Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Poradnik podatnika: odliczenie aparatu słuchowego

20.12.2016
Autor: Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie, rys. Sapere Aude
Rysunek babci robiącej na drutach

„Jestem emerytką, ale mam też orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, wydane na stałe, z symbolem 07-S – pisze Czytelniczka. – Od jakiegoś czasu mam poważne problemy ze słuchem. Musiałam kupić aparat słuchowy. Czy zakup aparatu mogę odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej?”. Odpowiadamy.

Osoba posiadająca orzeczenie o niepełnosprawności oraz podatnik mający na utrzymaniu osobę z niepełnosprawnością może w ramach ulgi rehabilitacyjnej odliczyć od dochodu wydatki na zakup i naprawę sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych indywidualnego przeznaczenia, niezbędnego w rehabilitacji oraz ułatwiającego wykonywanie czynności życiowych – stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności.

Jest to taki sprzęt (urządzenie czy narzędzie), który posiada właściwości leczniczo-rehabilitacyjne lub ułatwiające danej osobie, ze względu na jej niepełnosprawność, wykonywanie czynności życiowych. Zatem z uregulowań prawnych wynika, że pomiędzy rodzajem nabytego sprzętu a rodzajem niepełnosprawności pozostawać musi być ścisły związek. Zatem zakup urządzeń i sprzętów dokonany przez podatnika musi mieć związek z chorobami i schorzeniami, które stanowiły podstawę do wydania orzeczenia o niepełnosprawności.

Czytelniczka nie może więc odliczyć wydatków poniesionych na zakup aparatów słuchowych w ramach ulgi rehabilitacyjnej, ponieważ ich kupno nie ma związku z chorobami i schorzeniami, stanowiącymi podstawę orzeczenia stopnia niepełnosprawności.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel
Partnerem działu Finanse i Ubezpieczenia jest

Sonda

Czy nosisz maseczkę?

Biuletyn

Wspierają nas