Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

21 dni urlopu rehabilitacyjnego tylko na turnus?

08.12.2016
Autor: Anna

Witam, jestem osobą niepełnosprawną z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Od 2.01.2017 mam przyznane z NFZ rehabilitacje (zabiegi mają trwać około 3-4 godz. dziennie). Czy w związku z taką sytuacją mogę w pracy skorzystać z 21 dni urlopu rehabilitacyjnego przeznaczonego na turnus rehabilitacyjny? Pozdrawiam

Szanowna Pani,

W myśl z interpretacji przepisów, podanej przez Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, art. 20 ust. 1 pkt 1 ustawy o rehabilitacji daje prawo do korzystania ze zwolnienia w wymiarze 21 dni roboczych, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia, osobie zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, jednak tylko w celu uczestnictwa w turnusie rehabilitacyjnym. Natomiast osoby skierowane do sanatorium czy leczenie uzdrowiskowe przez lekarza NFZ nie mogą, podobnie jak osoby korzystające z prewencji rentowej ZUS, z takiego zwolnienia korzystać.

Z poważaniem,

Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie

Prawy panel

Sonda

Jak w tym roku spędzisz wakacje?

Biuletyn

Wspierają nas