Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Polscy medaliści paraolimpiady w fotografii

27.01.2009
Autor: Marcin Urban, Fot.: Marcin Urban
Źródło: inf. własna

Decydujące momenty walki o medale, chwile największej koncentracji, wzruszenie na podium, radość z osiągniętego sukcesu. To wszystko starali się uchwycić w obiektywie aparatu autorzy albumu "Polscy medaliści XIII Igrzysk Paraolimpijskich", wydanego przez  Polski Komitet Paraolimpijski.

Na zdjęciu: album Autorami zdjęć są Robert Szaj i Szymon Kobusiński. Fotografie dokumentują walkę o podium 24 polskich sportowców, którzy na paraolimpiadzie w Chinach w 2008 r. zdobyli 30 medali.

Robert Szaj traktuje fotografię osób z niepełnosprawnością jako swoją pasję, którą realizuje w czasie wolnym od pracy na stanowisku prezesa elektrociepłowni Elbląg. Od ponad 10 lat jest związany z ruchem paraolimpijskim. Wcześniej był m.in. asystentem  w rządzie Jerzego Buzka  oraz  doradcą i sekretarzem Ministra Pracy Longina Komołowskiego.

- Wiele lat temu po ciężkim wypadku samochodowym poznałem Witolda Dłużniaka, prezesa Polskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych Start, który zaraził mnie swoją energią do niepełnosprawnych sportowców. Stąd tematyka zdjęć w dużej mierze dotyczy sportowców niepełnosprawnych – wyjaśnia Robert Szaj.

Szymon Kobusiński jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Na swoim koncie ma kilka indywidualnych wystaw fotograficznych. Jest laureatem nagród i wyróżnień w konkursach fotograficznych.

Dziennikarze TVP Sport - Robert El Gendy i Maciej Iwański - w komentarzach do zdjęć podzielili się  nieznanymi informacjami o taktyce, jaką stosowali medaliści, by osiągnąć sukces; w jaki sposób rozładowywali emocje po zakończonych występach, a także o tym, dlaczego warto było chodzić na zakupy z Natalią Partyką.

-  Igrzyska przyniosły wiele fascynujących wrażeń i niezwykłych historii. Album, który trzymają Państwo w ręku, powstał po to, by zachować choć mały fragment tych emocji. Jako dziennikarze jesteśmy dumni, że mogliśmy, wraz z koleżankami i kolegami z Telewizji Polskiej, być maleńką częścią tej wielkiej przygody – napisali we wstępie do albumu Robert El Gendy i Maciej Iwański.

Powodów do dumy ze sposobu w jaki telewizja publiczna relacjonowała występy polskich paraolimpijczyków nie widzi Robert Szaj. Współautor zdjęć dał wyraz swojemu rozczarowaniu, fundując byłemu prezesowi TVP Andrzejowi  Urbańskiemu bilet lotniczy w jedną stronę, o czym poinformował publicznie podczas oficjalnej promocji albumu w Warszawie.

Album można otrzymać bezpłatnie w siedzibie Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego przy ul. Filtrowej 75 w Warszawie. Będzie także rozdawany podczas imprez organizowanych przez PKPr. Wydano go w nakładzie 2000 egzemplarzy ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • KOMERCJA
    ANDRZEJ
    03.03.2009, 12:26
    SPORTOWCÓW JAK NA LEKARSTWO MEDALI RÓWNIEŻ GDZIE SPORTY MASOWE,W ODDALI WIDZĘ KONIEC, PAMIĘTAM CZASY KIEDY STADIONY BYŁY PEŁNE ,ZIELONA GÓRA,POZNAŃ, WROCŁAW GDAŃSK .A DZSIAJ, PEŁNA KOMERCJA ZMARNOWANE LATA A MŁODZI NIEPEŁNOSPRAWNI NIECH SIEDZ PRZY KOMPUTERACH , POZDRAWIAM BYŁY MISIRZ POLSKI LEKKOATLETA.
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy skorzystasz z usług asystenta osobistego w Twoim mieście/gminie?

Biuletyn

Wspierają nas