Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Świadczenia pieniężne prócz renty i zasiłku

27.09.2016
Autor: Ewa

Jestem matką niepełnosprawnego 32-letniego syna. Niepełnosprawność jest od urodzenia, zdiagnozowana przez sąd jako całkowita niezdolność do samodzielnej egzystencji. Dopóki mogłam, to pracowałam, do syna zatrudniałam opiekunkę, pomagała mi też rodzina. Obecnie, ze względu na chorobę serca, jestem na rencie. Już tylko ja opiekuję się synem, nie stać mnie na opłacenie opiekunki. Syn pobiera rentę socjalną 640 zł netto i dostaję zasiłek opiekuńczy 153 zł. Czy mogę ubiegać się o jakieś inne świadczenia?

Szanowna Pani,

Osoby, które znajdują się w trudnym położeniu materialnym, mogą ubiegać się o różnego rodzaju świadczenia w Ośrodku Pomocy Społecznej w miejscu zamieszkania, zatem zachęcam Panią do skontaktowania się z tą placówką.

Informacje dotyczące świadczeń udzielanych w ramach ustawy o pomocy społecznej znajdzie Pani na stronach Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Ponadto warto również zapoznać się z informacjami dotyczącymi rozmaitych ulg i uprawnień, przysługujących osobom z niepełnosprawnością, np.: ulga rehabilitacyjna (w rozliczeniach podatkowych), ulga w komunikacji zbiorowej, zwolnienie w płaceniu abonamentu RTV. Takie informacje może Pani znaleźć na naszym portalu w dziale Poradnik.

Z poważaniem,

Adriana Kosicka, Centrum Integracja Gdynia

Prawy panel

Sonda

Czy Twoim zdaniem dzieci powinny wrócić do szkoły we wrześniu?

Biuletyn

Wspierają nas