Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Jaki zawód wybrać?

20.12.2008
Autor: Paweł Gnatek, Fot.: Ewa Strasenburg, Piotr Stanisławski
Źródło: inf. własna

Szukasz pracy i znajdujesz różne ogłoszenia. Wśród nich wiele dotyczy pracy ochroniarza, telepracy oraz sprzątania. Domyślasz się, jakie zadania wykonuje się na tych stanowiskach, ale chciał(a)byś wiedzieć na pewno? Nie wiesz, jakich wymagają predyspozycji i kwalifikacji? Czy Twoja niepełnosprawność pozwala Ci podjąć się tych zajęć?

Poniżej przedstawiamy opis trzech zawodów często oferowanych osobom niepełnosprawnym. Przybliżamy zakres obowiązków, charakterystykę miejsca pracy, wymogi zdrowotne, przydatne predyspozycje osobowościowe oraz niezbędne  kwalifikacje.

Ochroniarz

W ogłoszeniach o naborze osób z niepełnosprawnością do ochrony nigdy nie chodzi o „pracownika ochrony mienia i osób”, rozumianego jako silna i zdrowa osoba, mająca za zadanie strzec bezpieczeństwa ważnej osoby, konwoju pieniężnego albo imprezy. Od takiego człowieka, zwykle mężczyzny, wymaga się sprawności fizycznej na ponadprzeciętnym poziomie, refleksu i dobrej orientacji w przestrzeni. Często wymagane jest pozwolenie na broń.

Inspektor ochrony mienia (lub wartownik czy stróż), o jakim tu myślimy, ma za zadanie monitorować (czyli obserwować) powierzony mu obiekt, aby nie doszło do kradzieży lub zniszczenia. Może to robić „gołym okiem” albo przy pomocy ekranu. Obiekty do ochrony mogą być różne: salon firmy, mniejszy sklep, hipermarket, biura, plac budowy, parking. W razie gdyby obiekt był zagrożony, pracownik interweniuje osobiście lub wzywa zespół uzbrojonych ochroniarzy (albo policję).

Na zdjęciu: pracownik ochrony

Tę pracę może podjąć kandydat  z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, a nawet osoba poruszająca się na wózku, jeśli pracodawca nie oczekuje częstego przemieszczania się, np. w przypadku stanowiska osoby nadzorującej system kamer. W tym ostatnim przypadku może poradzić sobie także osoba niesłysząca. Specyfika pracy inspektora ochrony mienia uniemożliwia wykonywanie obowiązków przez osoby niewidome.

Potrzebną w tym zawodzie cechą osobowości jest wytrwałość i odporność na monotonię. Pracownik wykonuje przez 8 lub 12 godzin tę samą czynność, która w dodatku nie jest zbyt angażująca. Trzeba umieć przezwyciężyć pokusę „wyłączenia się”. Lepsi w tym są introwertycy (patrz artykuł "Dopasuj zawód do swojej osobowości"). Osoby o wysokim ilorazie inteligencji, cechujące się silna potrzebą   stymulacji intelektualnej mogą na takim stanowisku szybko osiągnąć stan wypalenia zawodowego .

Nie wymaga się w pracy ochroniarza szczególnych kwalifikacji. Wykształcenie można mieć podstawowe lub nawet niepełne podstawowe. Niekiedy ogłoszeniodawcy oczekują posiadania doświadczenia i ukończonego kursu pracownika ochrony.

Uwaga! Pracodawcy mogą czasem "pracownikowi ochrony" przydzielać zajęcia nieochroniarskie, tj. zadania parkingowego, portiera, szatniarza lub biletera. Co z tym zrobić? Dzwoniąc pod numer wskazany w ogłoszeniu, należy po prostu zapytać o charakter proponowanej pracy i zastanowić sie, czy odpowiedź nas satysfakcjonuje.

Telepracownik

Telepraca jest stosunkowo nowym pojęciem. Chociaż samo zjawisko występowało wcześniej, nie było  jednak tak powszechnie. Do jego popularyzacji przyczynił się rozwój komputerów i internetu. Telepraca oznacza pracę wykonywaną w domu (inna nazwa: praca zdalna).

Telepracownik pracuje z wykorzystaniem komputera, internetu i telefonu (czasami telefon może być zastąpiony komunikatorem internetowym). Może wyszukiwać potrzebnych pracodawcy informacji (np. operator wprowadzania danych), obsługiwać przez telefon lub/i internet klientów, pozyskiwać ich, przedstawiać im ofertę handlową, doradzać, a nawet sprzedawać (telemarketer, przedstawiciel handlowy, telesprzedawca).

W telepracy sprawdzą się osoby z dysfunkcją narządu ruchu, osoby niesłyszące (pod warunkiem, że wymagana będzie jedynie komunikacja pisemna). osoby cierpiące na zaburzenia psychiczne. Niepełnosprawność narządu wzroku lub intelektu poważnie ogranicza lub wręcz wyklucza, możliwość wykonywania telepracy.

Na zdjęciu: telepracownik

Do wykonywania telepracy potrzebne są różne cechy osobowości w zależności od charakterystyki telepracy. Jeśli polega ona na poszukiwaniu informacji, przyda się osobista preferencja do prac z danymi (a nie: z rzeczami czy ludźmi) oraz dokładność i wytrwałość. Jeśli obowiązki obejmują przede wszystkim pracę z potencjalnymi lub aktualnymi klientami, potrzebne będą zdolności interpersonalne takie jak: kontaktowość (łatwość rozmawiania z ludźmi), komunikatywność (precyzyjne wyrażanie się), umiejętność słuchania i asertywność (stanowczość). Czasami również umiejętność wpływania na ludzi i przekonywania ich.

Pracodawcy zwykle wymagają wykształcenia średniego. Telepraca jest bowiem trudniejsza niż ochrona lub sprzątanie. Konieczne jest sprawne posługiwanie się komputerem i podstawowymi programami (edytor tekstu lub bazy danych, przeglądarka internetowa albo poczta elektroniczna, niekiedy chodzi o specjalny program dostarczany przez firmę, która zatrudnia telepracownika). Niektórzy cenią miły tembr głosu i poprawną dykcję, inni chcą, aby pracownik dysponował stałym łączem do internetu.

Pensje rozciagają się od płacy najniższej do przeciętnej. Są tym wyższe, im bardziej obowiązki na stanowisku przypominają przedstawicielstwo handlowe.

Osoba do sprzątania

Trzecią popularną profesją oferowaną za pomocą ogłoszeń w prasie i sieci jest sprzątanie. Co pracodawcy chcą, aby sprzątać? Biura (tak same gabinety jak i całe budynki), otoczenie (trawniki, parkingi i chodniki), hipermarkety (posadzki, hale, magazyny), toalety, restauracje. Krakowski oddział Integracji opublikował nawet ogłoszenie o rekrutacji osób do sprzątania lotniska.

Nie ma możliwości skutecznego sprzątania przy niepełnosprawności narządu ruchu i wzroku. Jeśli praca byłaby rutynowa, tzn. dotyczyła zawsze tego samego miejsca do sprzątania i nie oczekiwano by realizacji dodatkowych zadań, mogłaby ją wykonywać osoba o uszkodzonym słuchu. Praca jest przeznaczona przede wszystkim dla osób z niepełnosprawnością intelektualną i chorych psychicznie.

Do wykonywania tego zawodu nie potrzeba żadnych kwalifikacji, nawet wykształcenia podstawowego ani żadnych kursów. Czasami jednak pracodawca poszerza zakres obowiązków o prace naprawcze, pomoc przy zmywaniu (w restauracji) itp. Stanowisko dla "złotej rączki" wymaga oczywiście zdolności technicznych.

Nie istnieją tu preferowane cechy osobowości, może za wyjątkiem dokładności i sumienności. Łatwość nawiązywania kontaktów nie ma znaczenia. Trzeba się jednak liczyć z faktem, iż płace są niskie, a nawet bardzo niskie.

Na zdjęciu: ososba sprzątająca
 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • praca
  anonim
  21.05.2018, 19:30
  Dzień dobry poszukuję pracy wykładanie towaru najlepiej w Carrrefour Wileńska mam wodogłowie i jestem po operacji kręgosłupa
  odpowiedz na komentarz
 • Chore kolana
  KasiaM
  25.04.2018, 00:46
  Mam 2 grupę wykształcenie ogólnokształcące od lat nie mam pracy, gdzie i czego szukać ?? :(
  odpowiedz na komentarz
 • Szukam prace.
  Marcin Śmigasiewicz
  25.09.2017, 12:46
  Jestem Gluchy. jestem niepelnosprawny w stopniu - ZNACZNY na stale. Interesuje oferta praca, magayznier, pracownik biurowy, praca zdalna, piekarz...
  odpowiedz na komentarz
 • sprzątanie plac lub biurowych
  malinowska
  14.07.2016, 17:10
  Ja Wioletta chciałam pracować i jestem osobom niepelnosprawnym ma druga grupę wadami mowy i słuchu
  odpowiedz na komentarz
 • pomoc kuchena
  monika z sosnowca
  26.11.2015, 09:32
  charakterystyka stanowiska pracy
  odpowiedz na komentarz
 • szukam pracy złota rączka
  Poszukiwacz pracy
  24.02.2010, 19:36
  Cześć, jestem niepełnosprawny stopień znaczny niepełnosprawność ruchowa orzeczenie na stałe mam 45 lat, lubię naprawy wszelkich sprzętów.Poszukuję wszelkiej pracy dla mnie w okolicy Wrześni lub Gniezna.
  odpowiedz na komentarz
 • Do sprzatania
  Monika z Zamoscia
  29.11.2009, 19:12
  Witaj jestem Monika ma stopien niepełnosprawnosci umiarkowany i poszukuje pracy jako sprzataczka
  odpowiedz na komentarz
 • Praca w ochronie mienia i osób.
  ... licencjonowany (z orzeczeniem)
  27.11.2009, 07:52
  - "Tę pracę może podjąć kandydat z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim ..." - "Nie wymaga się w pracy ochroniarza szczególnych kwalifikacji. Wykształcenie można mieć podstawowe lub nawet niepełne podstawowe." Jak widać w czasie kryzysu każda wierszówka w cenie, nawet byle jaka. Kasując za wierszówkę sam Paweł Gnatek autor tych bzdur, wykazał się niepełnosprawnością intelektualną przynajmniej w stopniu lekkim. Bowiem zamieszczony artykuł świadczy o całkowitej nieznajomości zagadnienia. Treść artykułu jest obiecywaniem gruszek na wierzbie i tylko niepotrzebnie wprowadza niepełnosprawnych w błąd. Bowiem gdy nie ma licencji, to nie ma pracownika ochrony. Prościej było przeczytać ustawę. Pracownik Ochrony to osoba z licencją, którą otrzymuje się po zdaniu egzaminu państwowego, w tym również z samoobrony i strzelania. Natomiast aby zostać dopuszczonym do takiego egzaminu, należy przed Komisją przejść pozytywnie specjalistyczne badania lekarskie. To wszystko to jest cała Golgota a zdawalność na egzaminach wacha się od 10%-20%. Wszystko na ten temat można dowiedzieć się z USTAWY z dnia 22 sierpnia 1997 r. o ochronie osób i mienia. (Dz.U. z dnia 26 września 1997 r.) Zgodnie z Art.25 Ustawy o Ochronie Osób i Mienia pracownicy ochrony muszą posiadać licencje. W przeciwnym wypadku są to po prostu zwykli dozorcy gdyż zwykły stacz/cieć/stróż nie musi mieć licencji.
  odpowiedz na komentarz
 • Poszukuje pracy
  Krysia
  23.11.2009, 12:40
  Witam serdecznie. Interesuje mnie zatrudnienie w TELEPRACY.Jestem osoba latwo nawiazujaca kontakt. Posiadam II grupe niepelnosprawnosci. Pozdrawiam
  odpowiedz na komentarz
 • praca
  madzia
  10.11.2009, 23:16
  mam na imie magda poszukuje prace jako sprzedawczyni
  odpowiedz na komentarz
 • Prace od zaraz
  martin123
  29.10.2009, 18:39
  Pracowalem przy roznoszeniu ulotek 6miesiecy, poszukuje pracy od zaraz jako pracownik hali, albo telemarketer, w Sosnowcu lub Katowice i okolice np. inne dzielnice K-wic mam 20l., pilne!!, dziekuje.
  odpowiedz na komentarz
 • Tez szukam pracy.
  papcio
  29.10.2009, 18:08
  i jaka wybrac skoro jest sie astmatykiem, epileptykiem i juz po 50 choc zewnetrznie wygladam na zdrowego "byka" i tak tez sie czuje jednak przesyłajac CV to nikt mnie nie wodzi a tylko czyta i koniec z zaproszeniem na rozmowe. Przepracowalem ponad 30 lat i dalej moge nie jako ochroniarz / najczesciej samemu i w nocy / i nie jako sprztacz bo sie dokladnie zakicham. I co z takim fantem zrobic
  odpowiedz na komentarz
 • Proszę o pracę
  mgx
  26.10.2009, 16:29
  Jestem inwalidką II grupy/stopień niepełnosprawności niewidoczny/ podejmę się każdej pracy ,którą będę mogła wykonywać w domu.Mam wykształcenie średnie oraz posiadam zdolności konstruowania i poprawiania tekstów w języku polskim
  odpowiedz na komentarz
 • Praca
  23.10.2009, 13:20
  Jestem zainteresowana pracą w domu Może podam swój e-mail ewelina8640@wp.pl
  odpowiedz na komentarz
 • szukam pracy
  Elzbieta z Gdanska
  19.10.2009, 23:22
  Poszukuje pracy nie wymagajacej ciaglego stania,mam umiarkowana grupe inwalidzka.skonczylam kurs pracownika biurowego,minimum sanitarne,posiadam umiejetnosc obslugi kasy fiskalnej,mam wyksztalcenie srednie zawodowe.
  odpowiedz na komentarz
 • Poszukiwacz pracy.
  Adam
  02.10.2009, 17:50
  Mam na imię Adam,poszukuję pracy w zawodzie ozdobnik ceramiki-proste malowidła na ceramicznych talerzach,kaflach,płytkach.Doświadczenie w zakresie technologi małe,Za to uzdolniony plastycznie.Interesują mnie okolice Lublina,w róznych firmach.Niewiele jest takich na Lubelszczyżnie.Każda info bedzie ważna.Prosze o odpowiedz ,jesli ktoś wie?...
  odpowiedz na komentarz
 • szukam pracy artystycznej.
  Adam
  04.09.2009, 10:06
  Intersuje mnie praca jako ozdobnik ceramiki,malarz do obrazow olejnych,dekoracja prac artystycznych roznego typu,mogą byc spółdzielnie,zrzeszenia,firmy.Na terenie miasta Lublin,i okolic jesli cos sie znajdzie.prosze odpisac na moj email.bede wdzieczny za szczegoły i materiały dotyczące pracy.Adam.
  odpowiedz na komentarz
 • Ania
  03.09.2009, 16:32
  szukam pracy dodatkowej na terenie jaworzna moze byc tele praca dziekuje JAK NAJSZYBCIEJ DZIEKUJE
  odpowiedz na komentarz
 • Szukam pracy
  Piotr Krawczyk
  03.09.2009, 12:29
  Witam jestem niepelnosprawny mam średnie wykształcenie z maturą, obecnie ucze sie zaocznie na kierunku technik administracji i szukam pracy przed komputerem np. teleparaca, posiadam stały dostep do internetu.Będe bardzo wdzieczny jeśli ktoś się z kontaktuje ze mna kom.514921260 , e-mail. pio_389@o2.pl , gg. 10020032
  odpowiedz na komentarz
 • szukam pracy
  darek z wrocławai
  02.09.2009, 09:49
  dzien dobry jestem niepelnosprawny po szkole licealnej i szukam pracy przed komputerem, tzn teleparaca. byl bym wdzieczny o kontakt zemna 888368770
  odpowiedz na komentarz
 • Masz Internet, telefon - możesz zarabiać uczciwie
  Dariusz Różański
  01.09.2009, 21:16
  Jak w temacie: Masz Internet, telefon - możesz zarabiać uczciwie, trzeba tylko poszukać ogłoszeń i umiejętnie je analizować. Ja zaufałem jednej Firmie i teraz jestem zadowolony. Nie można zamykać się w sobie i tylko narzekać, trzeba wyjść naprzeciw życiu (nawet jeśli jest się niepełnosprawnym). Niepełnosprawność to nie wyrok tylko wyzwanie dla nas samych.
  odpowiedz na komentarz
 • Zapraszamy
  Eko Salus
  01.09.2009, 08:46
  Stowarzyszenie „Środowisko dla Niepełnosprawnych EKO SALUS” serdecznie zaprasza osoby niepełnosprawne do programu „Trener Pracy". Oferujemy kompleksowe wsparcie w znalezieniu pracy, posiadamy bazę ofert pracy, monitorujemy przebieg zatrudnienia. Nasz zespół to psychologowie (motywują i wspierają), doradcy zawodowi (dopasowują stanowisko pracy), trenerzy pracy (poszukują ofert pracy, wdrażają na stanowisku pracy i monitorują pracę). Osoby zainteresowane mogą zgłaszać się osobiście w biurze: Poznań, ul. Iłłakowiczówny 4/4a, telefonicznie: (061) 8432210, drogą elektroniczną, wysyłając e-mail na adres: biuro@ekosalus.pl lub wypełniając formularz zgłoszeniowy na stronie www.ekosalus.pl.
  odpowiedz na komentarz
 • witam, Kinga
  25.08.2009, 15:11
  ktoś tu wszystkich wprowadza w błąd pisząc, że telepracy nie może wykonywać osoba z dysfunkcją wzroku???? A to dlaczego ja się pytam, przecież są programy powiększające i mówiące, po to by własnie osoby z uszkodzonym wzrokiem mogły pracować na komputerze i wykonywać pracę nawet zupełnie niewidome osobiście takie osoby znam i świetnie sobie radzą z tego rodzaju pracą jak wprowadzanie danych, wyszukiwanie przetargów telemarketerzy pozdrawiam
  odpowiedz na komentarz
 • Poszukuje pracy
  tomasz golak
  24.08.2009, 16:27
  Dzień dobry jestem osobą niepełnosprawną o umiarkowanym stopniu niepełnoisprawności i podejmę pracę od zaraz w Gdańsku jako dozorca ,stróż lub portier bo taką pracę mogę tylko wykonywac
  odpowiedz na komentarz
 • poszuje pracy
  Renata B.S.
  20.07.2009, 09:41
  Witam, jestem ON w stopniu umiarkowanym, biegle posługuję się komputerem i swobodnie poruszam się po internecie,mam wykształcenie średnie, znam podstawy j. angielskiego. Interesuje mnie telepraca, bądź inna na terenie powiatu białogardzkiego (woj. zachodniopomorskie)
  odpowiedz na komentarz
 • praca.
  Anna Zielinska
  06.07.2009, 20:26
  Jestem ksiegowa z piecioletnim stazem w banku-obsluga klientow budzetowych i nie tyklo.Szukam tele pracy .Jestem osoba dokladna i uczciwa.
  odpowiedz na komentarz
 • Poszukuję pracy w administracji
  M.J.
  05.07.2009, 19:48
  Witam serdecznie, jestem osobą niepełnosprawną z Jeleniej Góry, ma rentę inwalidzką z grupą III, moje schorzenie jest związane z narządem ruchu. Poszukuję pracy nie wymagającej stania i chodzenia, ostatnio pracowałam jako referent i wywiązywałam się z obowiązków dobrze. Poszukuję pracy związanej z pracą na komputerze i papierkowej, jestem kobietą ok 40 lat. Proszę o konkretne oferty z Jeleniej Góry lub okolic.
  odpowiedz na komentarz
 • Wszystkich poszukujących pracę zapraszamy do udziału w projekcie!
  sosnowiec@sprawni.caritas.pl
  01.07.2009, 13:08
  Caritas Diecezji Sosnowieckiej zaprasza do udziału w projekcie: "Wsparcie osób niepełnosprawnych ruchowo na rynku pracy" skierowanego do osób niepełnosprawnych i ich opiekunów/rodziców. Udział w zajęciach jest bezpłatny. Zgłoszenia przyjmowane są na adres: sosnowiec@sprawni.caritas.pl lub pod numerem telefonu: 032/ 3603420 Warunkami uczestnictwa są: • posiadanie orzeczenia o niepełnosprawności ruchowej w stopniu znacznym (I- grupa) • bycie osobą bezrobotną lub nieaktywną zawodowo W ramach projektu można skorzystać z następujących propozycji: • Szkoleń podnoszących kwalifikacje zawodowe. • Szkoleń zawodowych. • Wsparcia w kontynuacji edukacji. • Pomocy w zakupie sprzętu umożliwiającego podjęcie pracy. • Zajęć warsztatowych: psychologicznych, doradztwa zawodowego, prawniczych. • Konsultacji indywidualnych z psychologiem, doradcą zawodowym oraz prawnikiem. • Konsultacje ze specjalistami( np. rehabilitant, architekt aranżacji wnętrz, itp.) Dodatkowe informacje dostępne są pod adresem e-mail sosnowiec@sprawni.caritas.pl bądź numerem telefonu 032/ 3603420 lub bezpośrednio w siedzibie naszego ośrodka: ul. Korczaka 5, 41 – 200 Sosnowiec.
  odpowiedz na komentarz
 • Pani sprzątająca
  Jagoda
  22.06.2009, 22:16
  Ze sprzątaniem to jest tak, abo się udo, abo nie udo... jak mówiły nasze babcie. Dobrze, gdy człowiek trafi na dobrą brygadę, bo na dobre zarobki nie można liczyć. Zgranie w zespole jest podstawą dobrej współpracy. Nie trzeba mieć jakiś specjalnych umiejętności, ale dobra sprzątaczka to majątek firmy. Dobrze, gdy potrafi się odezwać poprawną polszczyzną do drugiego człowieka, uśmiechnąć, gdy ktoś przejdzie po świeżo umytej podłodze, zażartować, gdy tego sytuacja wymaga, przy tym wszystkim wykonać swoje obowiązki najlepiej jak się potrafi. Jestem sprzątaczką od 5 lat i daję słowo, że nie zamieniłabym tej pracy na inną. Ludzie szanują mnie i moją pracę, ale trzeba było trochę czasu, by na ten szacunek zapracować. Lubię być panią sprzątającą!!!
  odpowiedz na komentarz
 • Witam
  Monika
  19.06.2009, 08:12
  Jestem na umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,poszukuję pracy w handlu,pracowałam juz w sklepach przemysłowych i kiosku ruchu,radzę sobie znakomicie ,obecnie sprzątam na różnych obiektach,pragnę znów pracować w swoim zawodzie,jeżeli ktoś mi może pomóc to proszę o kontakt,pochodzę z Białegostoku,pozdrawiam
  odpowiedz na komentarz
 • szukam pracy
  GRZEGORZ
  16.06.2009, 19:02
  JESTEM OSOBA O OGRANICZONEJ SPRAWNOSCI RUCHOWEJ.SZUKAM W PRACY NAJLEPIEJ W CHARAKTERZE TELEMARKETERA,POSIADAM WYKSZTALCENIE SREDNIE,MAM 31 LAT.INTERESUJE MNIE PRACA W MIEJSCU ZAMIESZKANIA.
  odpowiedz na komentarz
 • Administracja biórowa
  Michał
  13.06.2009, 09:52
  Mam umiarkowany stopień niepełnosprawności ale nie mam problemów z poruszaniem się i szukam pracy lekkiej siedzącej znam się na komputerach i na pracy biórowej, którą chciałbym wykonywać na terenie woj: wielkopolskiego pow: pilskiego
  odpowiedz na komentarz
 • Informacja
  Michał
  13.06.2009, 09:45
  Dzień dobry szukam pracy jako pracownik biórowy lub masażysta na terenie woj: wielkopolskiego pow: pilskiego
  odpowiedz na komentarz
 • poszuje pracy
  Konrad
  07.06.2009, 10:57
  dzień dobry szukam pracy w zawodzie ceramik.Szukam pracy na teranie krakowa lub na terenie wieliczki umiem sporo lecz nie umiem wszystkiego lecz bybko się uczę nowych rzeczy ceramicznych. Umiem na kole garcarskim, formy wyklejać, ręczne rzeczy umiem robić
  odpowiedz na komentarz
 • czyli....
  Stella
  28.05.2009, 21:13
  Czyli- dla takich ja ja-nie ma pracy.Przeciez prawie ślepa nie bedzie sprzatac/bo zrobi to niedokladnie i co najlepsze-przewroci wiadro z woda/albo w nie wpadnie/.Ochraniarzem tez nie-bo skoro nie widzi-to co bedzie chronic.Przy komputerze-absolutnie-lekarz nie wyrazi zgody.To powiedzcie mi moi drodzy-czy nie lepiej "dac sobie zloty strzal"-a nie wegetowac i czekac od 1-go do 1-go na kolejna rencinke.Ja tak niestety zyje i szczerze-mam juz dosyc takiego zycia......
  odpowiedz na komentarz
 • zlota ronczka
  JAGODZINSKI MARCIN
  13.05.2009, 20:21
  dziendobry SZukam pracy jako osoba niepelnosprawna stopien gropy (znaczny) przyznana grupa na stale mam (28lat)
  odpowiedz na komentarz
 • Szukam pracy
  Grzegorz
  07.05.2009, 12:27
  Posiadam wyższe wykształcenie ekonomiczne i doświadczenie w branży finansowej. Potrrafię dobrze posługiwać się komputerem i operuję 2 językami obcymi. Jednak w związku z nie[pełnosprawnością mogę obecnie pracować wyłącznie w domu. Podejmę każdą pracę, którą będę w stanie wykonywać. Prosze o kontakt pod nr 0504 135 079 oraz grzesmil@poczta.onet.pl
  odpowiedz na komentarz
 • administracja biurowa
  tombrio
  27.04.2009, 14:17
  bardzo chciałbym zacząć pracować, najlepiej gdzieś w biurze, jako asystent lub coś podobnego. Skończyłem liceum z maturą teraz chodzę do 2-letniego studium informatycznego. Chciałbym zacząć pracować, by móc się rozwijać.
  odpowiedz na komentarz
 • SZUKAM PRACY
  Anna Tyszka
  02.04.2009, 17:17
  Jestem osobą niepełnosprawną w stopniu umiarkowanym ze względu na wzrok i poszukuje pracy ,którą mogłabym wykonywać .Mam średnie techniczne wykształcenie , posiadam bardzo dobrą znajomość z obsługi komputera w tym pakietu Office.
  odpowiedz na komentarz
 • SZUKAM PRACY
  Anna Tyszka
  02.04.2009, 16:52
  Jestem osobą niepełnosprawną w stopniu umiarkowanym ze względu na wzrok i poszukuje pracy ,którą mogłabym wykonywać .Mam średnie techniczne wykształcenie , posiadam bardzo dobrą znajomość z obsługi komputera w tym pakietu Office.
  odpowiedz na komentarz
 • szukam pracy
  Tomasz Golak
  01.04.2009, 18:17
  Dzień dobry jestem osobą niepełnosprawną o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności poruszającą się samodzielnie a moja niepełnosprawnośc związana jest z wadą ruchową po przebytym porażeniu mózgowym dziecięcym pozatym jestem osoba sumienną odpowiedzialną za wytyczone mi zadania przez pracodawcę oraz osobą komunikatywną i szybko nawiązującą kontakty z innymi ludzmi dlatego poszukuje pracy lekkiej i siedzącej najlepiej na etacie portiera dozorcy lub parkingowego bo taka pracę mogę wykonywac.
  odpowiedz na komentarz
 • praca
  Mrożek
  28.03.2009, 17:59
  szukam pracy sprzatanie najlepiej od godziny 4rano może to być umowa zlecenie lub umowa o dzieło.kraków Podgórze.
  odpowiedz na komentarz
 • szukam pracy
  Lidzia
  26.03.2009, 18:05
  Jestem młodą rencistką.Mam 29 lat wykształcenbie średnie handlowe i podstawowe muzyczne.Podejmę każdą pracę w kujawsko-pomorskim w okolicach Inowrocławia
  odpowiedz na komentarz
 • poszukuję pracy
  Wiesia
  24.03.2009, 18:00
  Witam, poszukuję pracy jako grafik komputerowy, może też być opieka nad osobą starszą, komputeropisanie. Posiadam grupę inwalidzką z powodu niedosłuchu. Mieszkam w Wałbrzychu.
  odpowiedz na komentarz
 • POSZUKUJĘ PRACY
  Monika
  05.03.2009, 11:22
  Witam jestem tegoroczną absolwentką posiadam 2 tytuły magistra: pierwszy z pracy socjalnej i resocjalizacji a drugi z doradztwa psychospołecznego. Posiadam, również rentę uczniowską - druga grupa. Mój problem polega na tym, że posiadając stopień o niepełnosprawności została zamknięta mi droga do kariery zawodowej. Przepadł mi staż pracy i tym samym żaden pracodawca nie chce dać mi szansy samorozwoju. Z kolei gdybym zrezygnowała z renty to zmuszona bym była zrezygnować ze studiów. Moja choroba, która dotknęła mnie w szkole średniej spowodowała,że miałam bardzo słabe oceny na świadectwie maturalnym i tym samym nie miałam szans na podjęcie studiów dziennych. Chciałabym, również dodać iż wywodzę się z małego miasta, gdzie w tamtym czasie PUB nie miał wystarczających środków na udzielenie mi stażu. Poszukuję pracy jako wolontariusz mogę być pedagogiem lub pracownikiem socjalnym. Mam doświadczenie w pracy z dziećmi zagrożonymi patologią oraz osobami upośledzonymi umysłowo w stopniu lekkim. Obecnie pracuję bez umowy jako hostessa, jednak pragnę podjąć pracę na stałe lub na umowę o dzieło na okres próbny i z późniejsza możliwością zatrudnienia mnie na stałe. Może ktoś mi pomoże? Proszę pomóżcie jestem na skraju wyczerpania psychicznego. Mój nr tel 663 036 577. Czekam na tel Monika
  odpowiedz na komentarz
 • pracownik biurowy
  Magdalena Cholodowska
  26.02.2009, 18:47
  Poszukuje pracy jako pracownik biurowy ukonczylam kursy komputerowe i pracownika Biurowego z podstawami angielskiego. mieszkalam takze w rosji.
  odpowiedz na komentarz
 • Szukam pracy
  Pietrzykowski
  18.02.2009, 18:27
  Witam. Szukam pracy na stanowisku pracownika ochrony. Mieszkam w Koszalinie mam 29 lat. Trzy lata stażu pracy jako pracownik ochrony (bez licencji) Ukończyłem Zasadniczą Szkołę Zawodową. W grudniu 2005 roku zostałem zatrudniony na stanowisku pracy chronionej w Wojskowym Domu Wypoczynkowym Unieście na czas określony do 30.11.2008 r. na stanowisku pracownik ochrony. Posiadam orzeczenie o niepełnosprawności stopnia umiarkowanego z powodu epilepsji, na którą cierpię od drugiego roku życia. Chorobę systematycznie leczę, co przynosi dobre skutki. Jestem sprawny fizycznie i nie mam przeciw wskazań do pracy. Pragnę być przydatnym społeczeństwu i pomimo choroby pragnę przebywać wśród ludzi. Uważam, że jestem człowiekiem sumiennym i odpowiedzialnym, szybko nawiązującymi kontakt z innymi ludźmi, osobą na której można polegać. Bezczynne siedzenie w domu stawia mnie w przykrej kondycji psychicznej, gdyż czuję się przez to człowiekiem nie wartościowym. Praca zawodowa pozytywnie wpłynie na moje samopoczucie. Obecnie jestem zarejestrowany w urzędzie pracy od Grudnia 2008r jako poszukujący pracy.
  odpowiedz na komentarz
 • Szukam pracy
  Anna
  15.02.2009, 11:10
  Rowniez i ja jestem zainteresowana ofertami pracy w domu w tz telepracy...czekam na oferty ...Anna
  odpowiedz na komentarz
 • praca
  iwona
  01.02.2009, 21:29
  ja jestem osoba niepełnosprawna z umiarkowanym stopniem i bardzo bym chciała podjac jakas prace biurowa. pracowałam 6 lat jako fakturzystka i 2 lata jako specjalista 0d/s handlu . nie mam lewej dłoni i czesci przedramienia ale dobrze sobie radze z komputerem . mam prawo jazdy. poszukuje pracy biurowej ale jak narazie to tylko dla niepełnosprawnych jest praca przy sprzataniu lub ochronie albo w domu. jest to niesprawiedliwe.szukam pracy . moze ktos mi pomoze.
  odpowiedz na komentarz
 • Praca
  Tom 76
  16.01.2009, 11:46
  Mam kolegów, którzy sprzątają i całkiem dobrze sobie radzą.Myśle,że ten rodzaj pracy jest bardzo dobry dla niektórych osób niepełnoprawnych.I wiem też,że bardzo sobie chwalą to zajęcie.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czas pracy osoby z niepełnosprawnością nie może przekraczać 8 godzin na dobę, a przy stopniu znacznym lub umiarkowanym – 7 godzin. Czy słusznie nie stosuje się tych zasad m.in. do osób zatrudnionych w ochronie?

Biuletyn

Wspierają nas