Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Szybka pożyczka. Nie daj się nabrać

16.12.2016
Autor: Beata Dązbłaż, konsultacja: Urząd Komisji Nadzoru Finansowego, grafika: Sapere Aude
Dziewczynka z balonikiem

Niekiedy sytuacja życiowa zmusza nas do wzięcia szybkiej pożyczki. Grudzień, okres przed Bożym Narodzeniem, także jest czasem wzmożonych zakupów i pożyczka wydaje się niekiedy jedynym sposobem na zaradzenie niedostatkom portfela. Jak sobie poradzić z taką sytuacją?

Podstawową sprawą jest decyzja, skąd chcemy pożyczyć pieniądze. Często szybkimi pożyczkami kuszą nas spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe. Zawsze warto sprawdzić daną firmę pod kątem jej wiarygodności, chociażby na stronie Komisji Nadzoru Finansowego. Ta nie dzieli podmiotów finansowych, które nadzoruje, na lepsze i gorsze.

- Nie dzielimy w ten sposób podmiotów nadzorowanych. Przede wszystkim trzeba dokładnie czytać umowy i dotyczy to każdego podmiotu na rynku finansowym – zwraca uwagę Maciej Krzysztoszek z Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego.

Poznaj RRSO

Jak nie dać się nabrać przy braniu szybkiej pożyczki, przestrzega na swojej stronie internetowej Rzecznik Finansowy. Po pierwsze, należy dokładnie zapoznać się z umową i wszystkimi do niej załącznikami. Trzeba też sprawdzić podaną w umowie wartość RRSO – to jest Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania.

„Obrazuje całkowity koszt pożyczki w ujęciu procentowym w skali rocznej – czytamy na stronie Rzecznika Finansowego. – Należy pamiętać, iż RRSO uwzględnia oprócz oprocentowania także wszystkie dodatkowe koszty pożyczki/kredytu, dlatego jej wartość często znacznie przekracza oprocentowanie określone w umowie. Wartość ta stanowi podstawową informację, która musi zostać przekazana konsumentowi, oraz jeden z najważniejszych wskaźników służących do porównywania konkurencyjności ofert. (Przykładowo, jeżeli podane w umowie RRSO wynosi 23% oznacza to, że za pożyczkę w kwocie 1000 zł zapłacisz rocznie 230 zł)”.

Uważaj na opłaty dodatkowe

Należy także zwrócić uwagę na maksymalną wysokość oprocentowania kredytów i pożyczek. Trzeba też pamiętać, że oprocentowanie kredytu to nie jedyny jego koszt – są jeszcze opłaty dodatkowe. Musimy również sprawdzić, jakiego zabezpieczenia wymaga od nas firma udzielająca pożyczki. Nie może być zabezpieczeniem pożyczki w kwocie np. 3 tys. zł hipoteka na nieruchomość. Zabezpieczenie musi być adekwatne do kwoty naszej pożyczki.

To, co istotne – zawsze mamy prawo do odstąpienia od umowy do 14 dni od jej zawarcia, bez podawania przyczyny i ponoszenia dodatkowych kosztów.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel
Partnerem działu Finanse i Ubezpieczenia jest

Sonda

Czy nosisz maseczkę?

Biuletyn

Wspierają nas