Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Osoba z orzeczeniem umiarkowanym a praca w sobotę

14.12.2016
Autor: P.

Mam orzeczenie ze stopniem umiarkowanym. Pracuję po siedem godzin dziennie. I trzy soboty. Kiedy się zatrudniłam nie wiedziałam, że nie muszę pracować w sobotę. Jak teraz porozmawiać i powiedzieć, że nie będę pracować w soboty. Bo mogę tylko 35 godzin tygodniowo. Za ten rok zostało mi 18 dni urlopu, czyli 10 dodatkowego urlopu i 8 ze zwykłego. Powiedzieli mi, że muszę to wykorzystać do lutego czy marca, bo inaczej mi ten urlop przepadnie. Czy jak poszłabym do odpowiednich osób, które mi wystawiają orzeczenie, mogą mi wystawić korektę orzeczenia z opisem czarno na białym w orzeczeniu, że mam pracować tylko 35 tygodniowo? Bo szefowa powiedziała mi, że dlatego pracuje w sobotę, bo muszę odrobić te 5 godzin. A w sobotę pracuję osiem godzin i do tego aż trzy soboty w miesiącu, czasem bywa, że dwie, ale to rzadko. Więc to jest 24 godziny dodatkowo. Nie mam za to płacone dodatkowo ani nie mam żadnych dni wolnych w tygodniu. Pracuję tam już ponad 2 lata.

Szanowna Pani,

Czas pracy osoby niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo. Osoba niepełnosprawna nie może być zatrudniona w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych. Stosowanie wskazanych powyżej norm czasu pracy nie powoduje obniżenia wysokości wynagrodzenia wypłacanego w stałej miesięcznej wysokości.

Wyżej wskazane normy nie są stosowane:

  • do osób zatrudnionych przy pilnowaniu oraz
  • gdy na wniosek osoby zatrudnionej lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników lub w razie jego braku lekarz sprawujący opiekę nad tą osobą wyrazi na to zgodę.

Zatem może Pani pracować w sobotę, jeśli tygodniowy wymiar czasu pracy nie przekracza 35 godzin.

W przypadku, gdy pracuje Pani 5 dni w tygodniu po 7 godzin i dodatkowo w sobotę, to pracę w sobotę należy traktować jak pracę w nadgodzinach, co jest sprzeczne z przepisami Ustawy o rehabilitacji zawodowej.

Natomiast dodatkowy urlop wypoczynkowy udzielany jest na takich samych zasadach, jak zwykły urlop wypoczynkowy. Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, urlopu niewykorzystanego należy pracownikowi udzielić najpóźniej do dnia 30 września następnego roku.

W razie problemów może Pani skorzystać z porady w Państwowej Inspekcji Pracy.

Z poważaniem,

Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas