Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Poradnik podatnika: czym jest indywidualna interpretacja podatkowa?

29.12.2016
Autor: Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie, rys. Sapere Aude
Rysunek dwóch kluczy

„Jestem osobą posiadającą znaczny stopień niepełnosprawności – pisze Czytelnik. – Mam wątpliwości, czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej mogę dokonać odliczenia wydatków poniesionych na remont, adaptację i wyposażenie mieszkania. W moim urzędzie skarbowym nie uzyskałem pełnych informacji. Powiedziano mi, że mogę się ubiegać o indywidualną interpretację podatkową. Ale nie bardzo wiem, co to jest i jak się o to starać?”. Odpowiadamy.

Każdy podatnik, jeśli ma wątpliwości co do stosowania przepisów podatkowych, może wystąpić o indywidualną interpretację podatkową, która jest wydawana w imieniu ministra finansów.

Jak to zrobić?

Wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej składa się na odpowiednim formularzu, może on zostać złożony przez każdego podatnika. Wniosek ten jest odpłatny, a opłata wynosi 40 zł.

W imieniu ministra finansów interpretacje indywidualne wydają dyrektorzy pięciu izb skarbowych: w Bydgoszczy, Katowicach, Łodzi, Poznaniu oraz Warszawie. Właściwość organu (dyrektora izby skarbowej) uzależniona jest od dwóch czynników:

  • miejsca zamieszkania lub siedziby wnioskodawcy oraz
  • podatku, którego dotyczy wniosek.

Wnioski można składać osobiście we właściwym Biurze Krajowej Informacji Podatkowej (plik PDF, 126 KB) lub wysłać je pocztą na adres właściwego Biura.

Kiedy muszą odpowiedzieć?

Osoba ubiegająca się o wydanie interpretacji w składanym wniosku opisuje własne stanowisko oraz je uzasadnia, a w interpretacji znajdzie odniesienie się do tego stanowiska.

Zgodnie z Ordynacją podatkową, interpretację indywidualną wydaje się bez zbędnej zwłoki, jednak nie później niż w terminie trzech miesięcy od dnia otrzymania wniosku. Do trzymiesięcznego terminu nie są wliczane terminy przewidziane dla dokonania określonych czynności, np. wezwania do uzupełnienia.


Więcej o indywidualnej interpretacji podatkowej, w tym niezbędne adresy i formularze, znaleźć można na stronie Ministerstwa Finansów.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

Prawy panel
Partnerem działu Finanse i Ubezpieczenia jest

Sonda

Czy nosisz maseczkę?

Biuletyn

Wspierają nas