Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Rugby na wózkach: Polacy awansowali do elity

10.10.2016
Autor: Adrian Lipiński, fot. P. Stanisławski
Pełne koła wózków do rugby

Reprezentacja Polski w rugby na wózkach zwyciężyła w rozgrywanych w szwajcarskim Nottwill w dniach 5-9 października 2016 r. mistrzostwach Europy dywizji B. Tym samym nasi zawodnicy wywalczyli awans do dywizji A, w której gra najlepszych dziesięć zespołów Starego Kontynentu.

Podopieczni Janusza Kozaka przystąpili do imprezy z prosto określonym celem, a więc awansem do elity. Już w fazie grupowej widać było świetne przygotowanie naszego zespołu, najpierw wygrał on 6 października z ekipą Rosji 56:38 oraz 51:42 z Czechami. Następnego dnia polscy rugbiści pokonali 44:36 ekipę Finlandii, sklasyfikowaną na 12. pozycji w rankingu światowym. Dało to biało-czerwonym awans z pierwszej lokaty.

Starcie z Austrią było więc kluczowe. Nasi rywale w drodze do elity mieli za sobą zwycięstwo nad Włochami oraz Belgią. Ekipa Janusza Kozaka podeszła w pełni zmotywowana do półfinału. Polacy zagrali świetnie, wygrywając spotkanie 44:35. W finale ponownie zmierzyli się z reprezentacją Finlandii. Zawodnicy z północnej Europy w półfinale turnieju pokonali jednym punktem (46:45) Szwajcarów i tak jak Polska wystąpią w dywizji A.

W ostatnim meczu turnieju nasz zespół pokonał Finów 48:43. Trzecią lokatę zajęli gospodarze, po zwycięstwie nad Austrią 48:47.

W elicie po raz 7.

Dotychczas w rozegranych dziesięciu edycjach mistrzostw Europy biało-czerwoni grali w dywizji A siedmiokrotnie. Po nieobecności na ME w 2015 r. powrócą do dywizji A. Najlepszym miejscem w historii startów jest piąte wywalczone w 2009 i 2011 r. Biało-czerwoni w rankingu światowym sklasyfikowani są na 15. lokacie, dzięki zwycięstwu w Szwajcarii mogą oczekiwać poprawy tego miejsca.

Na mistrzostwa wystąpili: Krzysztof Kosider, Dominik Rymer, Tomasz Witkowski, Tomasz Depciuch, Paweł Szostak, Łukasz Szałabski, Leszek Łachmanowicz, Paweł Sierakowski, Rafał Rocki, Krzysztof Kapusta, Arkadiusz Henicz i Tomasz Biduś.

Końcowa klasyfikacja turnieju

  • Złoto – Polska
  • Srebro – Finlandia
  • Brąz – Szwajcaria
  • 4. miejsce – Austria
  • 5. miejsce – Belgia
  • 6. miejsce – Włochy
  • 7. miejsce – Czechy
  • 8. miejsce – Rosja

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czy popierasz zakaz aborcji, gdy zachodzi duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu?

Biuletyn

Wspierają nas