Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Działalność gospodarcza, rolnicza – dofinansowanie

25.10.2016
Autor: Danuta

Dzień dobry, jestem osobą niepełnosprawną z umiarkowanym stopniem (ruchowe), posiadam gospodarstwo rolne, w najbliższym czasie chciałam założyć działalność gospodarczą, tj. gospodarstwo agroturystyczne (wynajmowanie pokoi). Czy jest szansa, aby z PFRON otrzymać kredyt na tę działalność albo dofinansowanie do działalności? Ponadto pracuję i przy okazji rozpoczęłam studia podyplomowe z zarządzania nieruchomościami, czy jest szansa, abym dostała dofinansowanie do studiów, jeżeli pracuję i sama się utrzymuję, czy moje dochody nie przekraczają jakiś kryteriów? Mam też pytanie, czy mogłabym ewentualnie z tych dwóch programów skorzystać równocześnie, jeżeli takie są?

Szanowna Pani,

Ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) osoba z niepełnosprawnością może otrzymać dotację na podjęcie działalności gospodarczej, rolniczej albo na wniesienie wkładu do spółdzielni socjalnej, jeżeli ta osoba nie otrzymała bezzwrotnych środków publicznych na ten cel. Z ww. środków dotację mogą otrzymać wyłącznie osoby bezrobotne lub poszukujące pracy niepozostające w zatrudnieniu.

Maksymalna wysokość pomocy wynosi piętnastokrotność przeciętnego wynagrodzenia. Kwotę dotacji określa umowa cywilnoprawna, która określa obowiązki stron ją zawierających (starosty i osoby niepełnosprawnej).

Zatem Pani z dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej, rolniczej albo na wniesienie wkładu do spółdzielni socjalnej nie może niestety otrzymać. ponieważ jest Pani osobą zatrudnioną.

Z poważaniem,

Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie

Prawy panel

Sonda

Czy z powodu pandemii koronawirusa miałaś/-eś problemy z dostaniem się do lekarza, szpitala lub na rehabilitację?

Biuletyn

Wspierają nas