Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Projektowanie toalety – odległość muszli i umywalki

19.09.2016
Autor: A.

Witam, jestem architektem i spotykam się z różnymi opiniami. Chodzi mi o miejsce pomiędzy muszlą ustępową a umywalką. Najbardziej oszczędnym powierzchniowo rozwiązaniem jest łazienka o rzucie prostokąta, z umywalką i muszlą obok siebie. To powoduje, że osoba na wózku musi usiąść na muszli przodem do ściany albo obrócić się o 180 st. (rozwiązanie 2 i 3 od góry http://www.makoinstal.pl/files/551261342/wytyczne-5.jpg). Czy takie rozwiązania są przystępne, czy raczej ich unikać? Jaka powinna być odległość między muszlą a umywalką dla rozwiązania nr 1 od góry? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Szanowny Panie,

Doradcy socjalni, zatrudnieni w Centrum Integracja, udzielają porad dotyczących ulg i uprawnień przysługujących osobom z niepełnosprawnością. Niestety, nie jesteśmy architektami, jednak Pańskie pytanie skonsultowaliśmy z współpracującym z nami architektem.

Według jego opinii, w przypadku obiektu użyteczności publicznej raczej nie zaleca się umieszczania umywalki obok muszli. Dobrze będzie, jeżeli jednocześnie możliwy będzie transfer boczny oraz diagonalny. Ten drugi wykonywany jest na różne sposoby (zbliżony do bocznego, ale z ustawieniem wózka pod kątem lub zbliżony do przedniego, ale również z ustawieniem wózka pod kątem). Transfer przedni wymaga najwięcej siły, więc wiele osób sobie z nim nie poradzi.

Jeżeli chciałoby się zapewnić wystarczająco miejsca obok muszli, to zalecalibyśmy 90 cm, przy czym najszersze, standardowo używane wózki, mają około 75 cm szerokości (potrzebne jest jednak miejsce na ręce i manewrowanie wózkiem).

Z poważaniem,

Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie

Prawy panel

Sonda

Jak angażujesz się w wybory parlamentarne?

Biuletyn

Wspierają nas