Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Implant stawu biodrowego a karta parkingowa

19.09.2016
Autor: Janusz

Mam skierowanie na operację wszczepu implantu stawu biodrowego w paźdz. 2016. Poruszam się obecnie z trudem, muszę używać kuli. Po operacji czeka mnie co najmniej 6-miesięczny okres rehabilitacji z używaniem obu kuli. Po rehabilitacji czeka mnie taka sama operacja na drugą nogę, czyli okres niepełnosprawności będzie trwał około roku. Czy zaświadczenie od lekarza ortopedy wystarcza do złożenia wniosku o wydanie karty parkingowej?

Szanowny Panie,

W myśl obowiązujących przepisów od dnia 1 lipca 2014 r., karta parkingowa wydawana jest osobie niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego albo umiarkowanego stopnia niepełnosprawności (na podstawie wydanego od dnia 1 lipca 2014 r. orzeczenia o stopniu niepełnosprawności albo orzeczenia o wskazaniach do ulg i uprawnień), mającej znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się.

Przy czym w przypadku osób zaliczonych do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, wskazanie do karty parkingowej mogą uzyskać wyłącznie osoby mające zarówno znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się, jak i przyczynę niepełnosprawności oznaczoną symbolem 04-O (choroby narządu wzroku), 05-R (upośledzenie narządu ruchu) lub 10-N (choroba neurologiczna).

Zatem aby otrzymać kartę parkingową, musi Pan posiadać orzeczenie o niepełnosprawności wraz wymaganymi zapisami. Dopiero potem może Pan złożyć wniosek o wydanie karty parkingowej.

Z poważaniem,

Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie

Prawy panel

Sonda

Co zapamiętałaś/-eś z ostatniej komisji orzekającej o niepełnosprawności – Twojej lub Twojego dziecka?

Biuletyn

Wspierają nas