Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Dodatkowy urlop dla osoby niepełnosprawnej

18.12.2016
Autor: Tomasz

Witam. 26 kwietnia 2013 roku zespół d/s orzekania o niepełnosprawności w [miejscowość do wiad. red.] wydał decyzję o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności 10-N, 07-S. Orzeczenie ważne do 30 kwietnia 2015 roku. 29 maja 2015 roku decyzja ta została przedłużona na okres 4 lat (do 31 maja 2019 roku). 7 września 2015 podjąłem pracę. Pierwsza umowa była na okres 3 miesięcy, do 6 grudnia 2015, następna na czas nieokreślony. Moje pytanie dotyczy dodatkowego urlopu wypoczynkowy, jaki przysługuje w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym. Kadrowa twierdzi, że przysługuje mi on dopiero po przepracowaniu roku, czyli od września 2016, ja uważam że przysługuje mi od samego początku pracy w tej firmie. Jestem zatrudniony jako osoba niepełnosprawna, mam 7-godzinny dzień pracy. Firma zatrudnia wymaganą ilość osób niepełnosprawnych i dostaje dofinansowanie. Proszę o poradę. Tomasz

Szanowny Panie,

Prawo do pierwszego urlopu dodatkowego osoba niepełnosprawna nabywa po przepracowaniu jednego roku po dniu zaliczenia jej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. Za dzień zaliczenia do stopnia niepełnosprawności należy uznać dzień posiedzenia zespołu orzekającego (data wydania orzeczenia).

Jeśli po uzyskaniu orzeczenia w kwietniu 2013 r. przepracował Pan rok, to nabył Pan prawo do urlopu dodatkowego. Natomiast jeśli pracuje Pan dopiero od września 2015 r., to prawo do pierwszego urlopu nabył Pan od września 2016 r.

Z poważaniem,

Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie

Prawy panel

Sonda

Jak angażujesz się w wybory parlamentarne?

Biuletyn

Wspierają nas