Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Poradnik podatnika: podatek przy zakupie auta

14.12.2016
Autor: Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie, fot. P. Stanisławski
Samochód osobowy, z którego wyjeżdża fotel

„Jestem osobą posiadającą orzeczenie o umiarkowanym stopieniu niepełnosprawności, jestem po amputacji nogi – pisze Czytelnik. – Kupiłem samochód osobowy, ktoś mi powiedział, że nie muszę płacić podatku od czynności cywilnoprawnych. Czy to prawda?”. Odpowiadamy.

W myśl przepisów Ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, podatkowi podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych. Obowiązek podatkowy powstaje w momencie dokonania czynności, np. sprzedaży, a obowiązek podatkowy ciąży na kupującym. Wysokość podatku od ww. umowy wynosi 2 proc.

Jednak według ww. przepisów, osoby zaliczone do znacznego lub umiarkowanego stopnia, bez względu na rodzaj dysfunkcji, oraz osoby zaliczone do lekkiego stopnia niepełnosprawności w związku z dysfunkcją narządu ruchu (w rozumieniu przepisów Ustawy o rehabilitacji zawodowej), nabywające na potrzeby własne sprzęt rehabilitacyjny, wózki inwalidzkie, motorowery, motocykle lub samochody osobowe, są zwolnione z podatku od czynności cywilnoprawnych.

Zatem jeśli Czytelnik nabył samochód osobowy, jest zwolniony od podatku od czynności cywilnoprawnych.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas