Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Powstaje Narodowy Plan Zatrudnienia

07.12.2016
Autor: Mateusz Różański, fot. Katarzyna Czerwińska, archiwum redakcji
mężczyzna z aparatem słuchu pracuje przed komputerem

W ramach strategii rozwoju realizowaej przez wicepremiera, ministra rozwoju i ministra finansów Mateusza Morawieckiego, przygotowywany jest Narodowy Program Zatrudniania Osób Niepełnosprawnych. Ma służyć nie tylko podniesieniu poziomu aktywności zawodowej osób z niepełnosprawnością, ale też pomóc rozwiązać problemy polskiej gospodarki, związane ze starzeniem się społeczeństwa i brakiem rąk do pracy

- Pracujemy nad założeniami Narodowego Programu Zatrudnienia Osób Niepełnosprawnych. Chcemy, żeby zwłaszcza instytucje państwowe, różnego rodzaju agendy rządowe nie płaciły tzw. kar na PFRON, tylko zatrudniały osoby z niepełnosprawnością. Jest to wyzwanie, które przed nami stoi – poinformował pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Krzysztof Michałkiewicz podczas briefingu prasowego przed konferencją „Zdrowie, aktywność i zdolność do pracy”, która odbyła się w Senacie 7 grudnia 2016 roku. 

Minister podkreślił, że aby założenia tego programu stały się faktem, potrzebne jest kompleksowe myślenie o potrzebach osób z niepełnosprawnością. 

Kompleksowe przygotowanie do pracy 

- Żeby zwiększyć zatrudnienie osób z niepełnosprawnością, trzeba wyposażyć je w odpowiednie kompetencje, zapewnić właściwe wykształcenie i szeroki zakres usług rehabilitacyjnych – powiedział pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych i zaznaczył, że rozmowy nad systemem wsparcia toczą się przy udziale m.in. Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, ale też Ochotniczych Hufców Pracy i Urzędów Pracy. 

- Chodzi o to, by rehabilitacja zawodowa przekładała się na to, że każda osoba z niepełnosprawnością, która chce pracować, miała taką możliwość – podkreślał Krzysztof Michałkiewicz. 

O szczegóły Programu zapytaliśmy Prezesa PFRON, Roberta Kwiatkowskiego. 

Prezes Kwiatkowski
Robert Kwiatkowski, prezes Zarządu PFRON, fot. Katarzyna Czerwińska

Niepełnosprawność w programie wicepremiera Morawieckiego 

- Narodowy Program Zatrudniania Osób Niepełnosprawnych znalazł się w strategii rozwoju przygotowanej przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego – pokreślił prezes Kwiatkowski. – To pokazuje, że jest to ważne rozwiązanie, które powinno przeobrazić rynek pracy dla osób z niepełnosprawnością. Bariery, które dzisiaj występują po obydwu stronach - pracodawców i osób z niepełnosprawnoscią - powodują, że dezaktywacja osób z niepełnosprawnością jest na bardzo wysokim poziomie. Prawie dwukrotnie wyższym niż w Unii Europejskiej – dodał.

Potrzebę zmian potwierdzają przytaczane przez niego statystki – poziom zatrudnienia osób z niepełnosprawnością w naszym kraju to zaledwie 24 proc., gdy średnia dla krajów Unii Europejskiej to 45 procent. Te dysproporcje najlepiej widać w polskiej administracji rządowej i samorządowej, gdzie pracowników z niepełnosprawnością jest poniżej trzech procent. Jak zauważył prezes Kwiatkowski, problemy ze znalezieniem pracy mają nawet osoby z dyplomem studiów. Poziom zatrudnienia absolwentów uczelni jest trzykrotnie niższy wśród osób z niepełnosprawnością niż wśród ich pełnosprawnych kolegów. 

- Wciąż pokutuje stereotypowe podejście, wedle którego osoby z niepełnosprawnością mogą wykonywać proste, niskopłatne zajęcia – zauważył prezes PFRON. 

Zmianie tej sytuacji ma służyć właśnie Narodowy Program Zatrudniania Osób Niepełnosprawnych. 

- Pierwsze, co znajdzie się w naszej strategii, to zmiana otoczenia prawnego. Zależy mi na tym, by osoby z niepełnosprawnością były obsługiwane lepiej przez Urzędy Pracy w zakresie zatrudnienia niż teraz - a najlepiej, gdyby poszukujący pracy byli w całości obsługiwani przez Urzędy Pracy, bo jest to najbardziej rozbudowana sieć – zapowiedział prezes PFRON. 

Przekroczyć magiczną granicę 

Kolejną poruszaną podczas konferencji kwestią była zmiana systemu wsparcia pracodawców.

- Widać, że dotychczasowy system się wypalił, co powoduje, że poziom zatrudnienia wspieranego przez PFRON utrzymuje się od lat na liczbie ok. 250 tysięcach osób. Trzeba tę magiczną granicę przekroczyć, tak by wskaźniki zbliżyły się do poziomów unijnych – zapowiadał prezes Kwiatkowski.

dwie osoby na wózkach pracują przy komputerze

Jego zdaniem, potrzebne jest myślenie horyzontalne, które obejmie wszelkie aspekty przygotowania zawodowego osob z niepełnosprawnością. 

- Trzeba zbudować taki system, który zaczyna się od urodzenia i trwa przez edukację profilowaną na możliwości osób z niepełnosprawnością, tak by osoba z niepełnosprawnością, wychodząc ze szkoły, wiedziała, co dalej robić ze swoim życiem – powiedział prezes Kwiatkowski. Jego zdaniem wsparcie powinno być „szytę na miarę”, gdyż niektórzy będą mogli dość łatwo podjąć zatrudnienia, a inni będą potrzebowali do tego aktywnej rehabilitacji społecznej i medycznej. - Podejście horyzontalne pokaże nam, jak i gdzie można likwidować bariery – dodał. 

Program powinien, według prezesa PFRON, ułatwić także wszelkie procedury po stronie pracodawców, którzy mają zwracać uwagę przede wszystkim na możliwości płynące z kompetencji zatrudnianych osób z niepełnosprawnością. Tak, aby ułatwić pracownikom, którzy na przykład ulegli wypadkom, powrót na ich stanowiska pracy i ich dostosowanie.

System wydajny gospodarczo 

- Do tego systemu trzeba włączyć organizacje pozarządowe, które będą pomagać osobom z niepełnosprawnością w likwidowaniu barier – powiedział prezes Zarądu PFRON. 

Wiąże on szczególne nadzieję z tym, że program zatrudniania osób z niepełnosprawnością będzie elementem szerszej strategii rozwoju polskiej gospodarki, którą zajmuje się wicepremier Mateusz Morawiecki. 

- Jest olbrzymia szansa na przełom, na to, żeby na osoby z niepełnosprawnością praca czekała, a one widziały sens w poszukiwaniu zatrudnienia i czuły się do tego przygotowane. Kryzys demograficzny i niskie bezrobocie sprawiają, że taki program jest po prostu niezbędny – dodał prezes Kwiatkowski, który w aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnością widzi sposób na rozwiązanie wielu problemów, z którymi polska gospodarka boryka się lub będzie musiała zmierzyć się w najbliższej przyszłości. 

- Zatrudnienie osób z niepełnosprawnością jest jednym z elementów polskiej gospodarki. Nie budujemy programu socjalnego, nie myślimy o tworzeniu systemu socjalnego i wykładaniu kolejnych pieniędzy, tylko o tym, żeby tak zbudować system, by był wydajny gospodarczo, uwzględnieniał politykę społeczną i był połączony z likwidacją barier – podkreślał prezes Kwiatkowski.  

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • ladnie pieknie
  malgorzata
  09.02.2018, 21:22
  Tylko na papierze biorac pod uwage prace osob z niepelnosprawnoscia to sa wykorzystywane jak osoby sprawnie ruchowo. Musza pracowac w pelnym wymiarze pracy przepracowac wszystkie godz obowiazujace w danym miesiacu nie ma zadnych ulg pomimo dofinansowania z pfron Zadnych znizek typu 7 h na dzien i ten paradoksalny zapis chyba ze osoba niepelnosprawna pracuje przy pilnowaniu to ulgi nie ma a ja pytam dlaczego?????to ze cos pilnuje to nie znaczy ze ozdrowiala nadal jest osoba niepelnosprawna chora i zapiernicza po 12 h na dobe bo pilnuje ????smiechu warte co taka osoba kulawa sama zrobi przy pilnowaniu czy slepa co ochroni nawet nie ma przerwy na posilek nie muwiac juz o przerwie sniadaniowej czy gimnastyce zadnych dofinansowan do turnusu zadnych ulg na okulary jezeli nie wyrabia godzinowo to sa wstawiane urlopy.....gdzie tu dbanie o osoby z niepelnosprawnoscia???? To zdrowy dziennie w ciagu 8 h ma wiecej ulg i przywilejow w pracy karty na basen na silownie bilety do kina paczki na swieta bony a my niepelnosprawni jak smieci zapierdzialac zapierdzialac bo jak nie to bedzie nastepny jedynie to te niby zaklady robia kase. I robic beda... pefron to powinien doplacic bezposrednio pracownikowi po przepracowaniu miesiaca a pracodawcy do skladek... niepelnosprawny to bardzo tania sila robocza
  odpowiedz na komentarz
 • co z osobami które są starsza i mają grupe
  aneta
  17.12.2016, 20:34
  Jestem osoba po 40 roku życia cały czas pracowałam w handlu lecz na pogorszenie zdrowia zrezygnowałam zrobiłam kurs rejestratorku medycznej za który p lacilam i co kasa wydana w błoto bo nie chcą zatrudniać starszych stawiają na młodych płakać się chce
  odpowiedz na komentarz
 • Kary na PFRON
  niepełnosprawny 40
  12.12.2016, 18:02
  Oczywiście sytuacja diametralnie zmieniłaby się,jeśli taki dyrektor lub prezesik musieli zapłacić karę ze swojej prywatnej kieszeni.Nagle miejsca by się pojawiły,chociażby ta wymagana ilość.Powielajmy dalej fikcję.Do dziennika ustaw wpisze się jakiś nr programu,coś robimy i idziemy dalej.
  odpowiedz na komentarz
 • Bajki i śmiech na sali
  niepełnosprawny 40
  12.12.2016, 17:56
  Kolejna kosmetyka i parodia z której nic nie wyniknie.Cóż mi z tego,że mam wyższe.Jedyne co mi oferowano:kucharz,sprzątaczka,ochrona.Oczywiście zdarzają się przypadki,że ludzie znajdują dobra pracę.Rząd może robić sobie setki programów.Jeśli podejście pracodawców się nie zmieni jest to bezcelowe.Swoją drogą zaczyna brakować rąk do pracy,więc nagle niepełnosprawni zaczynają być potrzebni.Wątpie,że jednak zmieni się mentalność ZUS i pracodawców.
  odpowiedz na komentarz
 • Cwaniactwo
  Mirek
  12.12.2016, 16:51
  Pracuje jako osoba niepelnosprawna w zakładzie pracy chronionej mam wyksztalcenie wyższe na stanowisku kierownika utrzymania ruchu 1800zl biegam po dachach i naprawiam instalacje elrktryczne i maszyny no i swoje obowiazki biurowe a w biurze pracuje w dziale handlowym zawodu kucharz nie robi nic i ma 3 500 a inspektor PIP nic nie widzi slepy łobuz.
  odpowiedz na komentarz
 • uprzedzenia pracodawców czy "wymóg" prawny
  Przemek
  10.12.2016, 14:37
  Szkoda tylko, że głupia mentalność czy uprzedzenia pracodawców sprawiają, że jedyną praca jaką się proponuje niepełnosprawnym (przynajmniej w moim przypadku) to bycie portierem (bo trudno to nazwać ochroną), call center. Ja mam 38 lat pracy, wykształcenie wyższe i 10 letni staż pracy.
  odpowiedz na komentarz
 • lepiej nie będzie
  Martyna
  09.12.2016, 11:57
  30 lat , 2 fakultety, 8 lat stażu pracy ( administracja biurowa) 3 lata przerwy - dziecko i jedyna praca jaką mi oferują to sprzątanie albo ochrona, od lat nic się nie zmienia i nie zmieni niestety.
  odpowiedz na komentarz
 • Praca niepełnosprawnych
  Marian
  09.12.2016, 07:14
  Jakiś czas temu w mojej miejscowośi było zapotrzebowanie na prace w Dino na obsługę kasy fiskalnej. A poniewaz znam obsługę kasy fiskalnej , więc zgóesiłem się z CV . Kierowniczka zobaczyła ,że kuleję na jedną noge , oświadczyła , że nie nadaję siędo tej pracy gdyż nie b ędę w stanie rozładowywać ciężarówek z towarem . I toka to jest praca na obsłudzekasy . Ale dopłaty do pensji chcą mieć.
  odpowiedz na komentarz
 • haha
  wstyd
  08.12.2016, 20:22
  jeśli będzie tak że moża pracować 2-3 godz wtyg a mieć pełne wynagrodzenie to ok, ale wyobrażacie sobie osobę, które czuje się kazdego dnia fatalnie by ruszyła sie do pracy, jeśli ona nie jest wstanie na niczym sie skupić?
  odpowiedz na komentarz
 • BAJKI
  Mr.Y
  08.12.2016, 19:33
  Co tydzień piszecie te same bajki, że będzie lepiej, kto Wam płaci za powtarzanie tych samych bzdur od lat.
  odpowiedz na komentarz
 • praca
  banul malgorzata
  08.12.2016, 15:30
  Mój syn z znacznym stopniem niepełnosprawnością po zakończeniu szkoły jest w urzędzie pracy piwnic lat i niema pracy róbcie coś bo ma tylko 153 zł miesięcznie jest zdolny do pracy ZUS go wyleczylnma 24 lata
  odpowiedz na komentarz
 • śmiechu warte
  Wojtek
  07.12.2016, 19:01
  "Chcemy, żeby zwłaszcza instytucje państwowe, różnego rodzaju agendy rządowe nie płaciły tzw. kar na PFRON, tylko zatrudniały osoby z niepełnosprawnością." Instytucje i wszelkiej maści urzędy rządowe i samorządowe na tzw. KARY NA PFRON otrzymują środki publiczne, więc jest im całkowicie obojętne finansowo zatrudnianie ON. A horyzontalnych spojrzeń, myśli itp. nt. pracy ON są już całe szuflady - i co z tego?
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Jak angażujesz się w wybory parlamentarne?

Biuletyn

Wspierają nas