Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

15 lat Integracji. Zapis czatu z Piotrem Pawłowskim

29.04.2009
Autor: Oprac.: Anna Godziuk, Fot.: Piotr Stanisławski

Piotr Pawłowski: Szanowni Państwo! Witam serdecznie na naszym czacie. Na podstawie sygnałów e-mailowych i telefonicznych docierających do redakcji portalu www.niepelnosprawni.pl i magazynu „Integracja” mam świadomość, że wiele osób chciałoby osobiście spotkać się ze mną, aby podzielić się swoimi problemami czy spostrzeżeniami dotyczącymi codziennego życia i zmagań z problemami, jakie niesie niepełnosprawność. Dziękuję za te sygnały. Wiem, że nie mogę ze wszystkimi się spotkać. Ograniczenia wynikające z mojej niepełnosprawności utrudniają mi często docieranie do różnych miejsc. Stąd pomysł na dzisiejszy czat. Podczas najbliższej godziny czekam na Państwa opinie, może ocenę, a także propozycje i oczekiwania – co Waszym zdaniem pozostaje nadal naszym największym wspólnym wyzwaniem w otaczającej rzeczywistości, w jaki sposób nasze Stowarzyszenie mogłoby pomóc? Pozostaję do Państwa dyspozycji i zapraszam do kontaktu przez najbliższą godzinę.

Na zdjęciu: Piotr Pawłowski. Fot.: Piotr Stanisławski
Na zdjęciu: Piotr Pawłowski. Fot.: Piotr Stanisławski


Darek:
Witam, co Pan uważa za swój największy sukces?

Piotr Pawłowski: Nie ukrywam, że moim największym sukcesem jest poradzenie sobie z własną niepełnosprawnością.

Darek: A największa porażka?

Piotr Pawłowski: Może to zabrzmi dziwnie, ale jestem dużym optymistą... i jeszcze wielkiej porażki nie zaznałem.

Sagaris: Mam do Pana pytanie, jako do osoby, która od podstaw stworzyła organizację pozarządową. Jak widzi Pan przyszłość trzeciego sektora? Który kierunek rozwoju jest lepszy – oparcie działań o grupę entuzjastów oraz wolontariat czy profesjonalizacja i adaptowanie w codziennej pracy standardów korporacyjnych?

Piotr Pawłowski: Trochę martwię się o 3 sektor. Jest tam wiele ciekawych inicjatyw i mnóstwo dobrych i doświadczonych ludzi. Jednakże brak strategii rządu wspierającej ten sektor i te działania bardzo mnie martwi i niepokoje sie o przyszłość. Wolontariat jest bardzo potrzebny, ale w profesjonalnych działaniach niezbędni są eksperci i stali pracownicy.

maciek36:
Czy Stowarzyszenie Integracja pomaga tylko niepełnosprawnym na wózkach?

Piotr Pawłowski: Maćku 36, Integracja jest organizacją, która "opiekuje się" wszystkimi osobami z rożnymi niepełnosprawnościami. Wyrazem tego jest nasz portal, magazyn, działalność Centrów Integracja czy też nasze kampanie społeczne.

Darek: Co obecnie jest największym wyzwaniem dla Stowarzyszenia, no i co z tą ustawą antydyskryminacyjną - kiedy ona będzie działać?

Piotr Pawłowski: Darku, ustawą zajęliśmy się z prostego powodu: mieliśmy juz dosyć proszenia, błagania o to, aby osoby z różnymi niepełnosprawnościami były traktowane tak jak wszyscy obywatele. Projekt Ustawy przekazaliśmy Premierowi... Czekamy na pierwszą ocenę i mamy wstępną obietnicę, że w tym roku Ustawa znajdzie się w Sejmie.

Darek: no tak, ale teraz politycy się kłócą i ta ustawa może być głosowana za np. 10 lat, bo chyba nie ma woli politycznej.

Piotr Pawłowski: Darku, wydaje mi się, że teraz jest najlepszy moment na to, żeby ten projekt przeszedł. Mamy kilku niepełnosprawnych posłów, czego wcześniej nie mieliśmy, którzy mam wrażenie trochę pilnują naszych spraw. Ale jak naprawdę będzie z tą ustawą, przekonamy się niebawem. Bardzo ważne jest tutaj też działanie środowiska na rzecz osób z niepełnosprawnością.

Sagaris: Czy jest szansa na przeniesienie czasu emisji "Integracji" w TVP Info z niedzielnego poranka na porę bardziej "przyjazną dla użytkowników"?

Piotr Pawłowski: Sagaris, bardzo wszystkich proszę o pomoc, aby pisać, lobbować w TVP na rzecz zmiany pory emisji programu „Integracja”. 6.50 rano w niedzielę jest godziną dramatyczną... Uwierz mi, że już wiele spotkań w TV odbyłem w tej sprawie i na razie bez efektu.

gg: Może w takim razie jakiś list otwarty do TVP?

Sagaris: Świetny pomysł z listem otwartym. Może redakcja portalu pomoże nam się skrzyknąć?

Piotr Pawłowski: gg i Sagaris, chętnie pomożemy, powiedzcie co zrobić? Zawsze jesteśmy do Waszej dyspozycji.

Sagaris: Może posłużymy się tym przykładem: http://www.glospr.pl/

Piotr Pawłowski: Sagaris, dziękuję za podpowiedź. Może przygotujemy propozycję listu.

merr: Czy jest szansa, aby pismo Integracja stało się miesięcznikiem?

Piotr Pawłowski: Merr, wszyscy w redakcji magazynu od jakiegoś czasu zadają to pytanie. Wiem, że to jest najlepszy cykl wydawniczy. Od lat próbujemy to osiągnąć. Jesteśmy uzależnieni od pieniędzy publicznych. Dzisiaj to jest niemożliwe.
 

Na zdjęciu Iwona Ślusarczyk i Piotr Pawłowski. Fot.: Piotr Stanisławski
Na zdjęciu: Iwona Ślusarczyk i Piotr Pawłowski. Fot.: Piotr Stanisławski


maciek36:
Czy Pana zdaniem środowisko osób niepełnosprawnych jest zintegrowane? Bo mi się wydaje, że jest podzielone jak wszyscy Polacy.

Piotr Pawłowski: Maćku36, masz rację, ale wiele się zmienia. Pamiętajmy o tym, że osoby z niepełnosprawnością myślą i czują tak jak większość w naszym kraju. Potrafimy działać spontanicznie i to trzeba wykorzystywać.

maciek36: A może jest tak, że niespecjalnie komukolwiek zależy na zintegrowanym środowisku? Skoro np. po pieniądze z PFRON trzeba między sobą rywalizować w konkursach... A np. władzom lepiej odrzucić wnioski rozdrobnionego planktonu niż większego środowiska?

Piotr Pawłowski: Maćku36, masz wiele racji. Myślę, że szybko trzeba znaleźć dobre praktyki i rozwiązania w tej sprawie.

123: Czy sądzi Pan, że kryzys może zwiększyć bezrobocie wśród osób niepełnosprawnych?

Piotr Pawłowski: 123, obecnie jestem w szoku, bo skutkiem kryzysu jest w chwili obecnej zwiększenie zatrudnienia osób z niepełnosprawnością.

algidus: Czat nie jest formą komunikacji wystarczającą i na tyle pomocną, by porozmawiać z panem o wszystkich bardzo ważnych rzeczach, będę w maju w Warszawie, czy będę mógł pana odwiedzić i porozmawiać? Mam bardzo wiele pytań, wydaje mi się, że mamy bardzo zbliżone cele i aspiracje.

Piotr Pawłowski: Algidus, ten czat jest dla mnie pierwszy w moim życiu. To prawda, że nie wszystko uda się powiedzieć. Chętnie przejdę z tej rozmowy na korespondencję mailową - piotr.pawlowski@integracja.org.

Darek: A może zrobić cykliczny czat raz na tydzień czy dwa.Piotr Pawłowski: Darku, nie wiem czy tak często chcielibyście mnie gościć w swoim domu. Ja też nie chciałbym wam zawracać bardzo głowy, ale raz na jakiś czas bardzo chętnie się spotkam.

algidus: Czemu Pan wybrał taką porę? Lepsza by była godzina 19, w tej chwili większość osób pracuje, a i mi było ciężko wejść na czata.

Piotr Pawłowski: Algidus, dziękuję za pomysł. Zwykle kończę pracę w Integracji ok. 20.00, więc może być.

karola: Na co Państwa organizacja przeznacza dochody z 1%?

Piotr Pawłowski: Karolu, do tej pory z 1% dostawaliśmy naprawdę niewiele środków - w 2008 było to ok. 80 000 zł. A Integracja w ubiegłym roku pomogła znaleźć pracę ponad 1 000 osób, przeszkoliliśmy ponad 2 500 osób, udzieliliśmy ponad 13 000 porad, prowadziliśmy prace nad Ustawą, wydawaliśmy magazyn, prowadziliśmy portal, prowadziliśmy kampanię parkingową... Uwierzcie mi, że 1% do tej pory to była naprawdę niewielka część środków potrzebnych na realizację tych działań.

maciek36: Co Pan sądzi o proponowanej co jakiś czas likwidacji zpch-ów?

Piotr Pawłowski: Maćku36, likwidacja zpch-ów musi być mocno przemyślana i nie może być nagłą decyzją. Nie wszyscy znajdą pracę na otwartym rynku. Musi w tej sprawie powstać jakaś rozsądna polityka. Ale to nie moje, lecz polityków zmartwienie.

maciek36: Ale ostatnio to chyba Unia Europejska krzywo patrzy na rynek chroniony?

Piotr Pawłowski: Macku36, bo w Unii osoby z niepełnosprawnością głównie pracują na otwartym rynku. W szczególności znajdują miejsca pracy w instytucjach publicznych. Skala zpch-ów w naszym kraju jest niespotykana w innych krajach Unii.

kapsel:
To z czego to wszystko do tej pory było finansowane? Bo to działania na dużą, jak rozumiem, skalę czy to wszystko za dotacje rządowe?

Piotr Pawłowski: Kapslu, korzystamy tak jak większość organizacji, ze środków publicznych i w ostatnim czasie ze środków unijnych. Pozyskujemy też środki od darczyńców, bo przecież działań Integracji nie można finansować w 100% ze środków publicznych.

algidus: Co do tej ustawy (nad którą trwają prace), jaką sferę życia będzie obejmowała? Jak będzie NAM pomocna? Mówię zwłaszcza o udogodnieniach w prawie o ruchu drogowym, prawie pracy czy prawie cywilnym.

Piotr Pawłowski: Algidusie, treść ustawy znajduje się na naszym portalu. Chciałbym podkreślić, że jest to projekt i na pewno wielu rzeczy tam brakuje. To już zmartwienie polityków, żeby wszystko było OK.
niepełnosprawni: Ustawa na portalu niepelnosprawni.pl: /ledge/x/24930

algidus: Nie można zostawić tak ważnego projektu politykom, o to właśnie chodzi, nawet jeśli projekt trafi do odpowiedniej komisji, posłowie nie są przygotowani, nie rozumieją nas tak jak my, a co z większością sejmową do przegłosowania ustawy, co chwilę słyszymy że jest z nią ciężko.

Piotr Pawłowski: Algidusie, tylko Integracja nie jest i nie może być rzecznikiem całego środowiska.

merr: Czy powstaną nowe Centra Integracja?

Piotr Pawłowski: Merr, jeszcze dwa lata temu powiedziałbym, że tak, bo mieliśmy pomysł, żeby być w każdym województwie. Na razie jesteśmy w pięciu. Wszystko jest uzależnione od środków unijnych, dzięki którym te Centra otwieramy i prowadzimy.

merr: Czyli jest nadzieja:)

bergamotka: Obserwuję, jak od kilku lat prowadzicie kampanię parkingową, wiem że teraz są mandaty za parkowanie na kopertach, ale w centrach handlowych nadal nic nie można zrobić. Czy jest szansa, żeby to sie zmieniło? Mam dość luksusowych samochodów parkujących na kopertach.

Piotr Pawłowski: Bergamotko, tak, wiem, że już jest przygotowany projekt nowelizacji Ustawy o prawie o ruchu drogowym. Ten problem ma być rozwiązany. Zresztą podkreślaliśmy go bardzo w tegorocznej edycji kampanii parkingowej.

niepełnosprawni: Więcej o Kampanii Parkingowej 2009 w portalu niepelnosprawni.pl: /ledge/x/40790


Na zdjęciu: Iwona Ślusarczyk i Piotr Pawłowski. Fot.: Piotr Stanisławski
Na zdjęciu: Iwona Ślusarczyk i Piotr Pawłowski. Fot.: Piotr Stanisławski


Darek:
Ale ze sprawozdań finansowych wynika, że dużo środków jest przeznaczanych na pensje pracowników Integracji. Nie lepiej postarać się o wolontariuszy? Np. w ramach praktyk studenckich.

Piotr Pawłowski:
Darku, Integracja zatrudnia ponad 100 osób. Mamy za sobą działania wolontariacie, które doskonale sprawdzają się przy akcjach i jednorazowych działaniach, ale jak prowadzić stałe i profesjonalne działania, np. Centra Integracja w oparciu o wolontariuszy? Nie można prowadzić redakcji portalu czy magazynu na takim poziomie jak obecnie, w oparciu o praktyki studenckie. Musimy zdać sobie sprawę z tego, że jeśli chcemy pomagać profesjonalnie, musimy zatrudniać stały personel. W innym przypadku  będziemy nie tak skuteczni, jak w chwili obecnej. A sami widzicie, że naprawdę staramy się robić dobrą robotę.

kapsel: Czy uważa Pan, że w obecnym czasie Polskę stać na finansowanie zatrudniania ON na otwartym rynku pracy? Tak jak się to dzieje w Europie, jak słyszałem.

kapsel: Miałem na myśli finansowanie zatrudnienia przez rząd.

Piotr Pawłowski: Kapslu, nie potrafię na to odpowiedzieć.

maciek36: To jak zmusić w Polsce np. instytucje państwowe do zatrudniania niepełnosprawnych? Wiem, że są jakieś przepisy, że ileś tam procent pracowników musi być niepełnosprawna, ale nikt tych przepisów nie stosuje.

Piotr Pawłowski: Maćku36, wiem, że w Sejmie w tej sprawie coś się dzieje, ale to może na następnym czacie.

algidus: Nie chodzi o ich zmuszanie.

algidus: Taka osoba powinna wiedzieć, że warto w siebie inwestować.

Kapsel: Ale integracja lobbuje za takim rozwiązaniem ?

Piotr Pawłowski: Kapslu, chcemy, żeby jak najwięcej osób z niepełnosprawnością pracowało i to jest duża praca do wykonania po naszej stronie. Wszyscy wiemy, jak wielu
niepełnosprawnych nie chce pracować. Ale trzeba też przekonać pracodawców, żeby chcieli zatrudniać. Integracja lobbuje zawsze za każdym rozwiązaniem, które poprawia sytuację naszego środowiska. Pamiętajmy o tym, że my nie jesteśmy reprezentantem środowiska. Z zazdrością patrzę na inne kraje, które taką reprezentację mają.

bergamotka: Jaka pomoc dla niepełnosprawnych jest wg Pana lepsza - doraźna pomoc finansowa, np. na zakup wózka konkretnej osobie czy działania systemowe, np. wspomniana ustawa antydyskryminacyjna i działania w kierunku przełamywania barier?

Piotr Pawłowski: Bergamotko, wszystkie twoje propozycje mi się podobają.

Darek: Powstała jakaś strona, która o was źle pisała, ale część informacji była jednak prawdziwa, np. że Integracja zatrudnia tylko 15 proc. niepełnosprawnych.

Piotr Pawłowski: Darku, jeśli myślisz o tej samej stronie co ja, to zajrzyj tam i zobacz, że jej autor bardzo nas przeprasza za nieprawdziwe informacje. Co do zatrudnienia w Integracji to zawsze w pierwszej kolejności przyjmowane są osoby z niepełnosprawnością, ale zawsze decyduje kryterium merytoryczne.

kapsel: A macie jakieś wakaty? ;)

niepełnosprawni: Informacje o wakatach w Integracji znaleźć można tu: /ledge/x/822

maciek36: Czyli Sejm pracuje nad jakimiś lepszymi regulacjami w kwestii zatrudniania?

Piotr Pawłowski: Maćku 36, myślę, że lepszym adresatem tego pytania będą nasi niepełnosprawni posłowie.

maciek36: Ale z nimi to bardzo trudno się kontaktować.

Piotr Pawłowski: Maćku, jeszcze w tym roku zaprosimy tych posłów na czat, dobrze?

maciek36: Byłoby super!

algidus: Przypuśćmy, że ustawa „wejdzie w życie”, będzie obowiązywać, następnie Integracja będzie działać na szczeblu każdego województwa. Jakie będą Pana trzy następne kroki?

Piotr Pawłowski: Algidus, chcemy przede wszystkim aktywizować osoby z niepełnosprawnością, być dobrymi w dostarczaniu informacji i porad, a także edukować.

algidus: A jak Pan widzi tę edukację? W jakiej formie miałoby to wyglądać?

Piotr Pawłowski: Algidusie, organizujemy szkolenia dla osób z niepełnosprawnością i pracodawców, prowadzimy programy edukacyjne na temat wrażliwości na niepełnosprawność i wydajemy mnóstwo publikacji dla szkół i uczelni...


Na zdjęciu: Piotr Pawłowski i Iwona Ślusarczyk. Fot.: Piotr Stanisławski
Na zdjęciu: Piotr Pawłowski i Iwona Ślusarczyk. Fot.: Piotr Stanisławski


Micho:
W mediach robiło się dużo szumu, że przez UE będą zwalniać niepełnosprawnych, ale jest odwrotnie - jak to możliwe?

Piotr Pawłowski: Micho, to pytanie do Pełnomocnika Rządu d/s Osób Niepełnosprawnych.

Darek:
A co z edukacją niepełnosprawnych, chyba tylko 2 proc. ma jakieś wyższe studia. W takiej konfiguracji to niepełnosprawni nie mają żadnych szans o pracę. Przecież pracodawca nie weźmie nikogo po zawodówce, jak ma kandydata z mgr.

algidus: Dokładnie Darek, dobre pytanie.

Piotr Pawłowski: Darku, nie wiem co mam odpowiedzieć, ale widzę, że coraz więcej uczelni przyjmuje studentów z niepełnosprawnością. Poza tym, czymś zająć sie musi Ministerstwo Edukacji. Jest wiele zawodów, które nie wymagają wyższych studiów.

algidus: Przyjmowanie studentów to jedno, a utrzymanie się na uczelni, tym bardziej na trudnych kierunkach (gwarantujących później pracę) to drugie. Niepełnosprawność nie pomaga w studiowaniu, wręcz przeciwnie - bardzo je utrudnia.

maciek36: Kiedy będą informacje o czatach z posłami?

Piotr Pawłowski: Maćku36, spróbujemy to zrobić w pierwszej kolejności. Ale zrobimy wszystko, żeby to było przed wakacjami.

kapsel: Z innej beczki...;) Gdzie Pan wybiera się na wakacje?

Piotr Pawłowski: Kapslu, jadę jak zwykle do mojej ulubionej Gdyni.

algidus: Szkoda że kończycie, mało czasu na ważne tematy zostało... Pozdrawiam wszystkich, panie Piotrze, na pewno się z Panem skontaktuję.

Piotr Pawłowski: Dziękuję wszystkim bardzo za dzisiejsze spotkanie. Pozdrawiam wszystkich bardzo serdecznie.

Czat z Piotrem Pawłowskim odbył się 22 kwietnia 2009 r.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • Integracja
    Bozena
    04.05.2009, 20:49
    Piotr Pawlowski to osoba ,ktora bardzo duzo wspomaga NIEPELNOSPRAWNYCH -dziekuje i zycze powodzenia.
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy skorzystasz z usług asystenta osobistego w Twoim mieście/gminie?

Biuletyn

Wspierają nas