Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Odwołanie od decyzji komisji orzekającej

04.09.2016
Autor: Anna

Witam. Chciałabym zapytać o odwołanie, a konkretnie pkt 10 orzeczenia – prawo do zamieszkania w oddzielnym pokoju. Komisja orzekła, że nie wymaga. Moja mama przeszła 2 udary, ma chorobę Parkinsona. Porusza się na wózku inwalidzkim. Czy są podstawy, aby złożyć odwołanie, jeśli tak, to jak można je mądrze uzasadnić? Pozdrawiam.

Szanowna Pani,

Kryteria przydzielenia w orzeczeniu o stopniu niepełnosprawności tzw. prawa do zamieszkania w oddzielnym pokoju zawarte są w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 lipca 2003 r. w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności. Zgodnie z § 5 ust. 1 pkt 4 w/w rozporządzenia, przy ocenie prawa do zamieszkiwania w oddzielnym pokoju bierze się pod uwagę rodzaj niepełnosprawności, w szczególności, czy osoba porusza się na wózku inwalidzkim, jest leżąca, ma znaczne ograniczenia w przyjmowaniu pokarmów i innych czynnościach fizjologicznych.

Biorąc powyższe, może Pani powołać się w odwołaniu na w/w przepis, w szczególności na fakt poruszania się na wózku inwalidzkim.

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

Prawy panel

Sonda

Jak w tym roku spędzisz wakacje?

Biuletyn

Wspierają nas