Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Jak nie wpaść w długi? 5 praktycznych porad

27.12.2016
Autor: Julita Kuczkowska, fot. Piotr Stanisławski
Kobieta i mężczyzna idą wieczorem ulicą miasta, trzymając się za ręce

Prawie każdy mógłby potwierdzić, że w jego otoczeniu jest ktoś, kto bez przerwy ma długi. Z drugiej strony niemal każdy wskaże kogoś, kto jest zawsze przygotowany na niespodziewane wydatki. Jak to jest, że jedni żyją „od wypłaty do wypłaty”, podczas gdy innym udaje się nawet coś odłożyć, choć ich dochody są porównywalne?

Okazuje się, że na sytuację finansową duży wpływ mają nasze nawyki. Związek Banków Polskich (ZBP) wymienia pięć najczęstszych zachowań, które przyczyniają się do powstawania długów.

  1. Wydajemy na bieżąco wszystkie dochody

Życie tu i teraz z pewnością jest zbawienne dla naszej równowagi psychicznej. Nie sprawdza się jednak, jeśli chodzi o finanse. Brak planowania wydatków sprawia, że nie mamy żadnego zabezpieczenia w razie wystąpienia sytuacji kryzysowej (na przykład awaria samochodu). Planuj wydatki na każdy miesiąc z góry, z uwzględnieniem świąt i ważnych wydarzeń rodzinnych. Odłóż co najmniej 5 proc. swoich dochodów od razu, gdy otrzymasz pieniądze.

  1. Nie płacimy rachunków w terminach

Zawsze w pierwszej kolejności reguluj zobowiązania, które generują największe odsetki za zwłokę. Dzięki temu unikniesz naliczania dodatkowych, niepotrzebnych opłat. Jeśli masz kilka zobowiązań, weź kartkę, rozpisz je i ustal kolejność, w jakiej będziesz je spłacać.

  1. Zakupy pod wpływem chwili

Pamiętaj, że sprzedawcy stosują zaawansowane i sprytne techniki sprzedaży. Zanim zdecydujesz się na zakup, szczególnie czegoś znacznie nadszarpującego Twój budżet, przemyśl to na spokojnie. Towar zazwyczaj nie zniknie z dnia na dzień z półek sklepowych. Pamiętaj też, że wyprzedaże i promocje nie zawsze są korzystne dla klientów – porównuj ceny w różnych sklepach.

  1. Nadmierne korzystanie z kredytów, kart debetowych

Jak podaje ZBP, lepiej poczekać kilka miesięcy i zaoszczędzić, niż kupować wszystko na raty, które generują dodatkowe koszty. Pamiętaj również, że jeśli masz dostępny debet na koncie, to są to środki, które będzie trzeba oddać – nie traktuj ich jak własnych. Jeśli uruchamiasz debet, bo potrzebujesz zastrzyku gotówki, to nie zapomnij zamknąć go zaraz po spłacie, bo – nawet nie zdając sobie z tego sprawy – możesz cały czas żyć „na kreskę”.

  1. Spirala zadłużenia – kredyt na kredyt

Zaciągnięcie nowego długu po to, aby spłacić stary, wydaje się najprostszym rozwiązaniem. Jednak dla naszego portfela to niezbyt dobre posunięcie. Nie bój się rozmowy z bankiem, w którym masz dług. Istnieje możliwość chwilowego zawieszenia spłaty kredytu lub rozłożenia go na więcej rat o mniejszej kwocie. Pamiętaj, że bankowi również zależy, żebyś oddał pieniądze, które Ci pożyczył.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel
Partnerem działu Finanse i Ubezpieczenia jest

Sonda

Czy nosisz maseczkę?

Biuletyn

Wspierają nas