Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Zniżka w autobusie. Kto ma prawo sprawdzać dokument?

12.12.2016
Autor: Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie, fot. Freeimages.com
Trzy autobusy na dworcu

„Byłam świadkiem przykrego zajścia w autobusie realizującym przewozy lokalne – pisze do nas Czytelniczka. – Kierowca przy sprzedaży biletu zażądał od osoby kupującej dokumentu, potwierdzającego prawo do zniżki. Pani była zbulwersowana, że kierowca zażądał dokumentu. Proszę o wyjaśnienie, czy kierowca, który sprzedaje w autobusie bilety nie jest uprawniony do kontrolowania uprawnienia do zniżki?”. Odpowiadamy.

Zasady przewozu podróżnych regulują przepisy m.in. ustawy Prawo przewozowe oraz ustawy o transporcie drogowym. W oparciu o te akty prawne, poszczególni przewoźnicy mogą wydawać regulaminy określające warunki obsługi podróżnych, odprawy oraz przewozu osób i rzeczy. W myśl przepisów, przewoźnik wykonujący regularne przewozy osób jest zobowiązany do respektowania uprawnień pasażerów do ulgowych przejazdów, określonych w odrębnych przepisach.

W regulaminach określone są m.in. warunki kontroli biletów. W zależności od przewoźnika, do kontroli biletów oraz dokumentów uprawniających do zniżek może być uprawniony np. kierowca lub obsługa autobusu. W autobusach, w których sprzedaży biletów dokonuje kierowca, zwykle ma on też uprawnienia do kontrolowania uprawnień do zniżek.

Nie znamy regulaminu, obowiązującego u przewoźnika, o którym mowa, możemy jednak przypuszczać, że kierowca miał prawo żądać od pasażerki dokumentów uprawniających do zakupu biletów ze zniżką, więc zachowanie pasażerki nie było właściwe.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • Kontrola uprawnień
    PASAŻER
    04.01.2017, 22:58
    PROWADZĄCY POJAZD MA PRAWO A TAKŻE OBOWIĄZEK DO KONTROLI UPRAWNIEŃ.W przypadku kontroli również odpowiada za wydanie odpowiedniego dokumentu przewozu czyli biletu zgodnego z przysługującą zniżką.
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel
Partnerem działu Finanse i Ubezpieczenia jest

Sonda

Czy nosisz maseczkę?

Biuletyn

Wspierają nas