Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Leczenie uzdrowiskowe a turnus rehabilitacyjny

19.09.2016
Autor: Adam

W lutym 2016 r. przeszedłem na emeryturę. Nie przechodziłem operacji. W kwietniu br. lekarz pierwszego kontaktu złożył skierowanie do NFZ-u na uzdrowiskowe leczenie sanatoryjne. W sierpniu br. otrzymałem orzeczenie o niepełnosprawności – stopień umiarkowany. Nie spełniam warunków dochodowych, aby skorzystać z dofinansowania na leczenie z PFRON. Czy obecnie mogę skorzystać z bezpłatnej uzdrowiskowej rehabilitacji (stopień orzeczonej niepełnosprawności jest istotny?) w sanatorium uzdrowiskowym lub szpitalu uzdrowiskowym, nie tracąc możliwości realizacji wcześniej złożonego wniosku na leczenie sanatoryjne NFZ?

Szanowny Panie,

W myśl obowiązujących przepisów, posiadanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności nie ma w zasadzie wpływu na dostęp do świadczeń gwarantowanych z zakresu lecznictwa uzdrowiskowego. Wszelkie informacje dotyczące kierowania na leczenie uzdrowiskowe uzyska Pan w oddziale NFZ.

Natomiast niezależnie od leczenia uzdrowiskowego osoba posiadająca orzeczenie o stopniu niepełnosprawności może korzystać z turnusu rehabilitacyjnego.

Z poważaniem,

Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas