Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Premier Beata Szydło do medalistów z Rio: przykład prawdziwego olimpizmu

27.09.2016
Autor: PAP, fot. facebook.com/polskikomitetparaolimpijski
Łukasz Szeliga rozmawia z premier Beatą Szydło, obok stoi m.in. minister sportu Witold Bańka, w tle paraolimpijczycy

Jesteśmy dumni z polskich olimpijczyków, którzy przywieźli tak wiele medali. Ich rywalizacja była przykładem prawdziwego olimpizmu – powiedziała premier Beata Szydło podczas spotkania z medalistami Igrzysk Paraolimpijskich Rio 2016, w poniedziałek, 26 września 2016 r.

- Pragnę wam serdecznie pogratulować i podziękować – powiedziała premier podczas uroczystości zorganizowanej na PGE Narodowym w Warszawie. – Dlatego, że patrząc na państwa zaangażowanie, na państwa rywalizację, na waszą determinację, na to, w jaki sposób państwo traktujecie sport, rywalizację sportową, ale też budowanie tego poczucia dumy z tego, że w biało-czerwonych strojach możecie reprezentować Polskę – to jest naprawdę przykład prawdziwego olimpizmu i za to chcę bardzo serdecznie podziękować i jeszcze raz pogratulować waszych ogromnych sukcesów.

Piękno do naśladowania

Polacy zdobyli w Rio de Janeiro 39 medali XV Igrzysk Paraolimpijskich: dziewięć złotych, 18 srebrnych i 12 brązowych. W klasyfikacji medalowej zajęli 10. miejsce.

- Jesteśmy dumni z polskich paraolimpijczyków, którzy przywieźli tak wiele medali – podkreśliła premier Szydło. – Wygrywanie i osiąganie jak najlepszych wyników jest sensem rywalizacji sportowej. Trzeba przełamywać bariery i pokazywać, że jest się coraz lepszym. Medal, rekord, sukces – to jest wymierne osiągnięcie sportowe. Ale trzeba też mówić, że państwo przełamujecie również inne bariery, które dla wielu ludzi wydają się niemożliwe do przełamania. Okazuje się, że poziom paraolimpijczyków jest już na bardzo wysokim poziomie. Te wyniki wydają się coraz bardziej nieosiągalne, ale wy potraficie przełamywać te bariery. To jest piękno sportu. Do naśladowania przez wszystkich.

Od paraolimpijczyków premier Szydło otrzymała pamiątkową koszulkę z ich podpisami.

- Uważam, że właśnie ta rywalizacja, którą podejmują paraolimpijczycy, to jest symbol rywalizacji sportowej – mówiła pani premier. – Kiedy ludzie stają po to, aby pokonać nie tylko innych zawodników, ale przede wszystkim swoje słabości. Musimy pamiętać, że bardzo zależy nam na sporcie. Zależy nam, aby sport był ważnym elementem wychowania młodzieży, kształtowania postaw, uczenia walki drużynowej i bycia biało-czerwoną drużyną. Jednak zależy nam też na tym, aby sport opierał się na uczciwej rywalizacji, bez jakichkolwiek wątpliwości.

Pieniądze dla wszystkich medalistów

Sportowcom pogratulował również minister sportu i turystyki, Witold Bańka.

- Praktycznie nie było dnia, kiedy nie dostarczaliście nam wzruszeń i emocji, kiedy nie było medali dla Polski – podkreślił minister. – Kiedyś usłyszałem taki cytat, że nie zostaliśmy stworzeni po to, by przejść życie bez celu. Zostaliśmy stworzeni do realizacji rzeczy wielkich i tej wielkiej rzeczy wy dokonaliście. Dajecie przykład determinacji i walki.

Minister sportu poinformował o zwiększeniu honorariów dla medalistów.

- Nagrody za medale olimpijskie w tym roku zostały zwiększone o 100 procent – mówił. – Do tej pory nagrody otrzymywali medaliści, którzy w swoich konkurencjach mieli co najmniej 12 rywali. W poniedziałek zostało podpisane rozporządzenie, które zmienia ten przepis. Wszystkie osoby, które zdobyły medal paraolimpijski otrzymają nagrody finansowe.

Warto mieć marzenia

Za spotkanie podziękował prezes Polskiego Związku Paraolimpijskiego.

- To dla nas olbrzymie wyróżnienie, że możemy celebrować nasz sukces z panią premier – powiedział Łukasz Szeliga. – Chcemy inspirować kolejnych niepełnosprawnych ludzi w naszym kraju do włączenia się w aktywność i próbowania powrotu do życia w społeczeństwie poprzez sport. To jest świetna forma rehabilitacji.

W imieniu sportowców wypowiedział się Rafał Wilk.

- Mamy się czym chwalić, bo tych medali jest więcej niż na paraigrzyskach w Londynie – podkreślił złoty medalista z Rio de Janeiro w kolarskiej w jeździe indywidualnej na czas. – Nasz sport idzie do przodu. Poprzeczka zawieszana jest coraz wyżej i o medale jest coraz ciężej. Pokazujemy, że życie nie kończy się dlatego, że jest się niepełnosprawnym. Inspirujemy nie tylko osoby niepełnosprawne, ale również zdrowe osoby. Jesteśmy doskonałym przykładem, że warto mieć w życiu marzenia i dążyć do ich realizacji.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czas pracy osoby z niepełnosprawnością nie może przekraczać 8 godzin na dobę, a przy stopniu znacznym lub umiarkowanym – 7 godzin. Czy słusznie nie stosuje się tych zasad m.in. do osób zatrudnionych w ochronie?

Biuletyn

Wspierają nas