Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

W jaki sposób zabezpieczyć przyszłość dorosłego już niepełnosprawnego dziecka?

27.09.2016
Autor: Janina

Mam 79 lat, jestem osobą niedowidzącą (I grupa) oraz od kwietnia wdową. Moje zmartwienie, to 56-letnia córka z upośledzeniem po porodzie kleszczowym. Nie mam bliskiej rodziny, która mogłaby się zająć moim dzieckiem, a dalsza nie ma na to ochoty. Córka jest sprawna ruchowo, potrafi wiele rzeczy zrobić samodzielnie (pracowała, ale zamknięto zakład), ale potrzebuje osoby, która ją pokieruje, pomoże, sprawdzi. Ma rentę (niewysoką) oraz zabezpieczenie finansowe dość wysokie, a także odziedziczy po mnie mieszkanie własnościowe. Podpowiedzcie proszę, jakie mam możliwości zabezpieczenia dalszej egzystencji mojego dziecka? Nie chciałabym, aby poszła do domu opieki, ale jeżeli znalazłabym kogoś, kto się nią zajmie, jak zabezpieczyć, aby ten ktoś nie wykorzystał sytuacji, a moja córka nie została bez środków do życia? Może jakaś wskazówka? Bardzo proszę o pomoc.

Szanowna Pani,

Porusza Pani niezwykle istotną kwestię, jaką jest przyszłość dorosłego, niepełnosprawnego dziecka. Dobrze, że Pani o tym myśli, ponieważ to pierwszy krok do podjęcia działania, które pomoże zapewnić Córce bezpieczną codzienność.

Po pierwsze, zachęcam Panią do kontaktu z Ośrodkiem Pomocy Społecznej, właściwym dla Pani miejsca zamieszkania. Ośrodki te oferują szereg form pomocy, mających na celu zapewnienie dobrego i godnego życia potrzebującym. Informacje dotyczące świadczeń udzielanych w ramach Ustawy o pomocy społecznej znajdzie Pani na stronach Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Dodam, że jedną z form świadczonych usług jest poradnictwo specjalistyczne, w ramach którego można uzyskać informacje o obowiązujących przepisach z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego, zabezpieczenia społecznego, z którego warto skorzystać, aby zabezpieczyć córkę przed ewentualnymi nieuczciwymi osobami. W zakres świadczonych usług wchodzi także praca socjalna, świadczona w celu rozwinięcia lub wzmocnienia aktywności i samodzielności życiowej.

Proponuję również skontaktować się Polskim Stowarzyszeniem na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną (PSONI, dawniej PSOUU), które ma swoje oddziały w całej Polsce. PSONI stawia sobie za cel prowadzenie osób z niepełnosprawnością „ku aktywnemu uczestnictwu w życiu społecznym oraz wspieranie ich rodzin (art. 4 Statutu)”. Swój cel Stowarzyszenie realizuje poprzez „organizowanie i prowadzenie różnego rodzaju usług dla niepełnosprawnych dzieci i osób dorosłych w zakresie kompleksowej, wielodyscyplinarnej rehabilitacji i terapii, edukacji, przygotowania do pracy, zatrudnienia, opieki mieszkaniowej, rekreacji oraz wspierania w samodzielności, a także pomoc ich rodzinom (m.in. przez udostępnianie informacji, poradnictwo życiowe i prawne, grupy wsparcia, krótkoterminowe zastępowanie w opiece itp.)”.

Kontakt z Polskim Stowarzyszeniem na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną jest możliwy poprzez formularz dostępny na ich stronie.

Podaję również numer telefonu do Zarządu Głównego (ul. Głogowa 2B, 02-639 Warszawa): 22 848 82 60, 646 03 14.

Z poważaniem,

Adriana Kosicka, Centrum Integracja Gdynia

Prawy panel

Sonda

Czy Twoim zdaniem dzieci powinny wrócić do szkoły we wrześniu?

Biuletyn

Wspierają nas