Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Anna Harkowska zgarnia srebro kolarskiego wyścigu ze startu wspólnego!

17.09.2016
Autor: IB, TP, fot. Robert Szaj, www.paraolimpijski.pl
Anna Harkowska na mecie wyścigu rowerowego unosi ręce w geście triumfu

Anna Harkowska zdobyła swój drugi srebrny medal Igrzysk Paraolimpijskich w Rio. W wyścigu ze startu wspólnego była druga, za znakomitą Sarah Storey z Wielkiej Brytanii.

Po 15 km Polka jechała w peletonie, prowadzonym przez wielką mistrzynię paraolimpijską, Brytyjkę Sarah Storey. 17 sekund przewagi nad tą grupą miały uciekające Estonka Mari-Liis i Kanadyjka Claude-Marie Molnar.

Po 30 km sytuacja się zmieniła, choć nieznacznie. Estonkę w ucieczce wymieniła Chinka Ruan Jianping i to ona razem z Kanadyjką budowała przewagę nad peletonem. Wciąż jechała w nim Anna Harkowska, a cała grupa miała już 44 sekundy straty.

Te ucieczki nie miały jednak większego znaczenia dla końcowej klasyfikacji. W drugiej części wyścigu po raz kolejny moc pokazała Sarah Storey, która po 72 km na mecie zameldowała się jako pierwsza z czasem 2:15.42. Następnie długo nic i... na metę wpadła Anna Harkowska z czasem o ponad trzy minuty gorszym od Brytyjki. Trzecia metę minęła Crystal Lane, kolejna zawodniczka z Wielkiej Brytanii. Harkowska pokonała ją o niemal trzy minuty.

Polka zdobyła więc swój drugi srebrny medal Igrzysk Paraolimpijskich w Rio i obroniła pozycję sprzed czterech lat z Londynu.

Anna Harkowska gryzie swój srebrny medal
Anna Harkowska ze swoim piątym srebrnym medalem Igrzysk Paraolimpijskich, fot. Robert Szaj, www.paraolimpijski.pl

Stres przed startem

Zdobycie medalu do najłatwiejszych nie należało. Anna Harkowska wystartowała ze skurczami, a środki łagodzące tę dolegliwość wypadły jej po drodze na start. Pechowy był również wieczór przed startem.

- Utknęłam w windzie i na dodatek bez klucza do pokoju – mówiła zawodniczka. – Najpierw czekałam w tej windzie, a potem pod pokojem, bo wszyscy już spali. Wystartowałam naprawdę zestresowana.

Polka na ostatnim okrążeniu rozpoczęła pościg za liderkami, trzymając się chińskiej zawodniczki Jufang Zhou. Chinka jednak odpadła z rywalizacji o medale, natomiast Polka starała się dogonić Brytyjkę Sarah Storey.

- Sarah była poza zasięgiem, ale drugiego miejsca nie oddałam – cieszyła się Harkowska.


Polska ma już na Igrzyskach Paraolimpijskich w Rio 35 medali (7 złotych, 17 srebrnych i 11 brązowych).

Najnowsze informacje z Igrzysk Paraolimpijskich w Rio na Niepelnosprawni.pl/rio oraz Paraolimpijski.pl, a także na profilu naszego portalu na Twitterze.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czy popierasz zakaz aborcji, gdy zachodzi duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu?

Biuletyn

Wspierają nas