Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Co to jest skimming i jak się przed nim chronić?

19.12.2016
Autor: Julita Kuczkowska, fot. Piotr Stanisławski
Ręce położone na bankomacie

Skimming to nieuprawnione sczytanie danych z karty kredytowej bądź płatniczej w celu wykorzystania ich do stworzenia podrobionej karty. Taka karta może zostać użyta do transakcji, którymi zostanie obciążone nasze konto.

Przestępcy z roku na rok używają coraz bardziej zaawansowanych technologicznie urządzeń, które po pierwsze są niewielkie i dyskretne, a po drugie wyglądem nie różnią się prawie niczym od oryginalnych elementów bankomatu.

Kopiarka z kamerką

Aby podrobić kartę, potrzebne jest zeskanowanie paska magnetycznego. Wykorzystywane są do tego urządzenia kopiujące, umieszczone w miejscu, gdzie kartę wkłada się do bankomatu. Rzecz jasna, żeby wykorzystać dane karty do wypłaty z bankomatu, potrzebny jest także jej PIN. Może on zostać sczytany z kamerki, ukrytej nad klawiaturą bankomatu lub poprzez specjalną nakładkę zamontowaną bezpośrednio na klawiaturę.

Najlepszym sposobem uniknięcia skimmingu jest korzystanie z bankomatów, które są monitorowane lub znajdują się bezpośrednio w placówkach banków. Mało prawdopodobne jest, że złodzieje zamontowali tam urządzenia sczytujące.

Jak się zabezpieczyć?

Rzecz jasna nie zawsze mamy taką możliwość, dlatego warto wyrobić w sobie nawyki, które z pewnością zmniejszą ryzyko kradzieży naszych pieniędzy.

  1. Podchodząc do bankomatu, zwróć uwagę na klawiaturę, czy nic nie odstaje i nie wystaje, czy jest na stałe przymocowana do bankomatu.
  2. Obejrzyj górną część bankomatu, czy nie znajdują się tam żadne elementy, których nie powinno w tym miejscu być.
  3. Zwróć także uwagę na czytnik, do którego wkładasz kartę, czy nie wystaje i czy nie ma na nim dziwnej plastikowej nakładki.
  4. Podczas wprowadzania kodu PIN, zawsze zasłaniaj drugą dłonią klawiaturę.
  5. Jeśli tylko zauważysz podejrzane transakcje na koncie, szczególnie pochodzące z zagranicy, natychmiast skontaktuj się ze swoim bankiem!

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel
Partnerem działu Finanse i Ubezpieczenia jest

Sonda

Czy nosisz maseczkę?

Biuletyn

Wspierają nas