Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Poradnik podatnika: odliczenie książek i audiobooka

19.12.2016
Autor: Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie, rys. Sapere Aude
Świnka z dyplomem i z czapką uniwersytecką

„U mojej siostry zdiagnozowano schorzenie genetyczne – pisze Czytelniczka. – Siostra dostała też orzeczenie. W związku ze schorzeniem kupiła książki dotyczące choroby i zestawy ćwiczeń w formie audiobooka, który ułatwia jej ćwiczenia. Czy to prawda, że może te rzeczy sobie odliczyć od podatku?”. Tłumaczymy.

W ramach ulgi rehabilitacyjnej osoba z niepełnosprawnością może odliczać od dochodu rozmaite, wskazane w Ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych wydatki.

Ulga przysługuje osobie z niepełnosprawnością, czyli posiadającej orzeczenie o stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie do celów rentowych, albo podatnikowi, na utrzymaniu którego jest osoba z niepełnosprawnością, której dochód (osoby z niepełnosprawnością) nie przekracza 9120 zł w roku podatkowym.

Jeśli zakupione wydawnictwa, np. prasowe, książkowe, audiowizualne, są pomocne w rehabilitacji osoby z niepełnosprawnością, to w ramach ulgi rehabilitacyjnej od dochodu można odliczać faktycznie poniesione wydatki na ich zakup.

Wydatek należy udokumentować np. fakturą, stwierdzającą wysokość poniesionego wydatku.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • Dofinansowanie do komputera
    Wioletta Kluczyk
    13.07.2019, 13:55
    Dzień dobry, mój 12 syn ma zespół aspergera, w orzeczeniu potrzeby nauczania jest pisane, że może korzystać z komputera do nauki z powodu słabej ręki, gdzie mam się zgłosić , jakie dokumenty i jaka kwota dofinansowania będzie.
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas