Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Konkurs! Wygraj książkę „Zespół Downa... Trudniejsze życie, piękniejszy świat”

13.10.2016
Autor: inf. pras.
grafika chłopca leżącego na trawie pod drzewem

Wychowywanie dziecka to prawdziwe wyznanie, ale jeśli okazuje się, że dziecko rodzi się z zespołem Downa cały świat wywraca się do góry nogami. Na barkach rodziców spoczywa ciężar otoczenia potomka specjalistyczną opieką, ale z czasem w atmosferze zrozumienia i akceptacji wszystko można poukładać... m.in. o tym mówi książka matki dziecka z zespołem Downa Mai Chmiel pt. „Zespół Downa… trudniejsze życie, piękniejszy świat”, którą możesz wygrać w naszym konkursie!

Szacuje się, że w Polsce 1 na 800 - 1000 dzieci rodzi się z zespołem Downa. Jeżeli jednak weźmiemy pod uwagę żywe urodzenia na całym świecie okaże się, że co 2 minuty na świat przychodzi dziecko obarczone tą zmianą genetyczną. Zastanówmy się jednak, czy jakiekolwiek statystyki mają znaczenie? Nie, ponieważ jest to najczęściej występująca wada wrodzona, która może być u dziecka pochodzącego z każdej rodziny.

Obawa, że zostaniemy rodzicami dziecka z zespołem Downa jest nieuzasadniona, choć oczywiście pojawia się u większości ciężarnych kobiet, czy par planujących powiększenie rodziny. Warto jednak, abyśmy wszyscy zdali sobie sprawę, że potomek z zespołem Downa to nie „przekleństwo”, lecz nowy, wartościowy, choć troszkę „inny” człowiek.

Nie chować przed światem „takiego skarbu”

Ktoś mógłby nierozważnie zapytać: Po cóż zajmować się tą tematyką skoro absolutnie mnie nie dotyczy? Odpowiedzmy: po to, by nigdy nie okazać ignorancji, obojętności, niewiedzy lub co gorsza wzgardy i nietolerancji, gdy na swojej drodze spotkamy dziecko lub dorosłego z zespołem Downa. Uświadomieni łatwiej pogodzimy się także z faktem, jeśli być może okaże się, że zostaliśmy rodzicami „wyjątkowego” malca.

Książka autorstwa Mai Chmiel nosi bardzo czytelny tytuł i podtytuł – „Zespół Downa… trudniejsze życie, piękniejszy świat”, dzięki czemu od razu wiemy, z jaką tematyką przyjdzie nam się mierzyć. Uwaga. Nie jest to pozycja naukowa, która z medycznego puntu widzenia przedstawi nam problematykę zespołu Downa, ale swego rodzaju pamiętnik. W zasadzie, o czym jest ta książka najlepiej mówią słowa autorki, matki syna z zespołem Downa:

- To książka o życiu i jego codzienności, zwykłości matki, dla której jej syn jest najwspanialszy, która nie wstydzi się powiedzieć, że urodził się z zespołem Downa. Jak każda, wychodzi z nim na spacer, zabiera do zoo, a w deszczowe weekendy do kina. Nie chowa przed światem takiego skarbu, nie stroni od ludzi i wciąż się uśmiecha. Jak każda, próbuje wychować wspaniałego człowieka... – mówi Maja Chmiel.

Tolerancja i akceptacja „nijak mają się do codzienności”

Maja Chmiel napisała tę poruszającą książkę z potrzeby serca. Wiedząc jak trudne, a zarazem wyjątkowe jest życie kobiety, która zyskując status matki dowiaduje się, że jej pociecha będzie wymagała szczególnej opieki, pragnie podzielić się z innymi swą wiedzą i doświadczeniem. Narodziny dziecka z zespołem Downa okazują się bowiem rewolucją, która obejmuje każdy obszar życia.

Maja Chmiel szczerze opowiada historie, w której głównymi bohaterami są: Pawełek, chłopiec z zespołem Downa oraz jego rodzice. Autorka nie „ubarwia” rzeczywistości, w której radość miesza się ze smutkiem. Okazuje się bowiem, że tolerancja i akceptacja to często jedynie dobrze brzmiące hasła, które nijak mają się do codzienności.

Wzruszająca, bardzo osobista, momentami intymna opowieść, napisana przez matkę walczącą o szczęście swojego dziecka. Kobietę, która szuka zrozumienia i przestrzeni, w której choć na moment mogłaby poczuć się zrozumiana i bezpieczna.


Konkurs: wygraj książkę „Zespół Downa… trudniejsze życie, piękniejszy świat”

Portal Niepelnosprawni.pl ma dla Czytelników dwa egzemplarze książki pt. „Zespół Downa… trudniejsze życie, piękniejszy świat”, ufundowane przez Wydawnictwo Psychoskok. By wygrać jeden z nich, wystarczy przesłać na adres e-mail: konkursy@integracja.org:

  1. Krótką odpowiedź na pytanie: Jak myślisz, co jest najtrudniejsze i najpiękniejsze w byciu rodzicem?
  2. Dane adresowe do przesłania ew. wygranej.

Konkurs trwa od momentu ogłoszenia na portalu do 27 października 2016 r. włącznie. Najciekawsze odpowiedzi zostaną nagrodzone książkami Mai Chmiel pt. „Zespół Downa… trudniejsze życie, piękniejszy świat”

Lista zwycięzców zostanie opublikowana na stronie konkursu. Zwycięzcy (i tylko oni) zostaną powiadomieni o wygranej drogą mailową.

Więcej w regulaminie konkursu.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Co myślisz o znoszeniu kolejnych obostrzeń związanych z pandemią COVID-19?

Biuletyn

Wspierają nas