Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Sztuka dobrego umierania. Wygraj książkę „Jeszcze jeden oddech”

09.11.2016
Autor: Mateusz Różański
Na okładce książki Jeszcze jeden oddech znajduje się odwrócony tyłem lekarz

Śmierć jest wdzięcznym tematem literackim – powstawały na ten temat powieści, reportaże, książki naukowe, a nawet pamiętniki. Na ich tle wyróżnia się książka pt. Jeszcze jeden oddech Paula Kalanithiego, ponieważ napisał ją człowiek, który nie tylko obcował ze śmiercią niemal codziennie jako lekarz, ale też sam stanął wobec śmiertelnej choroby.

Neurochirurg, bo tę profesję wykonuje Paul Kalanithi, musi nauczyć się nie tylko ratować ludzi przed śmiercią, ale też godzić się z ich odchodzeniem. Musi znać cienką granicę między tym, na co pozwalają mu jego wiedza i umiejętności a tym wobec czego, mimo najszczerszych chęci, pozostaje bezbronny.

Autor ksiązki niejednokrotnie odchodził od łóżka pacjenta, który zmarł podczas operacji. Nieraz widział ludzi, którzy po długim leczeniu umierali pokonani przez chorobę. Dlatego nauczył się zarówno rozmawiać o śmierci z chorymi, jak i samemu tłumaczyć sobie, że nie zawsze uda się zdążyć przed Panem Bogiem. Jednak prawdziwym wyzwaniem dla dr Kalanithiego był moment, gdy sam zachorował na raka. Z lekarza walczącego o życie innych - stał się pacjentem.

Mimo choroby, która zaczęła pustoszyć jego organizm, nie zrezygnował z pomagania pacjentom. Wręcz przeciwnie. Lekarz podjął wysiłki, by po załamaniu wrócić do stołu operacyjnego. Co więcej, zdecydował się nawet na zostanie ojcem. Jednak z czasem i on musiał zaakceptować to, co nieuchronne.

Napisana przez niego ksiażka „Jeszcze jeden oddech” to zapis jego zmagań i swoiste credo. Paul Kalanithi pokazuje na swoim przykładzie co to znaczy dobrze żyć i dobrze umierać. Lekarz przeprowadza czytelnika przez wszystkie stadia choroby, opowiada o swoich lękach, nadziejach i marzeniach. Książka przypomina w pewnym sensie średniowieczne podręczniki dobrego umierania – Ars bene moriendi, które opisywały, jak przygotować się do śmierci i odejść w pojednaniu z Bogiem i ludźmi. Podobną lekcję daje nam Paul Kalanithi. Lekcję humanizmu i godności w obliczu tego, co nieuchronne.


Konkurs! Wygraj książkę pt. Jeszcze jeden oddech

Portal Niepelnosprawni.pl ma dla Czytelników dwa egzemplarze książki Paula Kalanithiego pt. „Jeszcze jeden oddech”, ufundowane przez Wydawnictwo Literackie. By wygrać jeden z nich, wystarczy przesłać na adres e-mail: konkursy@integracja.org:

 1. Krótką odpowiedź na pytanie: Jak Twoim zdaniem śmiertelna choroba zmienia nasz stosunek do życia?
 2. Dane adresowe do przesłania ew. wygranej.

Konkurs trwa od momentu ogłoszenia na portalu do 16 listopada 2016 r. włącznie. Najciekawsze odpowiedzi zostaną nagrodzone książkami pt. „Jeszcze jeden oddech”.

Lista zwycięzców zostanie opublikowana na stronie konkursu. Zwycięzcy (i tylko oni) zostaną powiadomieni o wygranej drogą mailową.

Więcej w regulaminie konkursu.


Zwycięzcami konkursu zostali: Marcin S. z Białegostoku i Justyna Ż. z Gdyni.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Jak zmienia nas choroba smiertelna
  Jadwiga
  10.11.2016, 22:23
  Życie przynosi nam różne niespodzianki na które nie zawsze jesteśmy gotowi. Rodzi się dziecko niepełnosprawne i dodatkowo chore trzeba to wszystko przeżyć strach, zwątpienie. Choroba śmiertelna matki niemożność jej pomóc w cierpieniu i uczestnictwo w jej odchodzeniu. Wątpliwość czy ten ostatni oddech to tak naprawdę ostatni i to koniec już nigdy w życiu nie będzie rozmów, przytulenia i ta okropna tęsknota.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy popierasz zakaz aborcji, gdy zachodzi duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu?

Biuletyn

Wspierają nas