Brąz drużyny tenisistów stołowych, czyli 39. i ostatni medal Polaków w Rio

18.09.2016
Dwaj polscy tenisiści stołowi w skupieniu czekają na zagranie piłki przez rywali

Drużyna tenisistów stołowych (klasa 9-10) w składzie Patryk Chojnowski, Piotr Grudzień i Marcin Skrzynecki zdobyła brązowy medal Igrzysk Paraolimpijskich w Rio. To 39. i ostatni medal Polaków na tej imprezie.

Mecz o brąz zaczęli debliści. Patryk Chojnowski (srebrny medalista singla w klasie 10) z Piotrem Grudniem (brąz w kl. 8) stanęli naprzeciwko Mateo Boheasa (kl. 10, w ćwierćfinale singla przegrał z Chojnowskim) i Cedrika Cabestany'ego (kl. 9, w singlu nie wszedł do 1/4 finału).

Pierwszego seta do siedmiu wygrali Polacy. Druga partia była niezwykle zacięta. Piłkę setową mieli Francuzi, jednak to ostatecznie nasi zawodnicy wygrali na przewagi 14:12.

Wyrównany był także trzeci set. Punkt za punkt, aż w końcu Polacy odskoczyli na 9:7. Potem dziesiąty punkt i za chwilę wygrany set.

Po tym zwycięstwie w meczu Polska – Francja było 1:0.

Chojnowski znów górą

W drugim meczu spotkali się Patryk Chojnowski z Mateo Boheasem. Spotkali się w Rio po raz drugi. W 1/4 singla już raz Francuz z Polakiem przegrał. Pierwszego seta Boheas zaczął jednak mocno. Wyszedł na dwupunktowe prowadzenie i dał się dogonić dopiero na 9:9. Dwa kolejne punkty padły jednak łupem Francuza i to on wygrał pierwszą partię.

W drugiej Polak od początku ostro zaatakował i szybko wyszedł na kilkupunktowe prowadzenie. W pewnym momencie było aż 9:2 dla Chojnowskiego. Boheas zaczął odrabiać straty, skończyło się jednak 11:6 dla Polaka.

Kolejną zaciętą partię Chojnowski wygrał do dziewięciu i wkrótce rozpoczął się set, który mógł przesądzić o brązowym medalu. Początek był bardzo wyrównany, w połowie seta Polak minimalnie prowadził, jednak Francuz wyrównał na 6:6. Chojnowski zdołał odskoczyć, wygrywał kolejne piłki i w końcu zwyciężył w secie do siedmiu.

To oznaczało wygrany mecz i brązowy medal Igrzysk Paraolimpijskich w Rio!

Na razie 10. miejsce

Jest to jednocześnie 39. medal zdobyty przez Polaków podczas tych Igrzysk Paraolimpijskich. To więcej o trzy niż cztery lata temu w Londynie. Tam jednak więcej było złotych (14 w stosunku do dziewięciu w Rio), co zapewniło dziewiąte miejsce w klasyfikacji generalnej Igrzysk. Które to będzie miejsce w Rio? Okaże się po niedzielnych konkurencjach, w których Polacy nie biorą już udziału. Na razie nasza reprezentacja zajmuje miejsce dziesiąte.

Najnowsze informacje z Igrzysk Paraolimpijskich w Rio na Niepelnosprawni.pl/rio oraz Paraolimpijski.pl, a także na profilu naszego portalu na Twitterze.