Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Dzienny czas pracy nauczyciela z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności

10.09.2016
Autor: Helena

Witam. Jestem nauczycielem z orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Chciałabym zapytać, jak wygląda interpretacja skróconej normy mojego czasu pracy w ciągu dnia? Czy np. w danym dniu, mając zajęcia dydaktyczne w godzinach 8:00 do 11:40, Dyrektor może zlecić mi wykonanie innych zajęć wynikających ze Statutu Placówki w godzinach od 14:30 do 17:50? A dokładnie czy zaistniała przerwa ok. trzygodzinna nie wlicza się do mojego czasu pracy? Z poważaniem, Helena

Szanowna Pani,

Zgodnie z art. 128 § 1. Kodeksu Pracy – czasem pracy jest czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy.

Zgodnie natomiast z art. 139:

  • § 1. Jeżeli jest to uzasadnione rodzajem pracy lub jej organizacją, może być stosowany system przerywanego czasu pracy według z góry ustalonego rozkładu przewidującego nie więcej niż jedną przerwę w pracy w ciągu doby, trwającą nie dłużej niż 5 godzin. Przerwy nie wlicza się do czasu pracy, jednakże za czas tej przerwy pracownikowi przysługuje prawo do wynagrodzenia w wysokości połowy wynagrodzenia należnego za czas przestoju.
  • § 2. Systemu przerywanego czasu pracy nie stosuje się do pracownika objętego systemem czasu pracy, o którym mowa w art. 135–138, 143 i 144.
  • § 3. System przerywanego czasu pracy wprowadza się w układzie zbiorowym pracy lub w porozumieniu z zakładową organizacją związkową, a jeżeli u danego pracodawcy nie działa zakładowa organizacja związkowa – w porozumieniu z przedstawicielami pracowników wyłonionymi w trybie przyjętym u tego pracodawcy, z zastrzeżeniem § 4.

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas