Wspaniały dzień na bieżni! Barbara Niewiedział broni złota z Londynu, Alicja Fiodorow – srebra

16.09.2016
Dwa zdjęcia: na lewym Barbara Niewiedział z medalem na szyi unosi ręce w górę, na prawym z medalem Alicja Fiodorow

Barbara Niewiedział znów bezkonkurencyjna w biegu na 1500 m. W finale Igrzysk Paraolimpijskich w Rio pokonała rywalki i ustanowiła rekord paraolimpijski. Chwilę później srebro dołożyła Alicja Fiodorow na 200 m.

Barbara Niewiedział, startująca w kategorii T20, czyli zawodniczek z lekką niepełnosprawnością intelektualną, po raz kolejny nie zostawiła złudzeń rywalkom. Polka, broniąca złota sprzed czterech lat z Londynu, w wielkim stylu wygrała finał w Rio z czasem 4.24,37 – nowym rekordem paraolimpijskim.

Następna na mecie, Węgierka Ilona Biacsi, była o 3,5 sek. wolniejsza. Trzecie miejsce zajęła Ludmyła Danylina z Ukrainy (4.28,78). Czwarta była kolejna z naszych zawodniczek, Arleta Meloch (4.33,19), której nie udało się obronić srebra z Londynu.

Wcześniej Barbara Niewiedział wywalczyła w Rio brązowy medal w biegu na 400 m.

Znów ta Amerykanka

Chwilę później w sprincie na 200 m startowała Alicja Fiodorow (połączone kat. T45, 46 i 47, czyli osoby z dysfunkcjami rąk), srebrna medalistka na tym dystansie w Londynie 2012 i Pekinie 2008.

Alicja Fiodorow podczas biegu
Alicja Fiodorow zdobyła w Rio swój szósty i siódmy medal paraolimpijski, fot. Robert Szaj, www.paraolimpijski.pl

Także i tym razem Polka była na mecie druga. Ponownie jak w biegu na 100 m lepsza była jedynie Amerykanka Deja Young. Różnica była naprawdę minimalna. Young ukończyła bieg z czasem 25,46 sek. (najlepszy wynik w sezonie), a Fiodorow – 25,61 (także najlepiej w sezonie). Trzecie miejsce (26,26 – rekord życiowy) zajęła Chinka Li Lu.

To drugi medal Alicji Fiodorow w Rio, po srebrze na 100 m, i siódmy Igrzysk Paraolimpijskich w ogóle.

Polska ma natomiast w Rio już 32 medale (7 złotych, 15 srebrnych i 10 brązowych).

Najnowsze informacje z Igrzysk Paraolimpijskich w Rio na Niepelnosprawni.pl/rio oraz Paraolimpijski.pl, a także na profilu naszego portalu na Twitterze.