Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Prezydent wręczył odznaczenia państwowe medalistom z Rio

05.10.2016
Autor: tpp, fot. Tomasz Przybyszewski, na zdj. odznaczenie z rąk Prezydenta RP Andrzeja Dudy odbiera Barbara Niewiedział, mistrzyni Igrzysk Paraolimpijskich z Rio, a także z Sydney i Londynu
Źródło: PAP, Prezydent.pl
Reprezentacyjna sala w Pałacu Prezydenckim. Prezydent na środku przypina odznaczenie do sukienki Barbarze Niewiedział

Prezydent RP Andrzej Duda wręczył odznaczenia państwowe medalistom Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich z Rio oraz ich trenerom, a także srebrnym medalistkom Olimpiady Szachowej w Baku. Uroczystość odbyła się 5 października 2016 r. w Pałacu Prezydenckim.

- Ogromne podziękowania za ten wysiłek, za wspaniałe wyniki i za tę wielką radość, dumę i satysfakcję, którą przynieśliście państwo nam, całemu polskiemu społeczeństwu, wszystkim Polakom, nie tylko w kraju, ale także tym mieszkającym za granicą – powiedział prezydent Duda.

Reprezentacyjna sala w Pałacu Prezydenckim. Grupowe zdjęcie prezydenta, jego małżonki i medalistów igrzysk
Pamiątkowe zdjęcie z częścią odznaczonych

50 medali z Rio

W Rio Polacy wywalczyli łącznie 50 medali olimpijskich i paraolimpijskich. 39 z nich wywalczyli paraolimpijczycy.

- Letnie Igrzyska Paraolimpijskie w Rio to 39 medali, w tym aż 9 złotych i, co bardzo mocno chcę podkreślić, aż 19 czwartych miejsc – powiedział prezydent.

Sportu nie obchodzi, że jesteśmy na wózku

W imieniu sportowców wystąpił Rafał Wilk, mistrz i wicemistrz z Rio, który wręczył Andrzejowi Dudzie koszulkę z podpisami medalistów.

Reprezentacyjna sala w Pałacu Prezydenckim. Prezydent na środku stoi z koszulką w rękach, obok na wózku Rafał Wilk
Na koszulce, wręczonej przez Rafała Wilka prezydentowi Andrzejowi Dudzie, widnieją podpisy medalistów olimpijskich i paraolimpijskich z Rio

- Sportu nie obchodzi, czy jesteśmy na wózku, czy jesteśmy bogaci, czy biedni, grubi czy chudzi, czy jesteśmy całkowicie zdrowi – powiedział. – Sport interesuje tylko to, że stoimy na starcie, podejmujemy wyzwanie.

To nie wszyscy odznaczeni

Pełną listę olimpijczyków i paraolimpijczyków odznaczonych przez Andrzeja Dudę znaleźć można na stronie internetowej Prezydenta RP.

Brakuje na niej kilku nazwisk. Zapytaliśmy, dlaczego.

„Dzisiejsza ceremonia w Pałacu Prezydenckim nie była ostatnią, na której zostali lub zostaną odznaczeni sportowcy – także niepełnosprawni – brzmi odpowiedź Biura Prasowego Kancelarii Prezydenta. – Przed nami kilka ważnych uroczystości – państwowych i nie tylko – podczas których prezydent Andrzej Duda uhonoruje dorobek kolejnych wybitnych olimpijczyków.”

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • jak bylo
    Maria
    07.10.2016, 17:28
    Warto zaobaczyc jak potraktowano niepelnosprawnych sportowcow.Czemu tego zdjecia nie zamiescicie http://www.o2.pl/artykul/wpadka-kancelarii-prezydenta-na-spotkaniu-z-medalist ami-z-rio-6044400369362049a?src01=6a4c8&src02=facebook_wp
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy nosisz maseczkę?

Biuletyn

Wspierają nas