Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Czy przysługuje coś osobie, która nie pracuje i opiekuje się mamą chorą na alzheimera?

04.09.2016
Autor: Anna

Od dwóch lat nie pracuję. Zajmuję sie swoją mamą, która choruje na alzheimera. Nie muszę pisać, że mama nie może być bez opieki. I stąd moje pytanie. Różne rzeczy słyszałam, że to mamie się należy dodatek, że ja powinnam się starać o opiekę (mama nie ma orzeczenia), że są różne świadczenia i dla mamy, i dla mnie. Nie wiem, co robić, gdzie iść, bo każdy mówi co innego. Mama ma rentę po tacie (górniczą) i mój mąż pracuje. Czy te ewentualne dodatki są przyznawane wszystkim? Czy może zależy od dochodu? Gdzie składać wnioski? Proszę o odpowiedź, co i gdzie. Z góry dziękuję. Pozdrawiam Anna

Szanowna Pani,

Z treści pytania wynika, że Pani Mama nie posiada orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, a także nie posiada orzeczenia w przedmiocie zdolności do pracy, a warunkiem otrzymania świadczenia, chociażby specjalnego zasiłku opiekuńczego z tytułu opieki nad dorosłym członkiem rodziny (obecnie 520 zł), jest posiadanie przez Pani Mamę odpowiedniego orzeczenia. Także zasiłek pielęgnacyjny, który wynosi 153 zł, przyznawany jest osobie, która posiada odpowiednie orzeczenie.

Pierwszym więc krokiem, jaki należałoby zrobić, to złożenie stosownego wniosku do Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności o wydanie dla Pani Mamy orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.

Jeśli po wykonaniu tego kroku potrzebowałaby Pani dodatkowej informacji, co robić dalej, prosimy o kontakt z naszym Centrum Integracja w Warszawie – ul. Dzielna 1, e-mail: warszawa@integracja.org, tel.: 22 831 85 82.

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

Prawy panel

Sonda

Jak angażujesz się w wybory parlamentarne?

Biuletyn

Wspierają nas