Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

„Gazeta Prawna”. Emerytura i renta wypadkowa? Rząd: wykluczone

14.12.2016
Autor: oprac. Beata Dązbłaż, fot. Freeimages.com
Źródło: „Gazeta Prawna”
Nożyczki przecinają plik banknotów

Po osiągnięciu wieku emerytalnego brak możliwości uzyskania renty z tytułu niezdolności do pracy – taki pomysł ma rząd w ramach przygotowywanego przeglądu systemu emerytalnego, donosi „Gazeta Prawna”.

Rewizja dotychczasowego systemu ma się dokonać do końca stycznia 2017 r. Propozycja rządu w praktyce oznaczałaby, że osoby, które zapadły na chorobę zawodową już po przejściu na emeryturę, nie mogłyby uzyskać renty wypadkowej. Według prof. Gertrudy Uścińskiej, prezes ZUS, propozycja ta jest elementem porządkowania systemu.

Zdaniem Wiesławy Taranowskiej, wiceprzewodniczącej OPZZ i członka Rady Nadzorczej ZUS, taka propozycja jest dla wielu osób krzywdząca. Andrzej Strębski, niezależny ekspert ubezpieczeniowy, przypomina w wypowiedzi dla „Gazety”, że w systemie zabezpieczeń społecznych z ZUS można pobierać tylko jedno świadczenie. Wyjątkiem jest właśnie renta wypadkowa, którą – pod pewnymi warunkami – pobierać można równocześnie z emeryturą.

Według danych ZUS, rentę wypadkową w pierwszym półroczu 2016 r. pobierało 181,9 tys. osób miesięcznie. W tym 121,6 tys. osób równocześnie pobierało emerytury. Łączny koszt tych świadczeń od stycznia do końca czerwca br. wyniósł 1,4 mld zł.

Przeczytaj cały artykuł „ZUS zabierze rentę wypadkową osobom, które pobierają emerytury” w serwisie „Gazety Prawnej”.

Komentarz

  • Wymiana doświadczeń - prawo do renty z tytułu wypadku przy pracy
    Krzysztof
    03.01.2017, 12:20
    Szukam osób, które podobnie jak ja zostały pozbawione prawa do renty z tytułu wypadku przy pracy, poprzez wydawanie wzajemnie sprzecznych opinii opartych na pobieżnych badaniach.

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Wspierają nas