Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Woda, mydło, żurawina, czyli…

08.11.2016
Autor: Magdalena Gajda, fot. sxc.hu
trzy żele w płynie w buteleczkach

… jak się ustrzec zakażeń układu moczowego i jak przyśpieszyć jego leczenie?

  1. Trzeba dużo pić.  

Aby nie dopuścić do osiedlenia się i namnożenia bakterii w układzie moczowym zalecane jest picie od 1,5 do 2 litrów płynów w ciągu doby. Jeśli dojdzie już do zakażenia poleca się wypijanie 1 szklanki płynu nawet co pół godziny, aby przyspieszyć wypłukiwanie drobnoustrojów chorobotwórczych z układu moczowego. Poza tym rozcieńczony mocz nie wywołuje uczucia pieczenia podczas mikcji (oddawania moczu).

Rodzaj płynu właściwie nie ma znaczenia, ale warto unikać napojów drażniących drogi moczowe, np. kawy i czarnej herbaty. Najlepsza jest niegazowana woda. Korzystny wpływ na drogi moczowe mają także rozcieńczone soki z aronii lub czarnej porzeczki, czyli takie, które zawierają dużo witaminy C hamującej rozmnażanie się bakterii.

Od kilku lat, w profilaktyce chorób i zaburzeń w funkcjonowaniu układu moczowego wykorzystuje się także żurawinę – w postaci soków, a nawet tabletek z wyciągiem z tego owocu. Ma on bowiem tę właściwość, że zapobiega przyleganiu bakterii do błony śluzowej dróg moczowych.

W profilaktyce i podczas terapii zakażania dróg moczowych zaleca się także wprowadzenie do diety natki pietruszki, korzenia i naci selera, a także jagód jałowca, które oczyszczają drogi moczowe, jak również różnych mieszanek ziołowych o działaniu przeciwzapalnym i moczopędnym. Są one dostępne w aptekach bez recepty. Jeśli jednak pacjent choruje na serce lub ma kłopoty z układem krążenia, powinien ich użycie skonsultować z lekarzem. Przy schorzeniach tych przyjmuje się leki na odwodnienie. Dodatkowe zażycie środka moczopędnego, nawet ziołowego, może choremu zaszkodzić.

  1. Trzeba siusiać wtedy, gdy organizm tego chce.   

Jeśli czujemy parcie na pęcherz moczowy nie powinniśmy powstrzymywać moczu, ale oddać go jak najszybciej. Osoby stosujący cewnikowanie lub samocewnikowanie przerywane powinny trzymać się ściśle procedury i opróżniać pęcherz według dobowego planu. Zaleca się także oddanie moczu przed i po stosunku płciowym, aby zminimalizować ryzyko przedostania się bakterii podczas zbliżenia.

  1. Trzeba przestrzegać zasad higieny!

Konieczne jest mycie okolic cewki moczowej i narządów płciowych przed każdą procedurą cewnikowania, a w przypadku osób oddających mocz naturalnie – po każdej mikcji. Zaleca się także mycie wymienionych części ciała przed i po stosunku płciowym, aby uniknąć przenoszenia bakterii z odbytu do cewki i narządów rodnych.

Podmywamy się zawsze ruchem w kierunku: od przodu do tyłu. Wtedy bakterie, jeśli ich nie usuniemy do końca, pozostaną w obrębie odbytu.

Do mycia używamy dużej ilości wody i delikatnego mydła. Panie powinny pamiętać, że zbyt częste podmywanie się z zastosowaniem mydeł toaletowych i dezodorantów oraz irygacji i płukanek pochwy bez porozumienia z lekarzem może być szkodliwe. Niektóre kosmetyki niszczą florę fizjologiczną, która stanowi naturalną ochronę przed infekcjami.

  1. Trzeba dbać o nawilżenie podczas uprawiania seksu.

Tę radę kierujemy do pań, które mają problem z tzw. suchością pochwy. Zaleca się w takiej sytuacji stosowanie pianek, lub żeli nawilżających miejsca intymne. W ten sposób można uniknąć podrażnienia śluzówki i zmniejszyć ryzyko zakażenia bakteryjnego.

  1. Chorą pupę trzeba trzymać w cieple.

To zalecenie dla osób już doświadczających zakażenia układu moczowego. Najlepszy jest termofor, czyli specjalny worek wypełniony gorącą wodą. Kładziemy go w okolicach intymnych i przykrywamy kołdrą. Ciepło poprawia ukrwienie śluzówki dróg moczowych, a to przyśpiesza ich leczenie. Dobrze działają także „nasiadówki” nad parującymi wyciągami z rumianku i szałwii – ziół, które działają antybakteryjnie.

  1. Trzeba mądrze ubierać się „od dołu”.

Mądrze to znaczy ciepło, w odpowiednie majtki, spodnie, spódnice, rajstopy i buty, pamiętając, że zimno sprzyja zapaleniom.  Mądrze to znaczy także w bieliznę wykonaną z materiałów naturalnych, przewiewnych, luźnych. Sztuczne włókna i zbyt obcisłe ubranie prowadzi zapocenia miejsc intymnych, a to także powoduje namnażanie się bakterii.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czego najbardziej Ci brakuje, gdy kolejne dni spędzasz w domu z powodu zagrożenia koronawirusem?

Biuletyn

Wspierają nas