanym – 7 godzin. Czy słusznie nie stosuje się tych zasad m.in. do osób zatrudnionych w ochronie?

Biuletyn

Wspierają nas